Reede, 15. november 2024
Taskuhääling Istmesoojendus, mis sünnib Delfi Forte ja Accelerista ajakirjanike koostöös, võtab sel korral jutuks rahunemispeatuse tulemuslikkuse ning metsloomad meie teedel. Stuudiokülaline on PPA innovatsioonitiimi juht Elari Kasemets. Proovisõitu teevad Uku ja Jan aga Ford Focusega.

https://soundcloud.com/istmesoojendus/15-ppa-innovatsioonipealik-selgitab-mis-on-rahunemispeatused-ja-kuidas-neid-kasutama-hakatakse

Istmesoojenduse 15. episood on tavapärasest erinev: stuudios on külalisena PPA innovatsioonitiimi üks juhte, politseileitnant Elari Kasemets.

Rahunemispeatus rahustaski maha

Elari teeb kokkuvõtte esimesest rahunemispeatuse testist ning tõdeb, et ehkki juhte ei saa sundida aega maha võtma, kasutati võimalust möödunud nädalal tublisti. Rahunejad käitusid pärast vabatahtlikult valitud seismist teel igati korrektselt.

Lisaks rahunemispeatusele on PPA innovatsioonitiimis arutletud muudegi võimaluste üle kiirustavajaid korrale kutsuda: räägitud on nii kiirustundlikest fooridest ja nendega seonduvast avalikust teavitusest “te seisate siin, sest auto see ja see sõitis lubatust nii ja nii mitu kilomeetrit kiiremini” kui ka kiiruskaamerate trahvisüsteemi muutmisest.

Aastaid ministeeriumides ringelnud veapunktisüsteemi kehtestamise plaan pole aga tänaseni kusagile välja jõudnud, ehkki reaalne võimalus saada märge registrisse ja selle eest näiteks kallimat kindlustust maksta, on välisriikide kogemuse põhjal efektiivne korralekutsumise meetod.

Metsloomad teel: kas inimene on pime või loom loll?

Aastas juhtub loomade ja sõidukitega meie teedel 10 000 ja rohkemgi intsidenti: kõik ei jõua kunagi registrisse. Arutelu, kas kokkupõrkes on süüdi loom või autojuht, ei vii kuskile: politseileitnant Elari Kasemetsa sõnul on ka selliseid juhtumeid, kus autojuht ei saagi midagi teha.

Teadlased on kindlaks teinud, et teatud kiirusel sõitvat autot loom ei märkagi. Teine mure, kui tee on otse uluki käiguteel, siis ületab ta oma koduteed nagu alati. Ja mõnikord satub see “nagu alati” autoga ristuma.

Uku ja Elari jõuavad üksmeelele, et midagi saab autojuht metsloomaga kokkupõrke vältimiseks ka ise ära teha: kiiruse alandamine, teele keskendumine, õigeaegne ja adekvaatne tegutsemine õnnetuse ennetamisel on kõik juhi võimuses. Ning kui väljas on ulukitele viitav märk, tuleks sellest hoolida.

Proovisõiduauto Ford Focus

Uku ja Jan sõitsid seekord Ford Focuse eri versioonidega: esimene sedaaniga, teine ST Line luukpäraga. Auto ühisnimetaja on liitrine EcoBoost mootor, millele mõlemal jagus kiidusõnu.

Positiivset oli palju: ruumikus, sõitjateruumi vaikus, käsikasti ja automaatkasti tore toimetamine mootoriga koos ja mõistlik kütusekulu (Ukul muidugi!).

Lõppotsus: selle hinna eest on autot rohkem kui küll. Nädala pärast juba uued teemad. Istmesoojendust võib igal ajal ja igas kohas kuulata ning Facebooki lehel ka saatejuhtidega diskussiooni laskuda.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.