Veebruari lõpus lasi Alfa Romeo maaletooja Pilot Motors vallale Leslie Laasneri lustaka, 6-minutilise videoklipi, kus vaimuka pila läbi tutvustatakse müügil olevaid mudeleid. Küsisin kahelt Alfa-fännilt, kuidas klipp neid kõnetas ning Pilot Motorsi müügijuhilt Ermo Raelt kampaania strateegilisi andmeid.
[wiki base=”ET”]Leslie Laasner[/wiki], artistinimega Leslie Da Bass on vaieldamatult Eesti reklaamimaastiku üks põnevamaid tegijaid – iga kord, kui ta midagi teeb, kõik sellest ka räägivad.
Seekord siis Kuuuurijat pilav kuueminutiline Luupainaja ja Alfa Romeo, mis teeb “kohutavalt ägedaid autosid”.
Hea valiku eest saab Pilot Motors kõvasti krediiti – hea tegijaga on raske alt minna. Lisaks andekusele on da Bass ka tõsimeelne Alfa fänn.
Populaarse Kuuuurija ja Katrin Lusti heatahtlik pilamine on kah kindla peale minek – kõik saavad aru, kõigile tulevad mingid nüansid tuttavad ette, kõik tabavad biiti ja naeravad.
Vähemalt esimese minuti, sest sugugi mitte kõik ei viitsi tervet 6-minutilist klippi lõpuni vaadata. Point saab selgeks poole minutiga, edasi kisub kohati tüütuks ja hakkab iseennast kordama.
No aga mis siis, Hilje Murel on täiesti äge näitleja ja kui mitte muud, siis tore on jälgida, kellena ta järgmiseks paljuneb.
Autospetsialist Elik Keen Juss, tõepoolest. Aga miks mitte Aksel Riista?
Noh, me oleme vist veits tõsiseltvõetavamad… või siis ei ole Leslie aksekast kuulnudki, kah võimalus.
Leslie da Bassi lühifilmi on mõne päevaga vaadatud Youtube’is üle 15 000 korra.
ALFA FÄNNID ARVAVAD
Mul on kah õnn evida oma tutvusringis vähemalt seitset tõsist Alfa-fänni. Neist kahele, Martin Harakule ja Toomas Vabamäele, viskasin klipi lingi ja palusin muljeid jagada.
Martinil on garaažis kolm soliidses eas Alfat, Vabamäe on kirjutanud ühe parematest proovisõidulugudest Accelerista ajaloos. Loomulikult Alfast. Giuliast!
Huvitav on fakt, et mõlemad mehed on lisaks Alfale andnud osa oma südamest kardispordile, Martin Harak on üks Eesti noorte kardispordi edendajatest ja “Talendid rajale” võistlussarja algatajatest.
“Alfa video saatsid. Eks ta ole nii ja naa,” on Martin Harak üsna mõtlik.
“Tähelepanu see muidugi püüab. Teisalt on natuke kunstlikult iseenda üle naermine. Aga Leslie video tegijana ongi selline vend, et ärge siis sõitke Alfadega – seda rohkem talle neid jääb. Ma mõtlen samamoodi. Ma isegi ei viitsi kellelegi selgitada,” muigab Harak.
“Keegi on kunagi targalt öelnud: “Kui pead kellelegi põhjendama Alfa ostmist, siis parem ära alustagi – nii lolli küsimuse küsija ei saa su selgitusest niikuinii miskit aru.” Aga need on hullud pillid, ehtsad itaallased. Giulia ja Stelvio on jube head autod,” ütleb ta kokkuvõtteks.
Siit tulid videole plusspunktid.
Toomas Vabamäe ütleb, et tööpäeval napib aega, et kuueminutiline klipp mõttega läbi vaadata:
“90 sekundit on pikkus, millega huvi hoida, ütlevad veebipraktikud. Siin on see neljakordselt üle. Kui järgmine kord bussiga sõidan, vaatan. Aga kui Leslie selle klipi tegi, siis ilmselt on hea. Ta on geenius enam-vähem kõiges.”
Ka siit tulid videole plusspunktid!
