Neljapäev, 19. detsember 2024
Ford Fiesta tähistab tänavu oma neljakümnendat sünnipäeva. 40 aastat ja rohkem kui 17 miljonit toodetud autot on möödas päevast, mil Saksamaal, Saarlouisi tehases veeres liinilt maha esimene Fiesta. Juba järgmisel, 1977. aastal tõusis Fiesta automüügi edetabelitesse ja on seal püsinud praeguseni. Võtame Fiesta senise eluloo alljärgnevalt lühidalt kokku.
Ford Fiesta
See Fordi beebiuudiseid toonud reklaam teavitas ühtlasi, et eales varem polnud sedavõrd palju eesrindlikku inseneritööd ühte väikeautosse mahutatud.

1976. aasta 11. mail, mil Fordi “uue beebi” sündi ametlikult tähistati, ei osanud keegi ennustada väikeautole nii tohutut edu.

2012. aastal tunnistati Fiesta kõigi aegade müüduimaks autoks – üle ilma läks tol aastal kaubaks 1 020 410 autot.

Inglismaal on kõik seitse (Fordi andmetel ametlikult kuus, autoasjatundjate soovitusel üks ajastu rohkem) (loe altpoolt miks selline lisandus Fiesta puhul tehtud on) mudelipõlvkonda püsinud vankumatult müügiedetabeli tipus.

Fiestaga on hulle trikke teinud vigursõitja Ken Block ja RS WRCga on MM-l taset näidanud meie oma Ott Tänak.

Sealjuures on Fiesta ikka seesama ustav Ghia aastast 1984, millega naabermaja vanamemm juba aastaid oma poeskäike teeb ja armsa abikaasa perearstile tehnoülevaatusele sõidutab.

Fiesta on ka seesama oranž ST- märki kandev kärtsupill, mille oma esimeseks uueks autoks ostab perepoeg korrusmaja kõrvalboksist. Ja kui mõtlema hakata, on igaühel meist jutustada mõni lugu, mis Ford Fiestaga seotud.

1. põlvkond (1976-83)
Ford Fiesta 1.
Ford Fiesta 1. põlvkond, mida uhkelt tutvustas ka mr. Bond. James Bond. Näitlejanimega Roger Moore

1973. aasta naftakriis raputas maailma autoturgu. Kuid juba enne seda oli Ford alustanud uue, säästliku mudeli väljatöötamisega, ikka vastavalt tarbijate ootuste muutumisele. Töö võeti ette põhjalikult, eesmärgiga luua maailmas seninägematult eesrindlik väikeauto. Tulemuseks oli esimene Ford Fiesta, mille ostjad innukalt vastu võtsid – 1980.aastaks oli müüdud juba enam kui miljon sõidukit.

https://www.youtube.com/watch?v=6QoHKOBnzRE

Varustustasemete valik oli lai – alates lihtsast baasmudelist kuni veluuristmekatete ja pähklipuuimitatsioon-ilupaneelidega Ghia ja sportliku Supersport mudelini välja. Aga tõsine sõidurõõmuallikas oli 1.6 l mootoriga XR2, mis sai unistuste autoks tervele generatsioonile võidusõidust unistavatele mehehakatistele.

2. põlvkond (1983-89)
Fiesta Ghia, üks maailma naiste lemmikautosid läbi aegade
Fiesta Ghia, üks maailma naiste lemmikautosid läbi aegade

Teise põlvkonna Fiesta jäi pigem oma eelkäija liistude juurde. Välimus muutus pisut ümaramaks ja salong veidi väärikamaks, kuid mõõdud jäid muutmatuks. Mootorivalik laienes, lisandus ka esimene diiselmootor.

Seda põlvkonda iseloomustab ilmselt kõige pikem spetsiaalmudelite nimekiri – Firefly, Dash, Finesse, Festival, Holiday, Bonus, Olympus Sport… Ja teise põlve XR2 oli ka igatepidi lahedam – uhke ja suur plastist bodykit, 96 hj, 5-käiguline käigukast – kõik oli just nii, nagu 80-ndate lõpus ägedaks peeti.

3. põlvkond (1989-94)
Fiesta Calypso, elektriliselt avaneva tekstiilkatusega edevauto
1993. aasta Fiesta Calypso, elektriliselt avaneva tekstiilkatusega edevauto

Kolmas põlvkond tugines täiesti uuele platvormile. Sõiduk oli suurem, uute mootorite, parema vedrustuse ja koostetööga. Lisandus ka viieukseline mudel.

Ainuüksi esimese kahe aastaga sai müüdud üle miljoni auto. Ja taas kord pakuti rikkalikult eriliste nimedega erimudeleid: Azura, Quartz, Sapphire, Cabaret, Louisiana…

Eriti vahva oli see, et valikus oli lausa kolm sportversiooni: XR2i (V8 ja V16), RS Turbo ja RS1800, mis tegid üsna selgeks uue Zetec-mootoripere tugevused.

