Neljapäev, 19. detsember 2024
Võtmevabalt avatavad autod on varastele kerge saak, kinnitas ADACi ulatuslik test: vaid mõni üksik auto ei allu signaalivõimendi meelitustele. Selgitame välja, kas parimat kaitset pakub võtmepuldile plekkpurk või tuleb soetada spetsiaalne varjekott.

https://www.youtube.com/watch?v=2up7X5IYdaM

Saksamaa Autoliidu ehk ADACi mahukas test, mille käigus prooviti sisse murda 237sse kahel viimasel aastal toodetud võtmevabalt avanevasse ja käivituvasse sõidukisse, andis ehmatava tulemuse: vaid kolmele autole ei saadud ligi. 

Viisime läbi eksperimendi, mille käigus proovisime “puldiautot” kaitsta koduste vahenditega ning spetsiaalse varjekotiga. Kas paarikümneeurone väljaminek õigustab ennast või võib selle asemel võtmepuldi lihtlabaselt fooliumi mähkida?

Varganägude kurje plaane saab ennetada

Spetsialistid soovitavad auto elektroonilist võtit hoida ustest ja akendest kaugemal, seda tuletavad meelde ka kindlustusandjad: omaniku hool on varganägudele ärandamise raskeks tegemine.

Kodukandis tuleks hoida silmad ja kõrvad lahti piirkonnas ringi tiirutavate kahtlaste sõidukite ja tüüpide osas – tavaliselt eelneb sõiduki ärandamisele jälgimisperiood ning tavaliselt on autovargad välismaalased.

Õnneks naabrivalve töötab ning päris kiiresti hakkab info kahtlaste liikumiste kohta levima näiteks Facebooki kogukonnagruppides.

Oht valitseb puldiauto omanikku spordisaalis ja restoranis – näiteks nagisse või riietusruumi kappi riputatud jaki taskus oleva võtme signaali suudavad autovargad pargitud autoni pikendada ja sellega ära sõita, samal ajal kui omanik lindil jookseb või pihvi närib.

Kodused toimivad ja mittetoimivad vahendid

Puldi kaitsmiseks sobivad ka teada-tuntud sügavkülma peitmine ja fooliumisse mähkimine. Ent esimesel juhul on oht puldiaku surnuks lasta ja plastik rabedaks muuta, hõbepaberit aga ühtlaselt võtme ümber mässida nii, et sealt ükski signaal läbi “ei kosta” on üsna tüütu.

See pundar tuleb ju iga kord lahti harutada kui sõitma minek. Ja siis ümber tagasi panna. Auto nutivõtmele kindluse rajamine on tegelikult lihtne ja sellele tasuks igal juhul mõelda.

Lihtsa koduse varje ehitamiseks vajad väikest karpi, kuhu võti sisse mahub ning fooliumit. Karp võib olla nii papist, plastist, puust kui ka mõnest muust meeldivast materjalist.

Peamine, et see saab korralikult fooliumiga vooderdatud. Fooliumiga tuleb katta ka karbi kaas ning nurgad. Mugav on foolium kerge liimiga kinnitada, siis ei liigu see karbi avamisel paigast.

Foolium ei lase võtme signaalil karbist väljapoole levida ning isegi kangema signaalipikendajaga ei õnnestu pahalastel vähemalt selles karbis olevalt võtmelt auto uste avamise signaali kätte saada.

Veelgi lihtsam variant on võtta eesmärki täitma mistahes metallist karp, see toimib sama hästi kui fooliumiga vooderdatu.

Isetegemises ja käepäraste vahendite kasutamises peitub aga väike risk: auk fooliumvoodris või paokil karbi kaas on piisavad, et võtme poolt välja saadetav signaal pääseks auto uksi avama.

Rahakassa andiski alla

Meie kasutasime oma testis katsejänesena lapse metallist rahakassat. Selle kaane sees oli pilu müntide sisse panemiseks ja test näitas, et see pilu oli piisav, et natukenegi auto poole suunatuna auto uksed avaneksid.

