Kolmapäev, 18. detsember 2024
Euroopa Liidu ametnikud on jõudnud otsusele, et elektriautod ei tohi enam vaikselt sõita vaid peavad olema kaasliiklejatele, peamiselt jalakäijatele ja ratturitele, kuuldavad. Autotootjatel on põnevust kui palju: kas panna auto kassina näuguma või Iron Maideni moodi kitarrikeeli katki käristama?

Elektriautod ei tohi enam vaikselt sahistada – Euroopa Liidu ametnikud nõuavad, et need peavad hakkama häält tegema.

Seega on elektriautode tootjad sunnitud kiiresti sobivaid helitaustu otsima, inspiratsiooni ammutatakse nii ulmefilmidest kui rokkmuusikast.

Teadupärast sõidavad elektriautod madalal kiirusel väga vaikselt ja jalakäijad ei oska neid aegsasti märgata. Kuna keskkond on muutumas üha infantiilsemaks, siis ei saa enam autota liiklejate silmanägemisele loota ja tulebki autodele kellad ja viled külge riputada.

Seetõttu ongi Euroopa Liit võtnud vastu määruse, mille kohaselt peavad kõik elektriautod ja hübriidid tänavu 1. juulist alates olema varustatud akustilise jalakäijate hoiatussüsteemiga AVAS, mis aktiveerub, kui sõiduki kiirus on alla 20 km/h.

Suuremate kiiruste puhul peetakse piisavaks, et kaasnev rehvi ja tuulemüra annab elektriauto tulekust märku. Otsuse ajendiks ongi eeskätt nägemispuudega inimestega arvestamine.

Aga igasugune hääl ka ei sobi. EL nõuete kohaselt peaks see olema midagi niisugust, mille jalakäija hõlpsasti auto häälena ära tunneks. Hoiatussignaali või alarmi meenutavad hääled näiteks ei sobi.

MIS HÄÄL SIIS IKKAGI SOBIKS?

Aga missugust häält siis elektriauto teeb? Kui mäletate, siis Jaguar I-Pace teeb päris kõva häält, aga seda on kuulda vaid kabiinis – nimelt simuleeritakse sõitjatele auto võimsust eelsalvestatud helidega, mis kõlavad kui arvutimäng kaheksakümnendatest.

Volkswageni arendusjuht rääkis Genfi autonäitusel, et VAG kontsernis on kavas luua eri tüüpi elektriautodele erinevad hääled, näiteks sportlikud versioonid peaksid hakkama tegema madalamat ja võimsamat häält.

Linnamaasturite puhul peaks hääl tulema kusagilt tõrrepõhjast, et sümboliseerida suurt keret ja soliidset ja võimekat olekut. I.D. mudelitele on hääl juba välja valitud, teistega veel töö käib.

Renault on oma väikese Zoe jaoks välja töötanud suisa kolmest häälest koosneva valiku, millest juht saab meelepärase ise valida. Renault on teinud koostööd helilooja Andrea Creaga ning ammutanud inspiratsiooni ulmefilmidest.

Citroen esitles Genfis ideeautot Ami One, mille omapärast häält kirjeldatakse kui orgaanilist muusikat, mis ühendab mees- ja naishääli. Põnev.

Mercedes-Benz EQC teeb iselaadi sumisevat häält, mis on piisavalt tugev jalakäija tähelepanu köitmiseks, kuid samas ei tohiks häirida autosviibijaid.

Mercedes-Benzi elektriautode valdkonna juht Jochen Hermann on kinnitanud, et nad soovivad, et auto kabiin oleks siiski vaikne ja meeldiv koht, kuhu võimalikud kohustuslikud tingel-tangelid ei kostu.

Mercedese puhul on eeskujuks võetud oma mudelivaliku sisepõlemismootoriga sõidukite hääled, soov on saavutada samalaadne “jõuliselt elegantne” mulje.

AMG-mudelite puhul aga võetakse appi ka rokkmuusika. Ettevõtte tegevjuhi Tobias Moersi sõnul tehakse sobiva elektriauto hääle saavutamisel koostööd USA rokilegendi Linking Parkiga.

Euroopa Liit plaanib selle teema uuesti üle vaadata aastal 2021, et hinnata uute meetmete efektiivsust. Samal aastal on analoogne nõue plaanis rakendada ka Ameerika Ühendriikides.

Allikas: Euroopa Liit, sirvis Lena Murd. Kaanepilt: Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.