Neljapäev, 2. jaanuar 2025
Seekordses Istmesoojenduse episoodis räägivad Jan-Matthias ja Ylle müraradaritest ja CNG autodest ning arutlevad, kui keeruline on taluda vastassoost raevutsevat juhti roolis. Testautoks on Hyundai Tucson N-Line; kaks elus vajalikku nippi saab ka.

https://soundcloud.com/istmesoojendus/11-kas-eesti-vajab-sarnaselt-prantsusmaale-muraradareid

Forte ja Accelerista koostöös sündiv taskuhääling Istmesoojendus võtab ette nädala kuumemad liiklus- ja autoteemad. Ning kuigi suvi on üleüldiselt “hapukurgihooaeg”, juhtub siin-seal põnevat ka.

Kas me vajaksime müraradareid?

Prantslased katsetavad Pariisi käidavamates kohtades müraradareid. Esialgu trahvi kellelegi veel ei tehta, aga probleemi ulatus saab selgeks küll.

Ka Tallinnas on kohti, kus õhtutundidel jõrmi mootorikõmistamist kuulda võib: näiteks Nõmme elanike kõrvad jooksevad päris lahinal essuvett kui tsiklistid ja võimsamate autode omanikud kummi vilistavad või pöörded põhja keeravad.

Kas meil oleks vaja automaatselt trahvivaid müraradareid? Ilmselt ei ole probleem nii suur, et selle nimel teha suuri investeeringuid, ja hoolivad kodanikud võiksid ju ise aru saada, et asulasisesel teel ei kihutata ega jäeta kummiriba asfaldile.

CNG on populaarne

Augustis valis koguni 88% kõigist Škoda Octavia soetajatest endale surugaasi ehk CNG auto. Mudelivalik on Eestis järjest rikkalikum ning järjest rohkem autoostjaid mõistab selle kütuseliigi eeliseid.

Jan ütleb, et tal puudub igasugune sõidukogemus CNG-ga, meie oleme teinud pikema katsesõidu ja teinud tulemuse, mis hinnalt palju elektrikilomeetri hinnale alla ei jää.

https://www.youtube.com/watch?v=WrcoLjosAEA

Mehed-naised ja vastassoo rooliraev

Mehed ja naised suhtuvad roolis sahmivasse ja raevutsevasse vastassoo esindajasse erinevalt: kui naised ei suuda kurja mehe kõrval istuda ja tunnevad end ebaturvaliselt, siis suur osa mehi ei pane õrnema soo seiklusi parkimiskohal miski. Miks see nii on?

Ylle ja Jan mõlemad leiavad, et autojuhtimine on nagu teine kirjaoskus: kui tahad roolis olla, õpi ka korralikult sõitma. Mõnigi äriplaan saab igaveseks kõrvale lükatud, kui inimene, kel on juhiluba, end autoroolis tõeliselt saamatuna näitab.

Proovisõit: Hyundai Tucson N-Line

Tucson on üks äraütlemata tore auto ilma N-Line paketitagi, aga selle paketi puhul tõmbub sõitja selg sirgu ja näole ilmub naeratus: tore on olla sportlik. Tootja on aktsentidega ka kõvasti vaeva näinud, kvaliteet on äge.

Natuke tegi muret testiauto suur kütusekulu: Ylle, kes tegi “penskarisõitu”, ei saanud alla 7 liitri kuidagi, Janil “üks 10-11 liitrit sissehingav masin juba on”.

Nipp on lihtne: anna autole kvaliteetbensiini 98 ja kütusekulu kukub vähemalt liitri võrra. Kui sul on N või Line või N Line või lihtsalt punane, pane sisse õiget kütsi. Ja olemas!

Elunipp: osta natuke uuem auto

Soomlased on välja arvutanud, et kui kõik vahetaksid oma vanad pannid natuke uuemate autode vastu, oleks CO2 mure oluliselt väiksem.

Ylle küsis Janilt, miks üldse peaks Tallinnas autot omama: olgu siis natuke uuem või täitsa uus, kui ei osta, on heitmeprobleem laksust lahendatud.

Tekib arutelu Tallinna ühistranspordi teemal: liinivõrk on vananenud ja soovitud kohtadesse (teatud puhkudel) on kõige kiirem viis jõuda autoga.

Teema jätkub. Selles osas on saatejuhid siiski sama meelt, et kui on vaja autot, siis tuleks eelistada vanale ja väsinud odavale rondile uuemat.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.