Need, kelle hammas sportmudelitele peale ei hakanud, lahendasid probleemi loovalt – osteti soodsa hinnaga 1.1-liitrine ja kruviti külge Fiesta Si uhked põrkerauad. Olid ajad…
See video peaks 90-ndate kohta kõik ära rääkima.

4. põlvkond (1994-99)

1995. aasta Ford Ghia

Tegemist oli Suurbritannia enimostetud autoga aastail 1996-98. Kuigi mõned komponendid jäid muutmata, oli mudel läbinud põhjaliku uuendustöö. Huvitava faktina: seda toodeti samal tootmisliinil Mazda 121-ga. Jõuallikateks olid uued Zetec-SE mootorid. Aga sportversioone selle põlvkonna Fiestale ei pakutudki.

https://www.youtube.com/watch?v=7ykGtLWEE38

See video tekitab teis… mis tunde? Näeb välja nagu paras õudusuni, aga tänaste autoreklaamidega võrreldes pakub omajagu rohkem emotsiooni.

5. põlvkond (1999-2002)
Fiesta
Ford Fiesta Zetec S, mööndustega viies, ametlikult neljas põlvkond

Pigem oli küll tegu 4. põlvkonna näokohendusega ning Ford ise oma ametlikus juubeliteadaandes seda mudelit enam ka eraldi põlvkonnaks ei loe (allpool näha oleval vahelduvpildil on siiski seitse põlvkonda), aga välimus oli tollasel Fiestal tõepoolest eelkäijast kordades kaunim. Disanis oli märgata ka äsja turule toodud uue Focuse mõju. Seepärast paigutavad autoala asjatundjad 1999. aastast alates toodetud Fiesta ka omaette lahtrisse ning jääme meiegi selle juurde.

Eelmise põlvkonna sportmudelite puudumise mure lahendas Ford seekord särtsaka Zetec-S mudeliga, millel oli supervinge bodykit, 101 hj, Ford Puma pidurid ja kena jäik veermik. Sellel mudelil oli samuti oma ustav fänniklubi.

6. põlvkond (2002-08)
2002. aastal oli arusaam Ford Fiesta müügimotivatsioonist selline
2002. aastal oli arusaam Ford Fiesta müügimotivatsioonist selline

Ford teavitas uue põlvkonna turule tulemisest üldsust 2002.aasta 1. aprillil, aga naljast oli asi kaugel. Kuues põlvkond tõi kaasa ABS-pidurid ja turvapadjad, mis olid kõikide mudelite baasvarustuses.

Mudelit turustati uhkelt “maailmaautona”, vallutades nii Jaapani, Austraalia, India ja Lõuna-Ameerika turgusid. Tegemist oli ka seni kõige müügiedukama Fiestaga.

Sportlikumatele sõitjatele pakuti uut Zetec-S ja veelgi sportlikumat ST mudelit, aga ka hinnaskaala alumise otsa sõidukid olid päris kiired ja samas läbinisti mõistlikud.

Nahkistmed, konditsioneer, bluetooth – kõik need moekad lahendused olid selle põlvkonna autol juba olemas. Fiesta oli igas mõttes ajakohane sõiduk.

7. põlvkond (2008-praeguseni)
Sellisena teame me Fiestat alates 2008. aastast
Sellisena teame me Fiestat alates 2008. aastast

Seitsmenda põlvkonna Fiesta ST on üks paremaid esisillaveolisi sõidukeid läbi aegade – selles on paljud asjatundjad ühel nõul.

Tagasivaateline võrdlus esimese põlvkonna Fiestaga näitab ilmekalt, kuivõrd palju on automaailm 40 aastaga muutunud.

Esimese põlvkonna minimalistlikust varustusest ja odavast olemusest ei ole midagi järel. Tänane Fiesta uhkeldab salongi meeleoluvalguse, võtmevabaduse, USB-sisendite ja Aston Martinilt laenatud esivõredisainiga.

Väikeautod on liikunud kõrgemasse klassi ja Ford käib ajaga kaasas. Ikka selleks, et hoida oma liidrikohta.

FORD FIESTA SEITSE PÕLVKONDA

Fiesta40thAG

VAATA VIDEOST ESIMESE FORD FIESTA TUTVUSTUST

https://www.youtube.com/watch?v=FTZP27OOEAA

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Juubeliaasta puhul on Fordil Fiesta õuele lahti lastud erikurjas ST200 kuumpäraversioonis. Aga isegi igasuguste ST ja muude tähisteta on pisike Fiesta igapidi sõidetav auto. Ah, ja ajalugu toob absoluutselt igale autofännile pisara silmanurka – kus ikka tehti omal ajal lahedasid autosid ja vingeid autoreklaame, eks!

Mine sa tea, mis Fordil Fiestaga järgmistel kümnenditel kavas… oleme ootusärevad! Palju õnne pisikesele ja kuulsale hällilapsele Accelerista poolt!

Allikas ja meedia: Ford , tõlkis: Lena Murd, toimetas: Ylle Rajasaar

http://www.accelerista.com/auto/sportauto/ford-fiesta-200st/

http://www.accelerista.com/auto/ecoboost-blender/

 

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.