Reede, 3. jaanuar 2025
Fisker plaanib lähiajal tootma hakata vähemalt kolme nooblit elektriautot. Esimesena jõuab aastal 2021 müügile täiselektriline linnamaastur, mille kohta tootja lubab, et see saab olema moodne ja mõistliku hinnaga. EMotion elektrisedaan läheb tootmisse mõni aeg pärast särtsakat kõikjalsõitjat.

18. märtsi varahommikul kergitas Fisker saladuskatet oma täiselektriliselt linnamaasturilt. Põneva futuristliku välimusega SUV peaks jõudma müügile 2021. aasta teises pooles. Tootma hakatakse nii seda kui ka teisi Fiskeri elektriautosid Ameerika Ühendriikides, tõenäoliselt vanas General Motorsi tehases.

Fiskeri uudissõidukite loojaks on oma vastuolulisusega legendaarseks saanud Taani päritolu autodisainer Henrik Fisker. Juba mõnda aega on ta Ühendriikides püüdnud käima saada oma autotööstust ning tundub, et investorite toel võib soov mingis osas isegi realiseeruda.

ELEKTRIAUTO ALLA 40 000 EURO

Uus täiselektriline linnamaastur on väljanägemiselt kõike muud kui igav, aga Henrik Fisker endale vaevalt et tavalist autot lubada saakski, imelaps nagu ta on. Siiski on uue SUV puhul midagi, mis tundub veel suurema väljakutsena kui silmapaistev disain – selle auto lubatud hind, mis peaks jääma alla 40 000  euro.

“Meie missiooniks on luua võimalikult paljude jaoks kättesaadav elektriauto, mis on olemasolevaist põnevam ja emotsiooneloovam,” räägib Henrik Fisker.

“Oleme põnevil, sest meie uus mudel muudab täielikult SUV olemust. Alla 40 000 $ jääva hinnaga pakume atraktiivset, luksuslikku ja ühtaegu karmi olemusega keskkonnasõbralikku sõidukit, mis toob kogu maailma autoostjateni värskeid sõiduelamusi ja uudset tehnoloogiat.”

Fiskeri sõnul on autotootjad on järjest esitlenud kauneid ja võimekaid, kõrge hinnaga elektriautosid. Tegelik võistlus käib aga selle nimel, kes suudab pakkuda tõeliselt suure müügimahuga, mõõduka hinnaga, ent atraktiivseid elektrisõidukeid, mille tootmise aluseks on kasumlik ärimudel.

Fisker soovib selles revolutsioonis võtta juhirolli. Elektriautode tuleviku edu seisneb kliendiga emotsionaalse sideme loomises – lisaks pikemale sõiduulatusele ja praktilistele kasutusvõimalustele. Meie SUV jõuallikaks on edasiarendatud +80 KWh liitium-ioon akupakk, mis oma ligemale 300-miilise sõiduulatusega lükkab piirid kaugemale.

“Ühtaegu investeerime tõhusalt uue põlvkonna tehnoloogia arendamisse, mille väljenduseks on patenteeritud Fisker Solid-State akutehnoloogia,” selgitab ta.

“Meie teadlaste tiim on teinud väsimatut ning viljakat tööd, mille tulemusena alustame koos oma partneritega järgmisel aastal (2020) sõidukite testimisega.”

Fisker on veendunud, et luksussõidukid peavad pakkuma uudistehnoloogia absoluutset tipptaset. Hiljuti esitletud tippmudel, elektriline luksussedaan EMotion on esimene, millel kasutatakse Fisker Solid-State akusid, mis peaksid tagama enam kui 500-miilise (umbes 805 km) sõiduulatuse ühe kiire laadimisega.

Uue linnamaasturi sõiduraadius jääb EMotionile kõvasti alla, see on vaid 300 miili ehk umbes 480 km ühe laadimisega. Samas, kui sul on istumise all Fisker, mis näeb ühtaegu välja nagu ulme ja superauto, siis mis vahet on, mitu kilomeetrit sa sellega sõita saad!?

TUNDUB OLEVAT PÕNEVA VÄLIMUSEGA

Fiskeri uue kõikjalsõitja puhul on keskendutud detailidele. Või, olgem täpsed, detailidele keskendub jutt, mis ajakirjanikele enne varahommikut ette söödetakse.

Kõigepealt saame teada, et tulevikutehnoloogiad on tulevase sõiduki olemuslik osa. Kuna elektriautol ei ole esivõret funktsionaalselt vaja, on selle asemele klaasi taha paigutatud radar (tõe huvides, radar on moodsa auto lahutamatu osa ja enamasti paigutatakse see ninaossa).

Parameetrilisest disainist (see tähendab keeruliste vormide, mustrite ja võngete arusaadavasse – antud juhul autokujulisse – vormi ajamist) on ajendatud ka sõiduki esiosa alumise poole kujustus.

Õhujugasid suunatakse jahutuse eesmärgil täpselt vajaduspõhiselt. Kere alaosa aerodünaamikaelemendid loovad ühtlasi meeliköitva visuaalse terviku. Võib vaid ette kujutada, milline see tervik välja näeb koos 22-tolliste ratastega, mida lisavarustusena pakutakse.

