Laupäev, 20. aprill 2024
Autod on moeloojaid inspireerinud sellest ajast peale, kui nad muutusid argipäeva lahutamatuks osaks. Dior, Prada, Carven, Gucci, Pierre Cardin – nimekiri maailmakuulsatest disaineritest, kes on oma loomingus inspireerunud mõnest sõidukist, on kordades pikem. Kes huvitub moest, ei saa jääda külmaks kaunite autode suhtes.

Vastastikune tõmme toimib ka vastupidi – kuulsad automargid on läbi aegade otsinud “ihudisainerit”, kelle loomingu taustal eksponeerida oma tootedisainerite ja inseneride mõttelennu realiseerumist neljarattaliseks. Kaks kõige tuntumat selles vallas on kahtlemata Mercedes-Benz ja Porsche.

Oksana Tandit Maserati Levante
Moelooja Oksana Tandit oma loominguga, taustal Itaalia autodisaini pärl – linnamaastur Maserati Levante

Kirsiks tordil on kahtlemata autod, mille kuulsad moeloojad eriseeriatena on disaininud ning mida autofännid veel aastakümneid hiljem tikutulega taga otsivad, et need oma kollektsiooni lisada. Võtame näiteks Gucci kujustatud AMC Hornet Sportabout’i – tootja on ammu surnud ja maha maetud, aga Gucci autogramm mudelil on tänaseni kõigil meeles.

Või 2014. aasta Maserati Zegna Quattroporte-eriseeria, kus kuulus Ermenegildo lasi kujutlusvõimel lennata ja ühendas itaalia (auto)disaini veelkord itaalia (moe)disainiga. Tulemuseks kirgepurskav auto, mis hakkas kiirelt paralleeli looma aasta varem kinolinale jõudnud filmiga “Wall Streeti Hunt” ning muutus börsihaide auto sünonüümiks.

Paljud automargid on välja tulnud ka oma moekollektsioonidega: nii disainib Maserati juba aastaid elegantseid spordirõivaid nii täiskasvanutele kui lastele, aga lisaks sellele teeb koostööd ka tuntud jalatsitootjate ning tarbekunstnikega. Porsche ja Volkswagen harjutavad margilojaalsust juba titest peale, valmistades muuhulgas temaatilisi lapsevankreid.

OKSANA TANDIT KUI MASERATI LEVANTE MUUSA

Eesti moeloojad pole seni Maarjamaa võludest inspireeritud sõidukitega maailmaareenile jõudnud, küll aga on siin autoesindusi, kes kodumaise moekunsti toetamise on oma südameasjaks võtnud. Disainer Oksana Tandit, kes on tuntud oma lihtsa ja luksusliku käekirja poolest, esitles septembri kolmandal nädalavahetusel Vihula mõisas oma uut kollektsiooni “Valged ööd” ning seda ilu väärindas omakorda Maserati esimene luksusmaastur Levante.

Maserati, M-B, Chrysler-Jeep ja Mitsubishi märki kandvate autode maaletooja Silberauto on Eesti moekunstnikega aastaid koostööd teinud ning nende tegevust toetanud. Oksana Tanditi resort-kollektsioon, mis Vihulast otse Washingtoni moeturule edasi lendab, on kodumaise rõivadisaini üks tänavusi maiuspalasid; Itaalia autodisainerite loodud hoogsat ja eristuvat Levantet omakorda on juba nimetatud automaailma tänavuseks täheks. Nii need kaks omavahel kokku saidki.

Vihula mõisapark on sügisvärvide nautimiseks imetore paik. Kui sellesse konteksti asetada hästi läbikomponeeritud sündmus, mis pakub parimaid palasid Eesti moest, Itaalia autodisainist, klassikalisest maailmamuusikast ning hooajalistest roogadest, sünnibki lugu, mida jutustada neile, kes tahaksid… midagi rohkemat, kui kiire argipäev pakkuda suudab.

Vihula
Vihula mõisapargis leiab küllaga eraldatud nurki, kus oma kohalolekut kunstipäraselt jäädvustada
ELU VÕIKS OLLA LIHTNE JA … ILUS

Oksana Tandit ütleb, et sai oma kollektsiooniks inspiratsiooni looduse, moe ja muusika kooskõladest: “See on lugu kosmopoliitsest naisest, kes igapäevaselt tuleb samavõrd hästi toime nii juhtimise, kiire reisigraafiku kui ka pere ja muude argipäevaste toimetuste ühendamisega, kuid kes nüüd on võtnud aja maha ja lubanud endale inspireeriva nädalavahetuse linnast väljas. Siit ka seekordse kollektsiooni deviis – luksus kolib maale.”

Nõnda siis nägid valitud silmapaarid Vihula mõisas, mida toob järgmine suvi: vabalt langevad, pehmed lõiked, luksuslikud kašmiir- ja siidkangad, mahedad loodusest leitud värvid: taevasinine, vesihall ja flamingoroosa on moes.

KLIKI PILDID SUUREMAKS

Oksana Tanditil on oskus ühendada lihtsus ja luksus eatuks ja ajatuks rõivakunstiks: tema kleite ja pükskostüüme võib kanda erinevates olukordades, lisades neile sobilikke aksessuaare. Uue kollektsiooni juurde valis Tandit Birgit Skolimowski ehted, efektsed nahkkindad Riina O-lt ja nahkkotid Kadri Kruusilt.

Kõik see kokku kõneleb tänapäeva naise püüdlusest, näha välja elegantne, eristuda ja selle kõige jaoks mitte liiga palju aega kulutada. Kvaliteet, detailsuseni viimistletud pisielemendid, hästi valitud ehted loovad terviku, mis ei vea alt. Mõelge nüüd, millise loo jutustab Levante – ja taas kord mõistate, miks autod ja mood õnnelikult käsikäes käivad.

Vaata Oksana Tanditi loomingut lähemalt
Loe Levante lugu ja tee proovisõit

Loe ka Piret Tamme kokkuvõtet Tiina Talumehe uue kollektsiooni esltluselt!

Tekst ja pildid: Ylle Rajasaar

Maserati esimene linnamaastur Levante on kohal

KOMMENTEERI SIIN