Neljapäev, 19. detsember 2024
Monaco on F1 Grand Prix’ ja Monte Carlo ralli etapivõõrustaja
Aastaringne idülliline superautode bongamispaik
Lihtsalt ühendatav Nice’i, Antibes’i ja Cannes’i reisiga
Paradoksaalselt parim mõte on auto koju jätta

Vormel 1 maailmameistrivõistluste kuues etapp sõidetakse tänavu 25.-28. mail Monacos. Alates 1929. aastast on Monaco Vürstiriik maailma kiiremaid autojuhte võõrustanud, tänavugi oodatakse F1 Monaco Grand Prix’le kaugelt üle 100 000 külastaja.

Autohullu jaoks on Monaco tõeline paradiis, kus hea õnne korral (Jackpot? Rikas lesk ja ootamatu armumine?) end pikemaks sisse seada võiks. F1 on vaid üks, ja sugugi mitte kõige vanem võistlus, mida auväärne Automobile Club de Monaco korraldab.

1911. aastast peetava Monte Carlo ralli üks etappe sõidetakse jaanuaris alati siin. Vaid paar päeva hiljem kogunevad ajaloolised sõiduvahendid, et anda korralik lahing Rallye Historique’i nimel. Sel aastal, kaks nädalat enne F1 etappi kihutavad Monaco võidusõidurajal e-vormelid ning sügisel selgub, kes on kõige kiirem ralliäss elektriauto roolis.

Linnalegendi järgi on selles linnriigis iga kolmas vastutulija vähemalt miljonär. See selgitab ka erakordselt kõrget Lambode ja Ferraride kontsentratsiooni linnatänavatel. Place du Casino on üks pop-up autonäituste meeliskohti, meie külaskäigu ajal olid seal väljas haruldased superautod.

Kui Euroopa linnuvaatlejad armastavad Matsalus binokliga bongamas käia, siis agaramad autovaatlejad üle ilma võiksid koguneda hommikuti Monte Carlo kasiino trepile möödasõitvaid neljarattalisi jälgima. Mõne tunniga on aukartustäratav skoor tehtud ja päev kirjas. Pildistamise kohta lubada ei julge, mitte iga eksootilise auto omanik pole nõus oma kallimaga pildile jääma.

Petroseksuaale kõrvale jättes on Monaco miniriik ideaalne perepuhkuse või paariteraapia sihtkoht. Ning kui juba Monacosse minek, võiks plaani võtta kogu Prantsuse Riviera, Nice’ist Cannes’ini. Vaja on aega planeerimiseks, pisut raha ja paremaid riideid ning lennupileteid. Kõik muu on kohapeal olemas.

monaco
Vaateplatvorm Monaco vürsti palee kõrval: koht kus kolm riiki – Monaco, Prantsusmaa ja Itaalia – kokku saavad

MÕISTED SELGEKS

[dropcap]MONACO JA MONTE CARLO [/dropcap]Monaco Vürstiriik on linnriik, mis on jaotatud 4 kvartaliks: Fontvieille, La Condamine, Monaco-Ville ja Monte Carlo. Kvartalid on omakorda jaotatud kokku 10 linnajaoks. Vürstiriik sai alguse kõrgest kaljuneemest, mis asub Monte-Carlo vastas, vanalinn asub Monaco-Ville’is ja kuulsaim kasiino Monte Carlos.

[dropcap]NICE VÕI NIZZA? [/dropcap]Eesti Keele Instituudi soovitusel kasutame originaalset nimekuju Nice. Prantsusmaal on linn Nice, mida hääldatakse [niiss]. Selle linna itaaliakeelne nimi on Nizza, mida hääldatakse [nitsa]. Nizza on eesti keelde laenatud tõenäoliselt kas vene või saksa keelest, seda kasutada võib, aga see ei ole õige.

