Neljapäev, 19. detsember 2024
Teeme algust lugude sarjaga, mis on mõeldud harima harrastusfotograafi, kelle kireks on tehnika. Oma autopildistamise kogemusi jagavad piltnikud nii Eestist kui ka kaugemalt. Järgnevalt  7 kuldaväärt nippi fotograaf Desmond Louw varamust.

Desmond Louw on Lõuna-Aafrika hinnatumaid fotograafe ja fotokoolitajaid. Tema blogil on ligi 2 miljonit jälgijat kogu maailmast ning tema lihtsaid nippe paremaks pildistamiseks kopeerivad kümned tuhanded piltnikud kogu maailmas.

Kogusime Desmondilt kaheksa väärt nõuannet auto paremaks jäädvustamiseks. Hea pildi tabamiseks on vaja kaamerat, tehnilisi oskusi, veidi kannatust ja katsetamisjulgust.

Lugu illustreerivad kolme vilunud autopiltniku, Sten Ottepi, Andres Kruusi ja Ylle Rajasaare fotod.

Vaata Sten Ottepi üliägedaid pildigaleriisid Flickrist

KOLM LIHTSAT (ESIMEST) TÕDE

Pildistamise esimene tõde: masin ei tee pilti, inimene teeb. Sul võib olla vinge kaamera, kui sa aga sellest suurt midagi peale automaatrežiimi kasutada ei oska, ei saa sa end ka fotograafiks nimetada.

Harrastuspiltniku esimene tõde: kirg pildistada on nii suur, et kaamera margil pole tähtsust. Sobib ka isetehtud camera obscura või kaameraga telefon. Suumi saab teha jalgadega ja valgust näidata varjutatud taskulambiga.

Fototöötluse esimene tõde: pildi klõpsimisega töö alles algab. Vähe on geniaalseid piltnikke, kes võivad valimatult üles lasta kõik oma klõpsud. Kui foto tehtud, tuleb valida ja mõelda, kas see on väärt seinale riputamist või oli see väärt kogemus oma vigadest õppimiseks.

Uku Tampere Jaguar E-Pace’i pildistamas. Foto: Ylle Rajasaar
AUTO NAGU INIMENE

Autofänni jaoks on auto nagu inimene, loom või mõni muu tähtis objekt. Kui kokku saavad autofänn ja fotokirg, võib tulemus olla nauditav ka siis, kui põhjalikud fotokursused läbimata. Teadmised kuluvad siiski iga kell marjaks ära.

Autode pildistamine on nagu teadus. Igast fotost on võimalik õppida midagi uut. Ja igast teiste tehtud heast fotost on võimalik õppida! Ennekõike aga tuleks endale selgeks teha põhitõed, et üldse auto “kallale” kaameraga minna.

Tui ja STI
Tuul ja Subaru STI: “Mulle meeldivad autod nii väga, et isegi mu sõbrad ütlevad, et ma olen autohull. Autohull tüdruk!” Foto: Ylle Rajasaar
VALI ÕIGE AEG

Kõige tavalisem viga, mida autopildistajad teevad: fotošuut toimub valel ajal. Lauspäikeses või lausvihmas ei tule head tulemust kõvade oskuste ja paraku ka korraliku kaamerata.

Harrastajale on parim aeg pildistada seisvat autot mõni minut peale päikeseloojangut või mõni minut enne päikesetõusu. Kasuta statiivi ja püüa kinni see täiuslik pehme valgus poleerpinnal!

Eestis sobib pildistamiseks hästi “rebasetund” ehk umbes tund enne päikesetõusu. Uduhärmas maastikke on meil muljetavaldavalt palju, aga ka tühjas linnas on sel ajal võimalik teha paigalpüsivast autost supervõtteid.

Toyota Mirai, rebasetund Norras. Foto: Andres Kruus
PEEGELDUSTE VÕLUKUNST

Pead väga tähelepanelikult jälgima, mis autolt peegeldub. Vaata ringi ja vaata hoolikalt auto pinda, et näha, mis selle pinnalt peegeldub. Sõiduk (eriti uus ja läikiv selline) on nagu peegel.

