Parimate ideede äratabamiseks ei piisa üksnes suurest klaasmajast ja hinnatud disaineritest kusagil metropolis, vaja on üleilmset mõõdet ja oskust ühendada paljud ideed ühtseks tervikuks. Ford on eri mandritel ellu kutsunud disainistuudiod, kus autoarhitektid ja insenerid uutele mudelitele hinge annavad. Piilusimegi kulisside taha, et näha, kuidas asjad tegelikult on.
Fordi disainikeskustes üle maailma muudetakse kunstiteoseid autodeks. Esialgsetest visanditest osavalt viimistletud savist mudeliteni ning edasi esimeste näidisteni autodest, mis hiljem seisavad klientide majade ees – neis keskustes luuakse Fordi globaalse Ühe Fordi disainiportfoolio.
Selleks, et üks auto paberilt tootmisüksuse vaatevälja jõuaks, kulub sadu tunde hoolikat disaineritööd. Fordi autode võluvad vormid, dünaamiline stiil ja peened jooned võtavad kuju tradistsioonilise käsitsiviimistluse ning arvuti koostöös.
Amko Leenarts, Fordi globaalse interjööridisaini juht, töötab stuudios Dearborn’i lähedal, Michigani osariigis, Ameerika Ühendriikides, – kohas, mis meenutab pigem skulptori töötuba kui kaasaegset autodisainikeskust.
Fordi Disainistuudiotel on suured klaasfassaadid, mis loovad avatud ruumid, kus võidutseb loomulik valgus, mis võimaldab disaineritel vaadelda oma loomingut erineva nurga alt. Piirangutevaba õhustik laseb disaineritel, inseneridel ja tehnikutel vabalt koostööd teha.
Iga Fordi sõiduki välis- ja sisedisain alustab visandist paberil. Käsitsijoonistatud disainilahendused vaadatakse üle, viimistletakse ja modelleeritakse arvutis – enne kui need Fordi ekspertoskustega savimodelleerijate kätte antakse.
Need eriliselt osavad meistrid annavad esialgsetele visanditele ja arvutis kujundatud mudelitele kolmemõõtmelise kuju. Savimodelleerijad on ületamatud tervetele autokeredele, istmetele, armatuurlaudadele jne. kuju andmisel, kasutades kõige kombitavamat materjali.
Valmis savimudelid – mis võivad kaaluda üle kahe tonni – näitavad uue välis- ja sisedisaini kuju ja jooni esimest korda käegakatsutaval kujul. Savi võimaldab kiirelt ja täpselt muudatusi ja parandusi teha, et saavutada parim disainilahendus.
“Igal Fordi Disainistuudios loodud joonel ja detailil on oma lugu,” ütleb Leenarts. “Disaineri ülesanne on võimendada emotsionaalset sidet kliendi ja auto vahel.”
Iga uue Fordi mudeli disain sünnib läbi tradistioonilise savimodelleerimise, mida toetavad keerukad CAD (Computer Aided Disain) programmid – kaasa arvatud Ford’i virtuaalreaalsuse laborid.
Fordi Autokeskkonna kogemise laboris (Ford Immersive Vehicle Environment laboratory) – ultramoodsas virtuaalreaalsuse rajatises Merkenichi Disainistuudios, kus kasutajad saavad proovida autot ammu enne füüsilise prototüübi ehitamist – kasutavad disainerid ja insenerid oma oskusi, et täiustada auto kõrgekvaliteetseid materjale, koostetäpsust ja viimistlust.
Fordi Disainistuudio töötab käsikäes inseneridega Fordi Harmooniameeskonnast – keskendudes klientide loomuliku ja ergonoomilise kasutajakogemuse tagamisele. Harmooniameeskond kasutab kasutajasõbralike lahenduste loomisel kõrgtehnoloogilisi vahendeid, nagu pilgujälgimissüsteemid, mis aitavad paigutada juhthoobasid ja lüliteid õigetesse kohtadesse.
Elusuuruses interjöörimudelid, mida disainerite keeles kutsutakse pukkideks, võimaldavad Fordi Disainistuudiol ja Harmooniameeskonnal hinnata tarbijate reaktsiooni disainielementidele nagu istmed, armatuurlaua materjalid ja valgustus. Kliima ja kultuur mängivad samuti disaini juures oma osa.
Paljud eurooplased eelistavad kvaliteetsete materjalide puhul matti ja poolmatti pinda ning tumedamaid värve, samas Põhja-Ameerikas valitakse pigem kõrgläikelised heledad toonid.
“Sisekujunduse puhul pead sa armuma mitte ainult asjade kujusse vaid ka nende toimimise viisi, sellesse kuidas asjad tunduvad ja kuidas sa nendega suhtled,” selgitab Leenarts.
Kui Harmooniameeskond jälgib tarbijate tagasisidet, teevad Ford Stuudio 2000x 20 animaatorit sõidukist täiesti realistliku kaheminutilise videoklipi, mis võimaldab Fordi teiste riikide disaineritel teha oma täiendusi enne kui prototüüpe hakatakse ehitama.
Animatsioonid näitavad uusi mudeleid tänavatel või maal sõitmas, elulähedaselt muutuvate valguse- ja värvitoonidega peegeldumas auto kerelt ning koguni ümbritsevatelt klaasfassaadidelt.
Lõpliku lahenduse valmides peab Fordi Disainstuudio ehitama uuest autost esimesed näidismudelid, mida saab esitleda publikule. Debüütautod on automaailma lavamodellid, mida ehitatakse salaja Fordi Disainistuudiotes.
Fordi disainistuudio osa ei ole sellega lõppenud. Meeskond jätkab koostööd Fordi tootearendusinseneridega ja tootmismeeskondade ekspertidega, et pakutud disainlahendused jõuaksid klientide ukse ette.
320 DISAINERIT JA INSENERI EUROOPAS
Fordi 16 000 m2 Merkenichi Disainikeskuses Saksamaal saavad 250 disainerit ja inseneri tehnilist tuge hiiglaslikult tuuletunnelilt, mis aitab aerodünaamilise disaini lahenduste juures, ja mikrotootmiselt 3D Printimise Laboriga.
Kaasaegsete 3D-freesidega saab luua täpseid vähendatud mudeleid sõidukitest ja nende osadest. Fordi Kiire Tehnika insenerid suudavad printida kõike alates auto kerepaneelidest kuni armatuurlaudade ja isegi mootori osadeni kasutades plastikut, vedelat metalli ja süsinikkiudu.
Disaini ja insenerimeeskonnad kasutavad disainilahenduste lihvimisel ka suurte ekraanide (Powerwall) abi. Eesrindlik virtuaalreaalsuse keskkond suudab projitseerida interaktiivseid kolmemõõtmelisi simulatsioone, pakkudes inseneridele kiire ja tõhusa viisi testida erinevaid lahendusi ja hinnata erinevaid asju alates topsihoidja suurusest ja asetusest kuni tagaakna vaateväljani.
Sõidukid nagu Fordi uue põlvkonna Fiesta on välja töötatud Kölni meeskonna poolt. Umbes 70-st disainerist koosnev meeskond, kes vastutab Fordi kaubikute disaini eest, paikneb ka Duntoni Tehnikakeskuses Essexis, Suurbritannias.
Loe pikemat intervjuud Amko Leenartsiga 1.aprilli Eesti Päevalehest
Allikas ja meedia: Ford. Pildid: tootja, Ylle Rajasaar. Tõlkematerjal: Kadi Rünkla