Laupäev, 23. november 2024
Selgub, et eestlased ostavad nutitelefoni üsna samadel alustel nagu autot: mark peab olema õige, värv peab sobima, ekraan peab olema suur, ja mis kõige tähtsam, taskusse peab mahtuma ehk mugav peab olema.

Kuigi iga uus nutitelefon püüab eelmisest olla ägedam, võimsam ja erilisem (viimasel ajal ka järjest rohkemate kaameratega), ei lase eestlased end igasugusest tilu-lilust heidutada vaid valivad seadme praktilisuse ja brändi põhjal.

TASKUSSE PEAB MAHTUMA

„On kliente, kes tulevadki poodi oma lemmikkäekoti või kõige mugavamate teksadega ning soovivad proovida, kas seade mahub koti- või püksitaskusse,“ räägib Tele2 Eesti klienditeenindusdirektor Sirli Seliov.

Kummaline mõõtmise meetod on järjest populaarsem ja kliendid ise põhjendavad seda igapäevase mugavusega – kui juba nii palju raha suure ekraaniga telefoni peale kulutada, peab olema selle igapäevane kaasas kandmine mugav.

Võrdluseks: auto peab mahtuma õuele ja autosse peab mahtuma! Autot ostma minnes mõeldakse kogu pere, lemmikloomade ja kõigi ämmade peale.

Päriselus muidugi saab enamus rahvast unustatud ning sõiduk vurab linnas ringi ikka üks inimene roolis, heal juhul üks kõrval ja mõnel eredamal hetkel ka VVL-d ehk lapsed tagaistmel.

VÄRV ON TÄHTIS

„Kõige enam ostetakse musti ja kuldseid nutitelefone, mille osakaal ulatub ligi 70 protsendini kõigist Tele2s müüdud telefonidest. Üha tihedamini astub poodi kliente, kellele on seadme ostul määrava tähtsusega just telefoni värv,“ rääkis Seliov

Ta tõdes, et viimasel ajal on populaarsemaks saanud erksad toonid nagu näiteks punane, lilla ja erksinine. Samuti on moes eriti läikivad telefonid.

Võrdluseks: auto värv ütleb kõik. Eestlased eelistavad selliseid toone, mille pealt s..t suusailm välja ei paista. Hall, viimasel ajal ka valge; must, defineerimatu pruun toon. Ja siis muidugi punane. Ei, see ei ole üksnes naiste eelistus. Punane on vägagi meeste lemmik, ikkagi puhas sport eks ole. Ah-jaa, sinine on ka äge. Eriti Subaru peal.

KÕIGE SUUREM EKRAAN PEAB OLEMA

Suurus loeb – suurte ekraanidega nutitelefonide müük on Eestis ainuüksi sel aastal kasvanud BRC Market Experts statistika põhjal enam kui 30 protsenti ning oktoobris moodustasid 5,5 tolli ja suuremad seadmed 85 protsenti kogu Tele2 nutitelefonide müügist.

„Ihaldatakse suure ekraaniga telefoni, millelt on hea vaadata videoid, lugeda uudised või surfata sotsiaalmeedias,“ ütles Seliov.

Võrdluseks: suur ekraan loeb, ka autos. Eriti tore kui see on selline mis loeb häälega ja mida ei pea sõidu ajal silmjõllitama. Uutes autodes on need enamasti olemas. Kui mitte baasis, siis lisavarustusena kindlasti.

PIMEDAS PEAB PILTI TEGEMA

Kaamera kvaliteet on klassikaline põhjus, miks soovitakse uut. Tänaste tipptelefonide pildikvaliteet on täiesti võrreldav päris kaameratega ning selle eest ollakse valmis ka rohkem raha välja käima.

Küll aga ei tea inimesed tegelikult täpselt, mida tähendavad seadme kirjelduses erinevad avade ja pikslite numbrid.

Inimene küsib: „kas pimedas ka pilti teha saab?“. Nii ongi tegelikult hea kaameraga telefoni jahil oleva kliendi kriteerium hoopis sõbra soovitus või esinduses kaamera proovimine.

Võrdluseks: autoga ei pea saama pimedas pildistada, aga autoga peab saama pimedas sõita. Ja kaamerad on tänapäeval must – kuidas sa muidu taha vaatad või küljele näed? Peeglid on nii… kahekümnes sajand.

BRÄND PEAB ÕIGE OLEMA

Brändikultusest ei saa üle ega ümber. On neid, kes on lahutamatud õuna fännid ja on neid, kes soovivad võimekat, hea hinna ja kvaliteedi suhtega Androidi.

„Esindusse tuleb eestlane tavaliselt väga konkreetse teadmisega, millise tootja seadet ta soovib, ka siis, kui veel täpselt ei tea, millist mudelit valida,“ rääkis Seliov. „Paljud tehnikahuvilised ja noored otsivad viimasel ajal ka pigem vähetuntud, kuid suurepärase hinna ja kvaliteedi suhtega brände, et tavapärasest massist eristuda.“

Võrdluseks: auto peab olema õiget marki. Eestis rokivad Toyota ja Škoda. Ja alles seejärel tulevad kõik muud. Õnneks on pilt kirjum kui nuhvlimaailmas, et kui Apple, siis Androidile tagasiteed ei ole – kes kord on volkariga sõitnud, see proovib tulevikus hääl meelel ka Škodat ja Seati, sest grupp on grupp.

Paremal järjel VW omanik vaatab muidugi Porsche poole (ja õigesti teeb!). Opeli omanikud uudistavad õndsal ilmel grupi uustulnukaid (või oli Opel ise PSA uusik?) ja tunnevad end mugavalt Peugeot’ roolis. Subaristid aga … valivad hoolega. Ja valivad jälle Subaru. Võimalik, et Subaru ongi automaailma Apple – õige pisut ajale jalgu jäänud, aga siiski absoluutselt eristuv…?

EMOTSIOON LOEB

Kokkuvõttes on meie elu nii mõnna, et saame endale lubada emotsioonioste. Isegi kui see on 1000-eurone ja kallimgi nutitelefon või 30 000-eurone auto. Praktiline pool on mõnel juhul justkui õigustuseks, miks osta Apple või Samsung või Kia Stinger.

Olgem ausad, kas kellelgi läheb tõesti vaja viit kaamerat korraga? Või Kia Stingeri puhul selle täiesti ägedat sportlikku sõiduvõimekust iga päev? Muidugi ei. Aga inimeses peab kõik kena olema. Ka tema nuhvel ja tema auto.

Täname inspiratsiooni eest Tele2

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.