Inimesed tahavad järjest rohkem ringi liikuda ning mitte sõltuda elektrivõrgust, veevärgist ja kanalisatsioonist. Ecocapsule – munajas kaasaskantav maja annab vabaduse end mitte ühegi koha või teenusepakkujaga siduda. Sealjuures saab buusti ka roheline südametunnistus: nomaadne eluviis on keskkonnale vähem koormav.
2015. aastal näitasid Slovakkia firma Nice Architects arhitektid esimest korda kaasaskantava kapselmaja “Ecocapsule” prototüüpi. 2017. aastaks on jõutud toote edasiarendusega täiustatud prototüübini ning esimesed entusiastid saavad endale eripartiina valmiva öko-kapselmaja juba praegu tellida.
[toggle title=”ECOCAPSULE MUNAMAJA TEHNILISED PARAMEETRID” load=”hide”]Mõõdud: (pikkus x laius x kõrgus) 4.45m × 2.25m × 2.55m / kõrgus 4.5m koos pikendatud tuulikuvardaga
Kaal: 1200kg tühjana / 1900kg täis veepaakidega
Paigaldatud energiatootjate tootmisvõimsus: tuul 750W, päike 600W
Põranda brutopind: 8.2m2
Kasutatav põrandapind: 6.3m2
Aku mahtuvus: 10 kWh (vaikimisi valik)
Hind alates 80 000 dollarist (75 000 eurost)[/toggle]
Üks munajas majakene maksab umbes sama palju kui Tesla Model S ehk 80 000 dollarit. Ka deposiit on sama suur kui Teslal: 2000 dollarit. Kes on nõus ootama oma järjekorda, maksab sisse 300 eurot ning loodab, et mahub esimese viiekümne hulka. Just nii palju on slovakkidel esialgu kavas uudseid kapselmaju toota.
https://www.youtube.com/watch?v=z7Vp0DJrBm8
MOODSALT MUNAJAS JA PÄIKESELINE
Sile ja läikiv munakujuline maja meenutab kosmoselaeva, mis on varustatud antenniga ja kaetud kihi futuristlike päikesepatareidega. Slovakkia firma Nice Architects maja ‘Ecocapsule’ on moodne ja kompaktne mobiilne kodu, kõigi mugavustega, mida XXI sajandil vaid oskad tahta.
Kaasaskantav eneseküllane ökokapsel-nutimaja, mis töötab puhtal päikese- ja tuuleenergial, võrkudest sõltumatult, ning mille võib paigutada kuhu iganes – suurlinna või keset metsikut loodust – see kõlab nagu muretu elu. Slovakkide välja mõeldud kapselmaja võib olla nii suvila, pop-up hotell, uurimisjaam, kui ka majutusüksus kriisiolukordades.
Stiilne välimus on siin boonuseks, vorm on ühendatud funktsiooniga. Maja on kaetud päikesepatareidega ning selle munajas kuju on optimaalne, et koguda vihma – ja kastevett. Päikesepatareide võimsus on 600 Watti. Energiatootmise maksimeerimiseks on valitud eriti efektiivsed päikesepaneelid.
Madala müratasemega energiatuulik annab nii päeval kui öösel maksimaalselt 750 W. Teleskoopantenni, mille otsas tuulik asub, saab transportimiseks kergesti kokku panna. Tuulik on võimeline elektrit tootma 24h ööpäevas.
Ülejääv energia talletatakse 10 kW akupatareisse. Täislaetud aku tagab ilma juurdelaadimiseta elektrivarustuse vähemalt neljaks päevaks, seda juhul kui keskmine tarbimine ei ületa 2,2kW päevas – sealjuures on arvestatud, et maja saab jahedal ajal ka intensiivselt kütta. Arhitektid töötavad praegu veelgi suurema mahutavusega akupaketi paigaldamise kallal.
Maja unikaalne kuju mitte ainult ei minimeeri soojakadu vaid aitab tagada ka eluks kõige vajalikuma – vee. Vihmavesi ka kasteniiskus kogutakse kokku maja pinnal, kust see juhitakse paaki ja seejärel läbi sisseehitatud filtrite, misjärel see on sobilik inimestele kasutamiseks.
Veepaak on suur, seda saab vajadusel täiendavalt täita näiteks kasutades järve- või jõevett. Filtrite süsteem filtreerib veest välja 99,998% lisaaainetest, nii saab puhta vee.
Tualett on veeta, komposteeriv ja vedelat- paksu eraldav. Teise põlvkonna ‘Ecocapsul’ite jaoks on katsetamisel põletustualett.
