Esmaspäev, 18. november 2024
Istmesoojenduse stuudios arutlevad Jan-Matthias ja Veli seekord, kas Tallinna lamelliplaan on reaalselt teostatav, mis kasu võiks tõusta Supervaisori liiklusäpist ning kas uus Reidi tee toob loodetus leevenduse liiklusummikutele. Proovisõiduauto on Renault Clio ja nipinurgas on teemaks libedasõit.

https://soundcloud.com/istmesoojendus/23-kas-tallinna-plaan-koik-autod-lamellidele-saada-on-reaalne-ja-moistlik

Rehviteema on usuküsimus

Möödunud nädalal oli rohkem liiklust ja vähem autouudiseid. Saatejuhid Jan-Matthias Mandri ja Veli V. Rajasaar võtavad esimeseks ette Tallinna linnaisade soovituse, eelistada talvel lamellrehve.

Tallinnas on novembri seisuga rahvastikuregistris 443 912 inimest, pealinnas ja Harjumaal üle 300 000 sõiduki, millest enamusel on asja ka pealinna. Hinnanguliselt pendeldab lähivaldade ja linna vahet igapäevaselt 120 000 inimest.

Kui linnas suudetakse tänavad enam-vähem puhtana hoida ning lamellidega sõit on mõistlik, siis piirist väljas võivad teeolud talvel olla mõnikord päris keerulised. Veli arvabki, et seepärast on naastrehvid õigustatud.

Jan sõidab lamellidega, Veli naastudega ja kummalgi on selleks oma põhjendus. Kui vaadata, kuidas vastasid meie küsimusele, kas lamell või naast Street.ee ja grupi Nõmmekad lugejad, selgub, et autohullud eelistavad pigem naaste, rohelises linnaosas aga jagunevad lamelli-ja “naela” kasutajad enam-vähem võrdselt.

Naastrehvide eelistajad põhjendavad oma valikut kindlustundega, ka Tallinnas: kuna siingi on jäiseid kohti, ei saa lamellidele päris kindel olla. Mõni lamellidele üle läinud ütleb aga, et on oma valikuga väga rahul ja “naelad” on edaspidi jäärajaasõiduks.

Supervaisor: enamasti sõidab autos üks inimene

Supervaisori liiklusäpist on pikemalt juttu olnud, sel on üllas eesmärk: kaardistada Tallinna probleemsed kohad kasutajate abiga ja panna KOV, asjaomased ning ka PPA tegutsema liikluse parandamise suunal.

Saatejuhid toovad välja tõsiasja, et enamasti istub autos ikka üks inimene ning tema ei tohiks sõidu ajal filmida. Samuti võivad aktivistid kallutada oma tegevusega probleemkohtade tekkimist kaardile: kui ikka iga päev ühed ja samad inimesed märgivad samasse kohta probleemi, jääb asjast vale mulje.

Pardakaamerate salvestistega on teine lugu: seade tegutseb juhti häirimata ja kogutav info annab adekvaatse pildi toimuvast. Tavakasutusse võiks aastaringselt jääda PPA liiklustalgute kaart, mida täiendada, siis ei tekiks ka ohtu, et liikluskultuuri parandaja ise teiste liiklejate jaoks ohuks muutub.

Reidi tee on ilus isegi kui sellest kasu ei ole

Reidi tee on valmis ja esimesed päevad on välja toonud probleemkohad: arvukad foorid pidurdavad liiklust ning ummikud tekivad ikka kuna inimesed on harjunud vana rada sõitma.

Veli ja Jan jõuavad järeldusele, et aeg annab arutust. Reidi tee promenaadi osa loob võimaluse jalutajatele ning rahvasportlastele ja avab vaated merele. Uus tee on ilus isegi siis kui sellest autojuhtidele kasu ei ole.

Proovisõit: Renault Clio

Clio oli nii Veli kui ka Uku EAA 2020 nimekirjas esimene ning võitis äsja Leedu aasta auto 2020 tiitli. Jan ja Veli on sama meelt, et väga hea hinnaga on Clios väga palju autot.

Jan kiidab taevani Clio multimeedia juhtplokki, mis asub paremal pool rooli all: iga kord Renault’st oma autosse istudes igatseb ta seda taga.

Libedasõidunipid

Kuidas jääda teele esi-, nelik- ja tagaveolise autoga? Mida teha kui auto on käest ära läinud? Saatejuhtide oma kogemuse pealt pudeneb puhast kulda. Üks mis kindel, pilk peab olema koguaeg teel ning olema valmis hetkel kui midagi juhtub, olles vaadanud endale juba “põgenemistee”, et avariid vältida.

Nädala pärast…

Nädala pärast kolmapäeval on stuudios Ylle ja Jan-Matthias, sest Veli ja Uku on Inglismaalt hobiautot toomas. Seda, kuidas neil läheb, saab lugeda Forte blogist. Proovisõiduautoks on kompaktne Škoda Kamiq ning kuumi uudiseid toob alanud nädal kohe kindlasti ka. Kuulmiseni!

Kaanepilt: Vytautas Pilkauskas

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.