Uuenduslikku ja tipptehnoloogilist kasutajakogemust lisavad nupuvajutusega avanev katus, mis võimaldab kabiini korraga palju värsket õhku lasta. Interjööris on kasutatud tipptasemel viimistlusmaterjale.

Armatuurlaua osaks on suur esiklaasinäidik, ainulaadne kasutajaliides võimaldab intuitiivselt juhtida uudseid tehnoloogilisi lahendusi.

KAKS ELEKTRIAJAMIT

Sõiduk ise on massiivne ja kompromissitult turvaline. Ning nelikveoline, tõsi, elektrooniliselt manipuleeritult. Autol on kaks elektrimootorit, üks esi- ja teine tagateljel ning vastavalt vajadusele need siis veojõudu jagavad kas ainult ette, taha või kõigile neljale.

Ligikaudu 300-miilise sõiduulatuse tagab võimas, üle 80 KWh liitium-ioonaku. Täpsemat infot on selle kohta oodata hiljem.

Auto hinnatase jääb alla 40 000 $, täpsem hinnainfo avaldatakse koos sõiduvõimelise prototüübiga 2019. aasta lõpupoole. Siinjuures tuleks siiski arvestada, et lubatud hind ei sisalda ühtegi maksu.

Seega võib minna nagu on läinud konkurentidega – lubatakse pealtnäha head hinda, aga kõiki lisasid juurde pannes kerkib see nagu saiatainas kättesaamatutesse kõrgustesse.

TESLALE SARNANE MÜÜGIMUDEL

Kui ülalloetud jutt tundus nagu maha viksitud Tesla äsjaesitletud Model Y reklaambukletist, siis üha rohkem sarnasusi kõige popime elektriautotootjaga esile tuleb.

Fisker kavatseb kasutada otse klientidele suunatud müügikorraldust, mille osaks on ka administraatoriteenus, tagamaks kõrgetasemelist kliendikogemust ja järelteenindust. Mida see administreerimine sisaldab, tootja ei avalda – võimalik, et mõeldud on litsentseeritud teenindusvõrgustiku loomist.

Tellimuste ja esmaste sissemaksete vastuvõtmine on planeeritud aega, mil tootmise algus lähemale jõuab. Lähemat infot ajakava ja veebiaadressi kohta jagatakse hiljem.

Tootmine toimub Ameerika Ühendriikides, Fisker Inc. on hetkel tegemas lõplikku valikut tootmisüksuste osas. On tõenäoline, et kaubale saadakse General Motorsi ühe tehase osas. Nimelt plaanib GM lõpetada tootmise Ohios ja Michiganis. Nende kahe vahel Fiskeril siis valida ongi.

VÄHEMALT KOLM UUT AUTOT

Fisker Inc. tegeleb aktiivselt suurema mudelivaliku väljatöötamisega, kuhu kuuluvad laiale ostjaskonnale kättesaadavad tipptasemel elektriautod, esimene neist on praegu tutvustatav linnamaastur.

Varasemalt esitletud elektriline luksussedaan Fisker EMotion jõuab müügile pärast seda, kui laiemale publikule mõeldud mudel turule tuuakse.

Tippklassi tulevikutehnoloogia võrdkuju EMotion astub rambivalgusse siis, kui Fiskeri patenteeritud Solid-State akutehnoloogia on tootmisvalmis.

Lisainfo ja ajakava avaldatakse hiljem. EMotionit esitleti möödunud aastal CES-il ja sellest on meil olemas veidi rohkem pilte kui uuest SUV-st.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Võtke loetut suurte reservatsioonidega. Fisker on aastaid meile lubanud seninägematuid elektrisõidukeid ning paljud ajakirjanikud ka pimesikumängimisega ahastama ja vihastama pannud.

Me loodame, et seekord on tõsi taga, sest sõltumatuid elektriautode tootjaid on maailmas siin-seal tekkinud, meil Eestiski on oma  – Nobe. Muuseas, ilma naljata, Roman Muljar, kes Nobe projekti entusiastlikult eest veab – Genfi ajaks saadi juba esimene prototüüp valmis! – on karismaatilisuselt Fiskeriga täiesti võrreldav.

Nobe on praeguseks vististi küll sammukese Fiskerist ees, aga eks tooted ole ka erinevad, ja ambitsioonid – kui eestimaine traikitootja rõõmustab seitsme eeltellitud auto üle, siis Fisker loodab esialgset huvi, mis ulatub tuhandetesse…

Üks, mis võiks Fiskerit tegudele kannustada, on hiljutine teade, et uues Bondi filmis sõidab peakangelane ka elektriautoga, Aston Martiniga. Nagu mäletame, ajas James Bond AMi ja HK omavahel lootusetult tülli. 

Eks me näe. Aeg annab arutust. Ootame-vaatame. Õnneks ei ole elektriautodega ammu enam kitsas käes ja kes tahab alla 40 000st sõidukit, võtab Leafi või Kona või ootab Model 3 odavama otsa mudelit.

Allikas: Fisker. Materjalid tõlkis Lena Murd

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.