7.mail, president Putini ametissevannutamisel sai maailm esmakordselt näha Venemaa kõige uhkemat sõidukit, limusiini Aurus Senat. Päev hiljem avalikustas telekanal Россия 24 Auruse perekonna teise liikme, väikebussi Aurus Arsenal.
Ühtsel moodulplatvormil (Единая модульная платформа – JeMP) põhinev noobelsõidukite pere koosneb neljast liikmest, mis on oma nimed saanud Kremli tornide järgi: limusiinist ja sedaanist (limusiinist lühema kerega) Senat, väikebussist Arsenal ning kõikjalsõitjast nimega Komendant.
Kõik neli noobelsõidukit on mõeldud teenindama Venemaa kõrgeid riigiamentikke ning esialgu tuleb neid tootmisliinilt vaid väikepartiidena, aasta maksimaalselt 150-300 autot. Kui aga huvi on laiem ning autod end õigustavad, pole välistatud nn. tavakodanikele müük ja ehk ka eksport.
MITTE JUHUSLIK KAADER
Россия 24 tele-eetris näitamine ei olnud sugugi juhuslik: praegu alles testimise järgus olev mahtuniversaal Arsenal vilksatas kaadris täpselt sel ajal kui käis intervjuu Venemaa tööstus- ja kaubandusministri Denis Manturoviga.
Nagu pildist paistab, erineb väikebuss üsna vähe Venemaa patendiametile esitatud renderdatud piltidel nähtust. Pole kahtlustki, see esinduslik sõiduk on loodud, et näidata Venemaa autotööstuse parimaid tahke.
KÕIGE JULGEM KONKURENT
Moodsa joonega bussi ninaosalt võib peaaegu pimegi välja lugeda konkurentide nimed: Rolls Royce, Bentley, Maybach… sõidukil on iseloomulik kolmnurkne aknajoon ning suured liuguksed külgedel. Kaadris vilksatas ka Arsenali riiklik mudelitähis, mille alusel saab Автокода andmebaasist lihtsalt välja võtta sõiduki tehnilised andmed.
Ilmselt 9-kohalise C-klassi sõiduki kapoti all jõristab 600-hobujõuline 4,4-liitrine V8 turbo – bensiinimootor, mida assisteerib elektrimootor ning mis tõenäoliselt pärineb Porsche tallidest nagu ka perekonna uhkuse, limusiin Senati jõuallikas.
Hübriidajam töötab kombineerituna 9-astmelise automaatkastiga CATE R932, mis on valmistatud Venemaal. Aurus Arsenali buss kaalub umbes 3,5 tonni ning seda saab reisijateveolt ümber kombineerida ka mitmeotstarbeliseks sõidukiks. Tõenäoliselt hakkavad Arsenaliga liikuma ka presidendi ihukaitsjad ja salateenistus.
Enamus Auruse vajaminevatest osadest on toodetud Venemaa kohalike ettevõtete poolt: näiteks valmistatakse Nižni Novgorodis spetsiaalselt sellele mudeliperele mõeldud kütusepaake ning sadulsepad teevad kunstpisteid Rjazanis.
Päris rahvusvahelise toeta seitse aastat veetud Korteež siiski läbi ei saa: NAMI meeskonna põhituumikus on ka välismaiseid konstruktoreid ja insenere. Porsche hübriidajameid sai juba nimetatud, aga ka kogu kaasaegne ühenduvus ja moodsate turvaabide süsteem tuleb Venemaale importida.
AGA TAGUMIK ON SALADUS!
Et intriigi ikka jaguks, näitas telekanal Россия 24 seekord vaid bussi esiotsa ja külgvaadet. Küllalt ühetaoline – vaid ninaosas suuri konkurente kõnetav Arsenal jätab esialgu oma tagapaled saladuseks. Loogiline, et ka need ei erine üleliia juba nähtud kunstpiltidest.
Kõiki Auruse mudelipere liikmeid näidatakse rahvale augusti lõpus Moskva autonäitusel. Arsenal – bussi maailma esmaesitlus toimub aga juba mai teises pooles, kui avatakse Kertši väina sild, mis ühendab Krimmi Tamani poolsaarega Krasnodari krais. Kremli jaoks on tegu märgilise sündmusega.
Seda, millal ja mis hinnaga Aurus Arsenal müügile jõuab, ei ole öeldud. Arvatakse, et aastal 2019 õnnestub kogu mudelipere tootmisega algust teha.
Kuluaarides on ringelnud hind 6-10 mln rubla sedaan Senati eest, soomustatud limusiini hinnaks on pakutud isegi kuni 30 mln rubla. Arsenal võiks kukkuda kuskile nende kahe vahele – näiteks 15 mln rubla? Aeg annab arutust.
https://www.youtube.com/watch?v=f5oJfbNTXWE
Allikas ja meedia: Россия 24