ODAVALT HEAD ASJA EI SAA
Saatsin mõne küsimuse Pilot Motorsi müügijuhile Ermo Raele, kelle vastustest koorub välja teada tõde – pole olemas tasuta lõunaid ega liiga odavalt ja marukiiresti tehtud häid klippe. Pilafilmikese tegemiseks kulus pea poolteist kuud:
“Klipp on suuremahuline ja oluliselt pikem kui tavapärased reklaamklipid, seetõttu ka tootmisperiood on suhteliselt pikk. Ettevalmistus, paaripäevane filmimine ja nädalatepikkune järeltöötlus. Sellele klipile kulus umbes poolteist kuud, alates idee tekkest,” selgitab Ermo Rae.
“Oluline oli leida endas julgus sellise asja tellimiseks/filmimiseks e. minna väljaspoole raame ja tavanorme,” lisab ta.
Lisaks Youtube’ile näeb klippi ka Instagramis ja Facebookis. Need on ühismeediumid, kus klipi õige pikkus on kriitilise tähtsusega – inimesed lihtsalt ei viitsi liiga kaua sama asja peale pidama jääda. Kuidas saavutada tähelepanu?
“Kui lugu veab kaasa, siis vaadatakse ka pikemaid reklaame ja klippe. Isegi filme. Kes mingit igavat jama ikka tahab vaadata,” selgitab Ermo Rae.
“Jama scrollitakse rutem edasi. See lugu on ka nii ehitatud, et võid selle omale sobival hetkel kinni panna, point saab selgeks üsna ruttu. Samas jagub lahedaid momente kuni lõpuni, kes soovib. Klipi vaadatavus on kõrge ja vaadatakse ka mitmeid kordi.”
Kas on tulemas ka lühiversioonid kannatamatumatele vaatajatele?
“See reklaam on inimestele, keda huvitab autodega seonduv content, nii nagu onlines leiduvad tuhanded autoteemalised klipid-videod. Igavad pannakse kinni ja põnevamad meelelahutuslikumad vaadatakse lõpuni. Lühiversioone plaanis pole, sai valitud teadlikult selline populaarne pikem saateformaat.”
Milline oli klipi tootmiseelarve?
Selle raha eest saaks Dresdenist nii mõnegi kasutatud Alfa 🙂
Millist tulemust kampaaniast ootate?
See on eelkõige imagokampaania. Ootame, et Alfa Romeo nimi jääks paremini nimestele meelde ja autovalik ei taanduks viimases faasis pseudohirmule, mis tänaseni toetub Eestis suuresti nö lada taustaga naabrimehe “ekspertarvamusel”.
Paljudel juhtudel hakkab seltskond/sõpruskond tegeme maha potentsiaalse Alfa huvilise plaane stiilis: “Ära seda küll osta, see laguneb ju kohe ära!” või “Mul ema tuttava tuttaval oli Alfa, see lagunes nii, et kõrval seistes oli kuulda!”.
Väga tihti on sellise arvamuse kujundanud sõidukid, milliseid pole 2-3 aasta jooksul kordagi hooldatud…
Alfa on kultusbränd, võimsa ajalooga ja toodab täna tippklassi masinaid, mis ei jää millegipoolest alla oma klassi rivaalidele, vaid astub eest.
KOKKUVÕTTEKS
Ermo Rae saadab lingi, kust on näha, et Giulia on omas klassis autode hulgas vastupidavuselt 3. kohal.
“Isegi Kimi Räikkonenil, Sebastian Vettelil ja Antonio Gioviazzil sobib Alfaga sõita, ju siis sobib hästi ka põhjamaade rahvale,” on ta optimistlik.
“Kampaania lõpuks tahaks müüa ka muidugi mõne uue auto rohkem,” võtab Ermo Rae teema kokku.
Rae kirjutab veel, et sportmaastur Stelvio Quadrifoglio on üpris keeruline toode müüa, praegu pole esinduses seda isegi prooviks pakkuda ning millal võetakse uus demoauto, pole teada.
“Tehas tõstis selle toote hinda ja hetkel on see natuke üle valuläve, väljamüügihind on üle 100 000 euro,” kirjutab Rae. “Samas on loomulikult tõsi seegi, et kui proovisõiduks autot pole, siis seda ka ei müü.”
Maanteeameti registri andmetel võeti tänavu jaanuaris Eestis arvele kaks uut Alfa Romeot. Möödunud aastal kokku 20. 2017. aastal 43. Oleme optimistid – kampaania tulemusena mõni auto rohkem müüa ei peaks olema utoopia.
Kaanepilt: kuvatõmmis, Hilje Murel Teele Teele Kurekesed rollis