Pühapäev, 24. november 2024
Facebooki reklaamipärlite grupis tekitas poleemikat Kinema reklaam Autolehes. Ootamatu slogan “Julge mehe garaažiuks on haavleid täis” ja kiirustav naine panid lugejatel fantaasia lendama. Kogusime naljakamad tõlgendused kokku ja uurisime reklaami loonud agentuurilt, mida tegelikult öelda on tahetud.

Esmapilgul tundub, et reklaamitegijad on soovinud parafraseerida vanasõna “julge hundi rind on rasvane”. Rahvasuus on sellest mitu teisendit. Näiteks: “julge hundi rind on haavleid täis” või ka “julge hundi rind on haavleid täis, eriti julgel kuul keres”.

Kinema copy‘le tuli mõte minna veelgi kaugemale ja siduda hundi rind garaažiukse ja mehega, kes oma autot hoiab seal garaažis: “Julge mehe garaažiuks on haavleid täis”. Vägev!

Arvake ära, mis lugu on?

Kui parafraasi algläte ongi tuvastatav, siis mis roll on valges kleidis naisterahval, kes näeb välja nagu põgenev (või laulatusele kiirustav) pruut; punasel oldtimeril, mis kas passib sobivat momenti garaažist väljumiseks või hoopiski naisele pihtasaamiseks; retrotelefonil (kah punane); valgetel tennistel, mis vedelevad maas; lõpuks ka garaažiuksel ja haavlitel!?

Pärlite grupis läheb aktiivseks äraarvamismänguks. Pakutakse, et tegu on pruudiröövi-looga: röövija on auto kuumaks ajanud ja käsib pruudil kabedamalt kõndida, et temaga koos põgeneda. Garaažiuks lastakse alla kui ei peaks jõudma põgeneda enne kui peig pruudile jälile saab: Kinema peab haavlilaengu vastu küll.

Või on tegu hoopiski kaasaegse tuhkatriinu-muinasjutuga? Diskolt ruttab autosse tagasi moodne Tuhkatriinu, et enne keskööd varju jõuda, sest siis saab sõidukist kõrvits ja temast endast Liis Haavel!? See selgitaks haavleid: haavel – Liis Haavel. Aga garaažiuks?

Üks versioon kõneleb peiust, kes altari ees aru sai, et valitud naine ei ole ikka See Õige ja üritab enne kui hilja jalga lasta. Auto juba käib ja kõik olekski hästi, kui just pruut lipa-lapa sisse ei tormaks. Ega’s midagi, sõiduk tuppa tagasi, uks kinni, ja tulista, kui tahad: Kinema peab rünnakule vastu!

Enamus lugejatest arvab siiski, et asi on lihtlabaselt lappama läinud. Oli kiire, ühtegi head ideed polnud, visati valmis mingi asi ja müüdi kliendile maha. No juhtub. Selle kohta on rahvasuus kah üks väljend: “lollidelt tuleb raha ära võtta”. Kuniks on kliente, kes valmis sellise asja eest maksma, leidub neid, kes teenust pakuvad.

Küsime tegijatelt järele

Kuna asi ei anna rahu, kired on üles köetud ning loo sisu ja lõppu tahaks ju ka teada, saadame Kinemale kirja ja küsime otse, mis lugu meile selle reklaamiga jutustatakse.

Vastus tuleb hoopiski agentuurilt Event Masters, kes on Kinemale nimetatud reklaami valmistanud. Telefonitsi saab Jegorovile veidi tausta selgitatud ja põhjendatud, miks tahaks ikka kirjalikku vastust: see oleks siis nagu ametlik versioon, kuidas reklaami PEAB tõlgendama.

Agentuuri esindaja Jaanus Jegorov selgitab telefonitsi, et tegu on osaga ühest suuremast kalendriprojektist: kuna Kinema on aktiivne kunstimetseen, tehaksegi “teistuguseid, kunstilisi” reklaame.

Tõdeme Jegoroviga, et antud reklaam on üllatuslikult hästi töötanud: isegi aasta vana reklaam otsitakse üles, puhutakse tolm pealt ära ja asutakse lahti mõtestama. Päris kindlasti meenub meile garaažiust soetades see reklaam, valges kleidis naine ja… Kinema!

See, et asi läks tegijatel võib-olla siiski lappama, ei oma pikemas vaates ja maailmarevolutsiooniga võrreldes mingit tähtsust. Poliitikute lubadused unustavad valijad ju ka, aga poliitik ise jääb meelde.

Ja ametlikult tuleb reklaami tõlgendada nii…

Jaanus Jegorov: “Sellele reklaamile eelneb suurem lugu.

Garaaži- ja tõstuste müüja Kinema toetab kunsti. Filmikunsti, kujutavat kunsti ja ka fotokunsti. Pragmaatilises valdkonnas on nii lihtsam eristuda.Tegime 2018 aastal ühe fotosessiooni, millest hiljem sündis avalik näitus ja kalender.

Lavastasime 12 fotot. Kõikidel fotodel oli lavastatud üks lugu, kus oli sees muinasjuttu, fantaasiat, Kinema valdkonna tooteid jne.

Põhiline oli aga see, et kunst on vaataja silmades ja seda vaadates tekkis kõikidel oma lugu. Liiga otsesed selgitused oleks pigem mänguilu rikkunud.

Kui tekkis vajadus teha Autolehte reklaam, siis soovisime kasutada juba olemasolevat pildimaterjali. Antud pilt oli Autolehte piisavalt jõuline ja sobivate komponentidega: garaaži uks, ilus muskelauto ja kaunis naine.

Võibolla pisut klišeelik lähenemine, kuid autod ja ilusad naised on alati koos käinud.

Sõnum oli edasi arendatud eesti tuntud kõnekäänust “Julge hundi rind on haavleid täis!”

Kuna garaaži uks on üldjuhul omaniku vara kaitseks kõrvaliste tegurite eest ( paljud omanikud soovivad oma armsaid autosid ju kaitsta), siis Kinema uste puhul pole isegi haavleid vaja karta. Sinu auto on alati kaitstud.

Tundub, et tabasime meie seisukohalt naelapea pihta, sest tekitasime emotsiooni. Üks Kinema eesmärke on kunstiprojekte tehes paista silma just teistsuguste lahendustega.

Ilus reklaam garaažiuksest oleks liiga tavaline ja ei jää meelde! Usun, et nii mõnigi selle pildi kommenteerija mäletab tulevikus garaažiust soetades just Kinemat.”

Tõsi see on, Kinema ei lähe tükk aega meil meelest. Lugeja, jaga meiega julgelt, mis lugu sinu peas hakkab kerima kui seda pilti vaatad?

Kinema tegemistega saab kursis olla siin. Märka ka avapilti ja jutusta sellegi kohta oma lugu! Vihjeks, tegu on Karlssoniga, kes kondentspiima järele on tulnud… langevarjuga.

karlsson

Pildid: Event Masters

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.