Laupäev, 9. november 2024
BMW on fookusse võtnud pistikhübriidid ja katsetab mitut uudset lahendust. Eelmisel aastal jõudis tootmisse induktsioonlaadimise komplekt ning nüüd oodatakse heakskiitu sisepõlemismootori automaatsele väljalülitussüsteemile.

Küsimus, kas pistikhübriid on pooleldi elektriauto, ei vaeva ainult neid inimesi, kes seaduseaukudele viidates Tallinna bussiradadel sõita sooviksid vaid ka autotööstust ennast. Valdav osa suurtest autotootjatest lubab lähiaastatel üle minna elektriajamitele ent sinna hulka arvestatakse ka hübriidid.

Hübriidajam aga on erinev täiselektrilisest ning sellega saadav kütuse- ja keskkonnasääst ei ole nii suured kui võiks loota.

Üksiti tuleneb see asjaolust, et automaatses töörežiimis valib sõiduk sobivaima jõuallika, lähtudes infost, mida see suudab “läbi nämmutada”. Nii ei saagi garanteerida näiteks linnasõidul ükspäinis elektri jõul edasiliikumist.

BMW on otsustanud leida viisi, kuidas tiheasustusaladel, kus saastet on rohkem, suudaksid autot kasutada vaid keskkonna jaoks ohutut elektrit ning tegeleb oma pistikhübriididele uudse süsteemi väljaarendamisega, mis teeks edaspidi võimalikuks sisepõlemismootori automaatse väljalülituse.

Süsteem on vajalik selleks, et pistikhübriidid sõidaksid kõrge õhusaastega ja sellekohaste piirangutega linnades  ainult elektrirežiimil.

Sellel uuendusel on üks oluline boonus: nii suudaks BMW sammu pidada täiselektriliste konkurentidega, arvestades lähitulevikus kehtestatavate nullsaastepiirkondadega.

Nullsaaste- või piirangualas lülitaks sõiduk oma sisepõlemismootori automaatselt välja. Sõiduk tuvastab sisepõlemismootorite jaoks suletu alad navigatsioonisüsteemi ja ühenduvusseadmete abil.

BMW tegeleb oma uudistehnoloogia tutvustamisega Saksamaa ametkondadele. Teadupärast on mitmed Saksa suurlinnad keelanud diiselautode kasutamise ning kaaluva sisepõlemismootorite täielikku bännamist.

Ka Prantsusmaa, Ühendkuningriik, Taani jt. riigid on lubanud sisepõlemismootorid lähiaastatel keelustada kas osaliselt või täielikult. Nii on linnaloa tühistamist nn tavaautodele oodata Pariisis, Londonis, Stuttgartis.

Kuna täielikult elektril töötavatele sõidukitele üleminek on mitmel põhjusel raskendatud – puudub piisav kiirlaadimistaristu, tootmismahud ei vasta nõudlusele, elektriautod on kallimad jne. siis on autoostjad asunud eelistama pistikhübriide.

BMW on oma uuendustega õigel teel. Kui pistikhübriid suudab tõestatult läbida üksnes elektri jõul 50 ja enam kilomeetrit, on võimalik, et enamasti elektriautodele mõeldud soodustused linnades laienevad ka neile. Või siis tõepoolest saabub olukord, kus valdav osa autodest ongi elektriga ning eraldi soodustusi pole vaja.

Kui pistikhübriidide osakaal linnaliikluses kasvab, tekib küsimus ka, kus ja kuidas neid tööpäeval laadida, sest kiirlaadijatesse eelistatult kaksikajamiga autosid ei lubata.

BMW on välja pakkunud induktsioonlaadimise, mis näeb välja nagu maha asetatud padjakene ning mida saab mugavalt endaga kaasas kanda kõikjale, kus olemas elektrivool ja pistik. Näiteks Tallinnas T1 parkimismajas on olemas “notsud”, millega laadija ühendada ning ostlemise ajal lasta autoakul end elektrit täis pakkida.

“Padi” ehk GroundPad tuleb ühendada 240V pistikusse ning sõita autoga selle kohale. 3,2kW võimsusega laadides suudab see pistikhübriidi aku 3,5 tunniga täis laadida.

Esialgu pakutakse tehaseseades laadimiskomplekti BMW viienda seeria 530e sedaanile. Lisaks Saksamaale ja UK-le on see müügil ka Ühendriikides, Jaapanis ja Hiinas.

Allikas ja kaanepilt: BMW. Tõlkis Lena Murd

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.