Metallkarpide kaaned kipuvad kasutamise käigus saama vopse ja mõlke ning mõnikord ei sulgu need täiesti otse: seega on risk, et väiksemagi vääratuse puhul on võti lihtsalt… metallkarbis. Ja vargad autoga kaugel.

Seega tuleb ise turvakarpi meisterdades meeles pidada, et kogu sisemus saaks fooliumiga vooderdatud, et karbil ei oleks pilusid, pragusid, auke ning et kaas sulguks korralikult.

Korralik abivahend paarikümne euro eest

Alati ei pea kaitsevahendit ise meisterdama. Nuselemise asemele võib poodi viia paarkümmend eurot ja osta varjekoti.

Eestis müüakse pikka rivi Themis – kaubamärgiga tooteid, mis on mõeldud signaale väljastavate vidinate sh autode elektrooniliste võtmete kaitsmiseks. Valikus on erinevat värvi ja mõõdus ning kujuga kotikesi.

Väiksemad kotid on mõnusad koos võtmega auto juurest lahkudes turvaliselt taskusse või käekotti panna. Ja need näevad päris elegantsed välja ka.

Suuremasse varjekotti on võtit mugav panna kodus. Seda võib hoida kasvõi välisukse külge naelutatuna – signaal sealt kotist välja ei pääse.

Testisime erinevaid Themise kaubamärki kandvaid tooteid ning kuidas me ka ei proovinud, signaal kotist välja ei pääsenud – kott sulgub korralikult ja ühtegi avaust kurikaeltele saladuse kätteandmiseks ei jää.

Ohustatud on ka viipekaardid

“Juhtmeta” või puuteta asjaajamine on küll mugav, aga kätkeb erinevaid riske. Autode võtmeta sisenemine ja käivitus on ainult üks vidin, mis varganägude eest kaitset nõuab.

Sama moodi on haavatavad populaarsed viipemaksekaardid: kaardi kiip saadab välja elektroonilise signaali, vastuvõtja fikseerib selle ja raha võetakse kontolt ära.

Themisel on kaardi kaitsmiseks valikus varjestusega lehed, mille saab panna rahakoti vahele. Teine võimalus on viipekaarti ja pulti hoida koos samas kotis. Mida suurem kott, seda rohkem signaali väljastavaid vidinaid sinna mahub, eks.

10 nippi  varaste ülekavaldamiseks

Kui lampi see teema ka lugejale ei tundu – “minuga seda ju ei juhtu” – siis rahatuna ja autotuna on päris kurb tõdeda, et inimesed ei olegi alati ilusad ja head.

Nagu öeldud, kindlustusandja ei pruugi mõista teie juttu Universumi kurjast plaanist ja karmast. Tema ütleb, et auto vastutav kasutaja või omanik pole omalt poolt sõiduki ärandamise vastu meetmeid rakendanud ja ei maksa kahju kinni.

Alljärgnevalt veelkord 10 lihtsat nippi kurikaelte ennetamiseks. Kui neid nippe rakendada, pole varganägudel midagi võimalik niisama labaselt ära virutada.

1. Ära jäta pulte ja pangakaarte vedelema
2. Hoia võtit ustest ja akendest kaugemal
3. Hoia võtit hermeetilises metallkarbis
4. Kasuta võtmete ja kaartide hoidmiseks spetsiaalset varjestatud kotti
5. Ära hoia autos dokumente ega väravapulti.
6. Pargi auto nähtavale ja valgustatud kohale
7. Teavita politseid piirkonnas liikuvatest kahtlastest sõidukitest
8. Kasuta GPS jälgijat, mis aitab sõidukit leida
9. Eelista auto käivitamisel võtmega lahendust
10. Eelista viipemaksele muid makseviise

Video: Sten Ottep/Fifty Visual. Kaanepilt: Uku Tampere

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.