[dropcap]PRANTSUSE RIVIERA [/dropcap]Heal lapsel mitu nime. Prantsuse Riviera puhul kasutame ka nimesid Côte d’Azur ja Taevasinine rannik. Tegu on maailma kõige külastatavama regiooniga. Siin on aastas üle kolmesaja päeva päikest, koos ajalugu ja tänapäev, Prantsusmaa ja Itaalia kultuur, meri ja mäed. Rosé vein ja mereannid ka!

[dropcap]PROFI ABI [/dropcap]Riviera on tõeline reisimagnet, esimest korda sinnakanti reisi planeerides tasub kasutada professionaali abi, kes aitab koostada ajakava, leiab lennupiletid ja broneerib majutuse.

Kellelt abi küsida? Kõige lihtsam on lahti võtta Eesti Turismifirmade Liidu liikmete nimekiri, ja valida sobiv reisikorraldaja. Profi tehtud pakett on tõenäoliselt odavam ja reis muretum:  üksiküritaja maksab majutuse eest Rivieral rohkem ning kulutab aega pisiasjadega sahmimiseks. Reisikorraldaja annab kindluse, et kokkulepped peavad ning kui midagi juhtub, on abi telefonikõne kaugusel.

[dropcap]PRANTSUSE KEEL [/dropcap]Kõikjal Taevasinisel rannikul saab hakkama inglise keeles. Suhtlemise hõlbustamiseks on hea omada oma keelevaramus vähemalt kolme prantsusekeelset sõna, mille eestipärase vabahäälduse sulgudest leiate: “Bonjour” (bonžuur ehk “tere”), “merci beaucoup” (merssii boguu ehk “tänan väga”) ja “au revoir” (ovuaa ehk “nägemist”).

[dropcap]TURVALISUS [/dropcap]Möödunudsuvine terroriakt on muutnud Côte d’Azur’i  üheks maailma kõige enam turvatud piirkonnaks: tänavatel liiguvad karabinjeerid ja relvastatud sõdurid, operatiivsõidukid on linnapildis esil. Sisserändajaid on liikvel vähe. Isikuttõendav dokument peaks endaga alati kaasas olema. Isiklikke väärisasju tuleb hoolikalt hoida. Seega kõik on nii nagu igal pool, ainult turvalisem.

monaco
Monaco: uus ja vana üheskoos

NICE, REISI ALGUS, LÕPP JA KESKPUNKT

Kõik teed Prantsuse Rivierale algavad Nice’ist ja siin ka lõpevad, kui tulla lennukiga. Monaco on liiga tilluke, et sinna oma lennuvälja mahutada , ainus lennumasin mis edasi-tagasi saalib, on helikopter. Kuus minutit Provence’i pealinna, mõtelge.

Nice’ist teisele poole jääv Antibes pole palju kaugemal, omakorda Antibes’i st on vaid 10 kilomeetrit filmimekasse Cannes’ i. Kellele ja miks peaks olema vaja eraldi lennuvälja, kui on olemas üks, mis kõiki ühendab?

Nice’i lennuväli teeb silmad ette suurele osale Euroopa maandumispaikadest,  lennukid tõusevad ja maanduvad mõnekümne sekundi tagant. Vahemeri ümbritseb Pariisi järel tähtsuselt teist lennujaama lausa kolmest küljest, madallend üle vee kõditab nii reisijate närve kui nägijate meeli: kogu tegevus on peo peal, sest lainerite tegevus käib otse linna külje all.

[dropcap]OMADEGA KOHALE [/dropcap]Nice’i lendavad vist küll kõik maailma lennukompaniid, aga meil on aprillist oktoobrini privileeg kasutada oma rahvusliku lennukompanii teenuseid.

Nordica Nice’i otselendu on avastamas ka rootslased, kellele Côte d’Azur on üks nädalõpu-puhkuse lemmikohti. 45 minutit Stockholmist Tallinna ja edasi päikese ja sooja kätte, pealegi hea hinnaga  – “ei saa ostmata jätta!” nagu kommenteeris mu istmenaaber lennul Prantsusmaale.

