Fiat Chrysler Automobiles (FCA) investeerib järgmise 3 aasta jooksul 5 miljardit eurot uute mudelite ja jõuallikate turule toomiseks. Ka tootmisvõimsusi optimeeritakse, lootuses et see aitab kasvatada kasumlikkust.
FCA investeerimiskava jätkab Sergio Marchionne poolt möödunud suvel esitletud põhisuundi. Fookuses on uued mudelid kõrgema marginaaliga markidelt nagu Alfa Romeo, Jeep ja Maserati.
Erinevalt vahepealsetest väljaütlemistest ei ole jõuallikate osas saavutatud konsensust ning otsus on jätkata diiselmootorite tootmist. Euroopa ei ole FCA kõige olulisem turg, Ühendriikides diiselmootor esialgu veel põlu all ei ole.
FCA plaanides on siiski ka hübriidajamiga ja elektrisõidukid. Itaallastel on tagumine aeg uute arendustega välja tulla, sest viimastel aastatel on uudismudelite asemel avalikkuse ette jõudnud pigem skandaalid ja vastakad mõtteavaldused ettevõtte juhtidelt.
JA IKKA NEED MAASTURILAADSED TOOTED…
Mudeliarenduse uudiseid vaadates tuleb tukk peale – FCA jätkab maasturilaadsete toodete juurdetreimist. Alfa Romeo uudiseks on kompaktklassi SUV (keskklassi oma neil juba on).
Uustulnuk saab olema Jeep Compassi sõsar (loodetavasti siiski ilusam ja sõidetavam), ja millest omakorda on tulekul ka pistikhübriid. Lisaks tutikale maasturilaadsele on tulemas ka uued Stelvio ja Giulia.
Fiati Mirafiori tehases on töös elektriline Fiat 500, ja see on ka loogiline, sest see mudel müüb igas asendis, ajast ja riigikorrast hoolimata. Oodata on Panda mahehübriidi ja Fiat 500X faceliftiga kaasnevat pistikuhübriidi.
Jeepi uudismudelitest väga palju ei räägita. Vaid seda, et Jeep Compassi tootmine viiakse Melfi tehasesse, kus toodetakse Jeep Renegade’i. Väikeseid näomoonutusi saavad need populaarsed mudelid kohe kindlasti.
Maserati uudiseks on SUV, mis on suguluses Alfa Romeo Stelvioga. Räägitakse ka sportauto Alfieri kupee- ja kabriomudelist, mis peaksid samuti olema elektrilised.
Ghibli, Quattroporte ja Levante saavad facelifti, samuti pistikhübriidi. Sestap ei ole eeloleval Genfi autonäitusel Maserati boksis taas muud vaadata kui väikese ilulõikuse tulemusena lisandunud läikivaid vinjette, vaevalt et nad võtavad vaevaks autode navigatsioonisüsteeme uuendada või infolusti kaasajastada…
KURADITOSIN MUDELIT, TÕESTI!
FCA Euroopa juht Pietro Gorlier ütles uudisteagentuurile Reuters, et aastatel 2019-2021 on plaanis toota kogunisti 13 uut või täielikult uuendatud mudelit. Eesmärgiks on kõikide tehaste maksimaalne toimimine.
Kuigi varasemalt on FCA lubanud aastaks 2021 lõpetada diiselsõidukite tootmise Euroopa turule, siis sellest plaanist on nüüdseks loobutud.
Gorlieri sõnul oli Euroopa plaan liialt agressiivne, seetõttu jätkatakse diislitega ka pärast 2021. aastat. Siiski nähakse, et diisli osatähtsus edaspidi väheneb. Ja seda mitte seepärast nagu suudaks FCA toota vingeid bensiinimootoreid vaid seetõttu, et seadused karmistuvad põhimõtteliselt tundidega.
Uued investeeringud on suunatud hübriidide ja elektriautode tootmisele. Samuti on plaanis kasutusele võtta ühised platvormid, mis toob kaasa tootmise efektiivsuse kasvu ja suurema paindlikkuse.
Pietro Gorlieri vastutusvaldkond on FCA tootlikkuse suurendamine, mis seni konkurentidega võrreldes alla jäi. Samuti on tema vastutusalas tootmise efektiivsus ja tööjõu kasutamine. Hetkel töötavad mõnedki tehased alavõimsusega.
Investeeringud on tehtud veendumuses, et järgnevatel aastatel püsib autoturg stabiilsena. Siiski ollakse valmis väikeseks tagasilöögiks aastal 2020, kui jõustuvad Euroopa Liidu eriti karmid heitmenormid, kinnitas Gorlieri.
Allikas: FCA. Pilt: Ylle Tampere. Materjale sirvis Lena Murd