Ürita leida koht, kus su seljatagune on avatud, näiteks on seal põld. Proovi vältida pildistamist kohas, kus su seljataga on ehitised või puud.

Üks olulisemaid asju, mida sa oma autofotodel näidata tahad, on auto kuju, tema vorm, ehk nagu mulle meeldib neid kutsuda, tema ‘kurvid’. Peegeldused võivad need kurvid pildil ära rikkuda.

Samuti jälgi tähelepanelikult, et sinu enese peegeldus pildile ei jääks. Kui sul ei õnnestu oma peegelduse pildile jäämist välistada, on parem kui asetad kaamera statiivile, paned kaamera viitvõtte režiimi ja astud eemale.

Sten ja Veli käisid koos avastamas Porsche kuldseid radasid. Vaata vaid, kui lihtsate vahenditega saab püüda sõidu pealt imetoredaid peegeldusi autoklaasil ja kapotil!

Porsche 718 Boxster. Foto: Sten Ottep
LIIKUV AUTO ON ÄGE

Väga lihtne viis saada ägedat fotot on teha pilt teisest sõitvast autost. (Palun ole selle juures väga ettevaatlik!) Tee pilt oma auto aknast sõites kiirusel 60 km/h, säriajaga 1/100 sekundit.

Nii tehes saad pildile kerge liikumise tee ja rataste juures. Võid isegi säriaega veelgi pikendada, aga sellega riskid saada ebateravad fotod. Enne päikeseloojangut kui valgus on eriti ilus ent juba veidi hämardub, saad ägedad sõidupildid, sõites 70 km/h, ning säriaega 1/80 sekundit.

Rolling shot. Foto: Sten Ottep
IGA VÄRV ISEMOODI

Iga värvi tüüp reageerib erinevalt erineval päevaajal, erineva valgusega. Enamik värvitoone vihkavad otsest päikesevalgust, kuid samas mõni töötab sellises olukorras väga hästi.

mazda mx-5
Mazda MX5. Foto: Sten Ottep
TAUSTA VALIK

Vaata hoolega, et su taust sobiks auto ja teemaga. Väldi taustal asju, mis võiksid silma eksitada. Objektid nagu prügikastid, elektriliinid ja teised autod võivad fotole surmavalt mõjuda. Või vastupidi, väga ägedalt.

lexus nx 300h
Lexus NX 300h, taustal Aruküla alajaam. Foto: Ylle Rajasaar
KAASAVEDAMINE

Hea viis saada oma pildile liikumist on seista tee kõrval ja lasta autol sinust mööda sõita. Vea objektiivi autoga kaasa ja sea säriajaks 1/125 sekundit. See on hämmastavalt lihtne!

Lexus NX 300h liikumises. Foto: Ylle Rajasaar
LOODUS ON HEA KAASLANE

Veel üks viis foto rääkima panna on lasta autol ümbrusega suhelda. Näited sellest võivad olla teetolmu üles paiskamine, 4×4üle takistuse ronimas või liivaluidetel lustimas.

range rover velar
Range Rover Velar. Foto: Ylle Rajasaar
ÖÖ ON SÕBER

See võib kõlada hirmutavalt, kuid öösel pildistamine on tõeliselt vägev ning pole sugugi raske! Suurim saladus seisneb selles, kuidas leida koht, kus on täiesti pime. Isegi tänavavalgustus või täiskuu võivad asja keeruliseks teha.

Kui oled sellise koha leidnud, aseta kaamera statiivile. Sea oma ISO 100 peale, säriaeg 30 sekundile ja ava f/9. Kui katik avaneb, võta võimas pideva valguse allikas ja kõnni ümber auto ‘maalides’ autot oma valgusega. Selleks piisab tavalisest majapidamises kasutatavast taskulambist.

Siin ei ole reegleid, valgusta autot erinevatel viisidel erinevateks efektideks; tulemus ületab su ootused! Ning ka kõige keerulisema pildi ettevalmistus ei nõua tervet eluaega.

Peugeot 308 GTI. Öös on asju! Foto: Andres Kruus

Originaallugu ja pilte näeb siit lingilt. Fotod: Y.Rajasaar, Sten Ottep, Andres Kruus. Tõlkis: Kadi Rünkla

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.