[dropcap]AUTO JÄTA KOJU [/dropcap]Oma auto võib rahulikult reisi ajaks Tallinna lennujaama parklasse seisma panna. Kui talvekuudel on Prantsuse Riviera rannikuteed veel kuidagiviisi sõidetavad, siis hooajal, mis juba alates aprillist tuure kogub, on autoga liiklemine jõhker ajaraiskamine.

Kaks tundi 50 minutit Nordica otselendu Tallinnast Nice’i tundub ummikus kulutatud aja kõrval kui hetk elumeres. Sada korda lihtsam ja kokkuvõttes autost odavam on liikuda rongi, bussi, trammi, jalgratta ja isegi “hop on-hop off” turistibussiga.

Ehkki Nice on suuruselt Prantsusmaa viies linn, on turistide vaatevälja jäävad vahemaad edukalt jalgsi läbitavad. Ühistranspordiliiklus on hästi korraldatud, rongide ja bussidega pääseb Nice’ist mugavalt liikuma igas suunas.

Kohapeal liikumiseks võib hädapärast võtta ka takso, mille hind mitme peale jagades rahakotti kuulipõhjaks ei lase (hinnatase sarnane Rootsiga). Ja kui tõesti rentida, siis midagi eksootilisemat: valikus on näiteks elektriauto, roller ja jahtlaev!

[dropcap]MAGA NICE’IS [/dropcap]Prantsuse Rivierale reisides on mõistlik majutuda Nice’i. Monaco, Antibes ja Cannes on vaid mõnekümne kilomeetri kaugusel ning majutus on Nice’is odavam kui mujal. Võimalus, leida voodikoht ka Euroopa puhkuste kõrghoojajal juulis ja augustis on siin suurem, sest hotelle on rohkem.

Kes viitsib jännata, leiab tuhandete pakkumiste seast omale sobiva, ehkki magamiskoha otsingutega tuleks alustada mitu kuud varem kui tekib mõte siiakanti reisida. Kõrghooajal küündivad hotellitoa hinnad mitmesaja euroni, ning igal juhul peab kontrollima majutuse tausta, ka kalli raha eest võib saada tüssata.

[dropcap]MIDA TEHA?  [/dropcap]Nice’i vanalinnale võib tiiru peale teha jalgsi, turistibussi või väikese rongiga. Argipäevadel v.a esmaspäeval on avatud turg, kust osta värskeid toidukraami, kohalike käsitöömeistrite tooteid ja kasvõi taimi. Hinnad on enam-vähem Eesti tasemel.

Puhata, mängida, jalgrattaga sõita, joosta, päevitada, head sööki nautida – see kõik on Nice’is peaaegu kohustuslik. Restorane ja baare on iga nurga peal, hinnatase sõltub mere lähedusest,. Pooleliitrise õlle hind on vahemikus 6-12 eurot, pudel veini 8-25 eurot, pitsa saab kätte 10 euroga, mitmekäigulise õhtusöögi 30 euroga. Sarnane hinnatase on iseloomulik kogu Prantsuse Rivierale.

This slideshow requires JavaScript.

MONACO,  ELAMUSLIK IGAL SAMMUL

Väike sissejuhatus Monacosse sai ülal juba tehtud. Vürstiriik on vaid peopesasuurune (umbes 7 korda Kuressaarest väiksem), hea tahtmisega jõuab selle päevaga läbi ratsutada, seda ma aga päris kindlasti kellelegi ei soovita. Tegu on haruldase atmosfääriga paigaga, mille avastamiseks võiks varuda vähemalt kaks-kolm päeva.

Monaco on üks väheseid säilinud heaolusaarekesi maailmas. Soodne maksukeskkond meelitab siia rikkaid ja ilusaid, kasiinod õnnemängijaid, arhitektuur ja ajalugu kultuurihuvilisi. Et õhustikust osa saada, tasub õhtusöögiks või kasiinokülastuseks kaasa pakkida pidulikuma riietuse: on kohti, kuhu teksades ja T-särgis niisama sisse ei lasta.

