Neljapäev, 7. november 2024
29. märtsil avatakse Teletornis geneetikat tutvustav näitus “Geniaalne”. Eesti geeniteadus on maailmatasemel, nii keskendubki väljapanek meie teadlaste saavutustele. Muuhulgas saavad külastajad kontrollida oma värvitaju, disainida endale beebi ja mängida paaritumismängu.

Teletornis saab alates 29. märtsist näha Tallinna Teletorni ja Tartu Ülikooli genoomika instituudi uut näitust “Geeniaalne”, mis seletab vaatajale lihtsal moel lahti, mis on rakk, milline see seestpoolt välja näeb ja mis roll on 23 kromosoomipaaril.

ENDA KOHTA SAAB MÕNDAGI TEADA

Väljapaneku põhirõhk on geenitehnoloogial, milles Eestil on maailmas juhtiv koht. 2018. aasta lõpuks kogutud 157 000 geenidoonori andmed, mis moodustavad 15% Eesti täisealisest elanikkonnast, võimaldavad paremini ennustada terviseriske ja kasutada neid andmed personaalmeditsiinis.

Tallinna Teletorn taasavati külastajatele elamuskeskusena 2012. aasta aprillis ja kõik need aastad on torni panoraamkorrusel eksponeeritud Eesti saavutuste näitust, mille hulgas oli ka genoomika stend.

„Uue väljapanekuga fokuseeritaksegi tähelepanu ühele Eesti eduloole ning teemakohaseid viiteid võib kohata terves teletornis. Esialgu on plaanis avada näitus kaheks hooajaks,” räägib Teletorni juhataja Jüri Kriisemann.

Eraldi alal näeb väljapanekut inimeste eellaste bioloogilistest ja kultuurilistest muutustest ning pärilikkuse ja elustiili mõjudest inimese arengule.

Külastajatel on võimalus mänguliselt katsetada, kuidas erinevad tunnused järglastele edasi kanduvad või millisel moel mõjutavad riskifaktorid II tüübi diabeedi riski.

Lisaks saab teha erinevaid teste nagu süljetest, värvipimedustest ja leida kohtingu rakenduse abil sobiv kaaslane või disainida endale beebi!

„Pane end paari“ mäng laseb erinevate tunnuste abil selgusele jõuda, kui palju sulle sobivaid kaaslasi Eestis hetkel leidub.

20 AASTAT GEENITEADUST EESTIS

Genoomika teaduse arengule Eestis lõid 1999. aastal aluse professor Andres Metspalu koos toonase Tartu Ülikooli Kliinikumi juhatuse esimehe doktor Jaanus Pikaniga, kui peaminister Mart Laarile ja president Lennart Merile esitleti ideed populatsioonipõhise biopanga loomisest koos võimalusega kasutada geneetilist infot rahva tervise hüvanguks.

Vabariigi valitsus eraldas sellele innovaatilisele ideele miljon krooni ning 2000. aastal võttis Riigikogu vastu Inimuuringute Seaduse. 2002. aastast algas geenidoonorite andmete kogumine.

Geenivaramu pakub geenidoonoriks hakkamise võimalust Teletornis laupäeval, 30. märtsil ajava-hemikus 11.00-13.00.

KAKS FILMIÕHTUT

18. aprillil ja 16. mail kutsub Teletorn huvilisi kinosaali TVPlay Premium filmi- ja aruteluõhtutele. Sissepääs filmiõhtutele on tasuta.

Kavas on kaks dokumentaalfilmi sarjast “Esimesed rahvad”, mis räägivad meie esivanemate varastest rännetest.

Neis lugudes harutatakse lahti uued arheoloogilised leiud ja värsked geeniuuringud. Pärast filmi arutlevad teema üle Tartu Ülikooli Genoomika instituudi populatsioonigeneetik Monika Karmin ja Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi sotsiaal- ja kultuuriantropoloogia õppejõud Carlo Cubero.

Loe rohkem siit

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.