KAHEKSA RUUTMEETRIT ON ROHKEM KUI KÜLL
Läbi mõeldud, elanike vajadusi arvesse võttev disain maksimeerib kaheksaruutmeetrise sisepinna kasutuse, siia mahub kokkupandav magamisase, tööpind, mis kahekordistub söögilauaks, sisseehitatud vannituba, kööginurk ja panipaik. Täiendavale panipaigale on ligipääs väljaspoolt.
‘Ecocapsule’ mahub merekonteinerisse, tal on katusel kaks konksu, nii et teda saab tõsta kraana, kahveltõstuki või isegi helikopteriga, tal on ka 4 väikest ratast (jalgade pikendusena). Majaga kohalduv treiler ‘Ecocapsule’i auto järel vedamiseks on väljatöötamisel.
‘Ecocapsule’i püstitamiseks ei ole vaja ehitusluba, piisab maaomaniku või kohaliku omavalitsuse kirjalikust loast, vastavalt sellele, kuhu soovitakse maja paigutada.
HEA LAHENDUS TIHEASUSTUSALADEL
Mis puudutab kapslis elamise psühholoogiat, siis usub Igor Zacek, Nice Architects, et kasutajaid üllatab mugavus. Tema sõnul on paljud eeltellimused hotellide filiaalidelt, kasutajatena nähti ette ka loodusearmastajaid, tagasiside näitab, et tootest on huvitatud väga erinevad sihtrgupid. “See ärgitab inimeste kujutlusvõimet ja tuletab inimestele meelde nende lapsepõlveunistusi,” ütleb Igor Zacek.
Zacek on veendunud, et Ecocapsule pakub ressursisäästlikke lahendusi linnaelanikele tihedasti asustatud keskkonnas ja mõõdutundetute üürihindade tingimustes. “Me oleme rääkinud kõrgetest rendihindadest. Google tavatses majutada töötajaid kaubikus, enne kui nad olid suutelised ostma maja. See siin võiks olla parem lahendus,” ütleb Zacek.
Sarnaselt Teslale, kohtasid innovaatilise kapselmaja loojad ootamatult suurt nõudlust. Ei jäägi muud üle, kui panustada idee edasiarendamisse. Ecocapsule kaasaskantava maja tulevased kehastused saavad olema veelgi intelligentsemad, näiteks lisandub varustusse ilmaennustamise tarkvara.
IDEE POLE UUS, NÕUDLUS KASVAB KÕIKJAL
Mobillse kapselmaja idee iseenesest ei ole uus. Kaasaskantavaid tiipiisid, moodultelke, kergkonstruktsioone on üle maailma leiutatud ja ehitatud.
Maakera ülerahvastatus ning ressursside piiratus paneb otsima uusi lahendusi, mis võimaldaksid inimesi kiirelt kogukonniti liigutada ühest kohast teise näiteks töö või toidu otsinguil.
Disainerid suudavad väga väikesele pinnale paigutada järjest rohkem, internet loob võimaluse lülitada moodsad majad ka värkvõrku, autonoomsed energialahendused on järjest rohkematele tarbijatele jõukohased.
Möödunud aastatuhande lõpus töötas San Fransiscos paiknev Kyu Che arhitektuuribüroo välja Lifepod-nimelise element-kapselmaja, mida iga omanik kohapeal kokku laduda võis. Toona võeti fookusesse keskkonnasäästlikud ehitusmaterjalid ning tolle aja tipptehnoloogiad.
LifePOD nanomaja loojad said ilmselgelt inspiratsiooni Baba-Jagaa kanajalgadel majakesest, sest “modernset jurtat” sai jalgade peal liigutada näiteks näoga päikese poole.
Nüüdseks on Kyu Che arhitektid arendanud LifePODi eeskujul kümneid eri väikemajade prototüüpe: roni oma majaga kasvõi puu otsa!
Mõni aasta tagasi töötasid saksa arhitektid välja koerakuudi-ilmelise teisaldatava väikemaja prototüübi, millele pandi nimeks Diogene. Seda projekti ei ole saatnud Ecocapsule’ile ligilähedanegi edu, sest kui on valida muna ja kuudi vahel, valib inimene ikka selle, mis mõnusam välja paistab, ja mis kõige tähtsam – sõltumatut eluviisi toetab.
Eestis on viimastel aastatel popiks muutunud treilermajad, mida saab autole taha haakida ja teise kohta kärutada. Neid kasutatakse nii suvilate, soojakute kui ajutiste elamispindadena.
Paraku ei näe treilermaja pooltki nii kämp välja kui munajas Ecocapsule. Ärge siis imestage, kui mõni neist munajamadest ootamatult kuskile Maarjamaale potsatab – Tesla usku me juba oleme. Seda, kui säästlik säärane nomaadne eluviis pikas perspektiivis on, peab näitama aeg.
Lugu ilmus märtsikuises ajakirjas Inseneeria. Tootja materjalide põhjal kirjutasid Kadi Rünkla ja Ylle Rajasaar