[dropcap]MONACO TÄNAVARADA[/dropcap]Monaco Grand Prix kitsas ja käänuline tänavarada ehk Circuit de Monaco ei jää nägemata tõenäoliselt ühelgi turistil: seda tutvustatakse kõikidel tuuridel ning sõidetakse läbi kõige kättesaadavaga. See on ainus ka ainus koht, kus autofänn oma autost puudust tunneb – legendaarseid kurve võib ju igapäevaselt võtta igaüks!

Grand Prix raja pikkus on 3337 meetrit ning võistluse ajal teevad autod seal 78 ringi, läbides ühtekokku 260,52 kilomeetrit. Rajal on rohkesti kõrgusemuutusi, teele jääb ka tunnel, see nõuab võistlejatelt kohanemist nii päikesevalguse kui pimedusega. GP rada ei loeta eriti kiireks, vormelid kihutavad kiirematel sirgetel “vaid üle 300 km/h”.

Võistluse ettevalmistamiseks kulub vähemalt kuus nädalat, juba aprilli keskel kõrguvad tänavaraja servades esimesed tribüünid. Maikuus toimuva F1 etapi magusamad publikukohad on ammu võetud, eriti õnnelikud on need kes majutuvad kurvipealsetes hotellides – väidetavalt bukitakse sellised toad juba mitu aastat ette.

Monaco tänavaraja lõik. Vaade Monte Carlo kasiino terrassilt

[dropcap]! [/dropcap]Ühe korra elus võiks petroseksuaal Monaco F1 etapil kohal käia, sest teleri vahendusel ei ole toimuv pooltki nii vaatemänguline kui kohapeal. Ettevalmistusi võiks teha aegsasti, piletid osta esimesel võimalusel. Et siis loota, seekord kihutab keegi vette nagu seda F1 ajaloos varem paaril korral juhtunud on…

[dropcap]TURISTIMAGNETID LÜHIDALT [/dropcap]Traditsiooniline Monaco pere-, paari- või pensinärituur sisaldab ilmtingimata Okeanograafiamuuseumi: sinna võib autovõõrikud päevaks rahulikult tšillima ja elustiilipilte tegema jätta; muuseumi ülaterrassilt avanevad hingematvad vaated ja restoranis saab normaalse hinnaga süüa ning väga head kohvi.

Kell 11:30 peaks kõikuma tuhandete teistega koos juba vürstiriigi paleeväljakul Monaco Ville’i linnajaos, et näha midagigi kell 11:55 algavast vahtkonna vahetusest. Rüselemine ja palavus, trummipõrin ja pasunahelid, lilli ei anta, aga konstitutsiooniline monarhia. eesotsas riigipea, vürst Albert II-ga on katstud.

This slideshow requires JavaScript.

Loodetavasti on teil koht Cafe de Paris‘s juba broneeritud, sest seal kostitatakse kalleid külalisi suurepärase teeninduse ja hea hinnaga mitmekäiguliste toidukordadega, mille lõpetavad uhke koogivalik ja tass väga head espressot. “Hea hind”  algab poolesajast eurost, selles sisaldub ka paar klaasi veini. Pool liitrit õlut maksab 12 eurot, pearoogade hinnad algavad paarikümnest eurost.

[dropcap]! [/dropcap]Kohvikusse sisenemisel ärge heituge, kui teil palutakse oma koti sisu ette näidata ning turvamees metalliotsijaga teie ülikonna kortsu tinistab – kohvik asub Monte Carlo kasiino vahetus läheduses ning külastajate turvalisus otse linnasüdames tuleb tagada.

Uhke söömaaja jätkuks sobib kena jalutuskäik Monaco printsi uunikumide muuseumi. Tegu on eramuuseumiga, kus muuhulgas saab näha nii Grace Kelly lemmikautot, värskeima kuningliku paari “ökoloogilist pulmaautot” kui ka suuremaid ja väiksemaid oranžikirjuid plastmasskoeri, mida on muuseumis kaugelt rohkem kui uunikume.

[dropcap]KASIINO [/dropcap]Ajaloolist Monte Carlo kasiinot Place du Casino väljakul võiks külastada hommikul, kui turistid lubatakse giidi saatel ekskurseerima. Pärastlõunast on kasiino uksed lahti õnnemängijatele ning niisama kiibitsejaid ligi ei lubata.

Õhtul on võimalus mõelda end ajas tagasi: kasiinos näeb tumedates ülikondades ja sädelevates tualettides noobleid külastajaid, kes äraseletatud näoga lauas žetoone libistavad või mänguautomaatide taga istuvad. Tõsi, suurde saali lubatakse ka vähem pidulikus riietuses, privaatruumidesse sisenemisel on black tie kohustuslik.

Kasiino kõrval tundub mulle kui melomaanile märksa põnevam Opéra de Monte-Carlo. Ooperimaja kuulub kasiinokompleksi juurde, olles vaat’ et suursuguseim osa arhitekt Charles Gamieri loodud uusbaroksest arhitektuuripärlist. Siinses teatris esinevad enamasti maailmakuulsad muusikud, nõnda on teistmoodi elamus igal juhul garanteeritud. Ka petroolilokikesele.

This slideshow requires JavaScript.

MIDA RUTEM, SEDA PAREM!

Côte d’Azur, ja ennekõike Monaco peaks kuuluma haritud reisihuvilise bucket listi kasvõi seepärast, et keegi ei tea, kui kaua kestab siinne privilegeeritud vaikelu.

Statistika põhjal on Monacos sisserändajaid oluliselt rohkem kui põlisasukaid (neid on alla 40 000) ning ainuüksi Nice’ist sõidab iga päev linnriiki tööle 55 000 inimest. Kohalike kõrval on suurimad kinnisvaraomanikud Katarist ja Venemaalt pärit ärimehed ning erinev kultuur loob uusi kihistusi.

Euroopa ei vaata Monaco majanduslikele erisustele enam kuigi lahke pilguga: kui kõigil on raske, ei saa ju ühel olla kergem. Maksuparadiiside aeg kogu maailmas on möödas, õnnemängud on saatanast, võimsad autod ammugi; isegi vanim kasiino tuli siseruumides suitsetamise keelu tõttu ümber ehitada…

MIDA KAUEM, SEDA MÕNUSAM

2015. aasta sügisel rallisin Nice’is ja Monacos elektriautodega mööda Monte Carlo ralli ajaloolisi radasid. Õhk oli klaar, merevesi soe, turg pakitses värsketest viljadest.

Aprilli keskpaik on Eestimaa südasuve sarnane: merevesi on meie jaoks piisavalt soe, et hommikul ja õhtul üks värskendav mulakas teha; ka öö kipub jahedaks, nii, et kampsun tasuks kaasa pakkida. Päev aga on mõnusalt suvekuum ja just paras rosé nautimiseks.

Neli päeva Prantsuse Rivieral oli paras aeg, et end töölainelt puhtale puhkusele ümber häälestada, seda valusam oli tagasi pärisellu pöörduda. Pika nädalavahetusega on võimalik tööloomast inimeseks muutuda küll, aga ideaalne oleks veeta siinkandis nädal ja kauem ja sättida oma puhkuseplaan hooaja kõrgpunktist augustis varasemaks või hilisemaks.

Hooaja esimene lend Nice’ist Tallinna võib alata

Loe Monaco vaatamisväärsustest pikemalt siit
Telli lennupiletid siit
Kui ise ei viitsi jamada, vali reisikonsultant siit
Osta F1 pilet siit
Alusta prantsuse keelega näiteks siin

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.