Moskva rahvusvahelisel autonäitusel on väljas rida uudismudeleid, mis võiksid Eestiski müügitabeleid vallutada ent mis siiakanti tõenäoliselt kunagi ei jõua. Unistamine on tasuta, teeme ülevaate meile kõige suurema silmapai teinud eksemplaridest.
Tänavu 29. augustist 9. septembrini toimuv sügisene Московский международный автомобильный салон ehk MIAS 2018 on seekord mitmekesisem kui kunagi varem.
Traditsiooniliselt on Moskva autonäitusel triumfeerinud Vene ning Hiina autotootjad, ent järjest rohkem on oma uudismudelitega väljas ka Euroopa autotootjad, kelle jaoks Venemaa ja selle kaudu avanevad endise sotsialismileeri turud on uuesti atraktiivsed. Nii näebki näitusel tervet rida tuntud tootjate mudeleid, mis tulevad müügile üksnes Venemaal ja võib-olla ka nn. idaturgudel.
Valisime välja kolm uudismudelit, mis võiksid ostjaid leida Eestiski ent mis siiakanti ilmselt ealeski ei jõua. Neist kaks on rohkem või vähem “prantslased” ehk Renault grupi toodang, üks aga tulevane Volvo.
See, et sõelale jäid kõikjalsõitjad, on aja märk: Moskva näituse võiks vabalt ka maasturilaadsete väljanäituseks ümber nimetada. Mitte, et see kuidagi maailma autonäituste mõõtkavas originaalne oleks…
Renault Arkana kupeemaastur
Kolmapäeval esitles Renault’ Moskva autonäitusel oma esimest nn kupeemaasturit. Muljad maasturilaadsed on seni populaarsust kogunud noobelsegmendis – BMW X6 ja X4 ning Mercedese GLA ees, nüüd Audi oma uue Q8ga järel ent “rahvaautode” seas pole see kerekuju veel kuigivõrd kanda kinnitanud.
Renault’ väidab, et kuulab Moskvas uue mudeliga alles maad, aga tõsi on, et Arkana on täiesti tootmisvalmis ning peaks Vene turul müügile jõudma juba 2019. aastal. Võimalik, et sama mudeliga sihivad prantslased ka Hiina turgu, kus kupeemaasturite vaimustus on omandamas seninägematuid mõõtmeid.
Moskva näitusel tegid Renault’ esindajad paraku teatavaks ka uudise, et Arkana on mõeldud üksnes sealsele turule ning Euroopa müügiplaani ei ole. Venemaal, vastupidi, on ambitsioon hiiglaslik : aastaks 2022 peaks olema olukord, kus venelased ostavad rohkem Renault’sid kui prantslased.
Sellest, et Arkana isegi ei vaata meie poole, on siiras kahju, sest auto näeb suurepärane välja. Võimalik, et üks põhjus, miks muljas muhedik siia ei jõua, on materjalide valikus – auto on, vaatamata oma stiilsusele väga hea hinnaga (meie mõistes).
Samas on lootus, et Renault’ mõtleb ümber ja asub tootma Euroopasse sobivaid autosid – nad ju ütlesid Moskvas ka, et Arkana on üksnes väljanäitusele mõeldud ideeauto…
Geely SX11 pisimaastur
Hiinlaste Geely on oma autosid Venemaal müünud aastaid, näiteks kompaktmaastur Atlas on linnamaasturite segmendis päris populaarne. Tänavusel Moskva autonäitusel ollakse väljas kuue uudismudeliga, ent Geely stendi tõeline täht on kahtlemata tuttuus SX11 pisimaastur.
Korporatsiooni globaalsel B-segmendi moodularhitektuuril põhinev pisimaastur on meie jaoks seda huvitavam, et peaks andma aimu, millised näevad tulevikus välja Volvo 30nda seeria sõidukid.
Hiinlased ja malaislased on oma tillumaasturi esitluse juba saanud – sealkandis tuleb SX11 müügile Binyue nime all. Venemaal hakkab 4,330-meetrine SX11 konkureerima pisut väiksema Hyundai Creta ja veidi suurema Renault Kapturiga (panete tähele, nad kirjutavadki seda “k”-ga!).
Venelased on vaimustuses auto välimusest, selle on disaininud ikkagi Volvo keedusekatla üks peadisainereid, Peter Horbury! Auto hind peaks jääma otienteeruvalt 1,3 mln rubla kanti ent täpset müügi alguspäeva ei ole veel paika pandud.
Eestisse SX11 ehk Binyue niipea ei jõua, kui üldse – korporatsiooni markidest on Euroopa Liidus ju Volvo, mis on viimastel aastatel kasvatanud noobelsegmendis jõudsalt osakaalu kui üsna pea ka Lynk&Co, mida ootame juba 2020. aastal.
Lada 4×4 Vision
Moskva autonäituse üks tänavusi tõmbenumbreid on AvtoVAZi ulmenaljakas ideeauto Lada 4×4 Vision. Juba spekuleeritakse, et tegu võib olla Niva uue generatsiooni alusmudeliga. Tootja ühtegi vihjet ei anna, ehkki uut Nivat on oodatud varsti aastakümneid.
Siinkohal on vajalik üks taaskordne täpsustus: Niva nimi läks aastaid tagasi segastel asjaoludel üle Chevrolet’ omandusse, aga see asi, mida nad Niva nime all valmistavad, ei meenuta kuskilt otsast “õiget” legendaarset kõikjalsõitjat.
Lada nimetas “õige” Niva ehk VAZ 2121 ümber 4×4-ks ning seda müüakse umbes 30 riigis üle kogu planeedi, sealhulgas Saksamaal, kus see auto on õige populaarne. Nivat on toodetud alates 1977. aastast suhteliselt muutumatuna, seda on nimetatud ka “venelaste Defekaks”.
Heal lapsel mitu nime, Niva on vene autotööstuse pärl ja meedia võtab ahnel üles iga uudise, mis kasvõi veidi vihjab, et mingisugune järglane on legendile kuskilt paistmas.
Lada peadisainer Briton Steve Mattin ütles Moskvas toimunud esitlusel, et uus 4×4 Vision on “kõik see, mida me üldse oleme kunagi maasturi all silmas pidanud”. “4×4 Vision on meie nägemus Lada tulevikust, auto, mis kannab meie filosoofiat, ehitada piiritult häid maastikusõidukeid.”
4×4 Vision on äratuntavalt uus Lada X-style: mitut erinevust näete, kui panna kõrvuti X-Ray maastur, isegi uus Lada Vesta krossover? Kõik on üks suur “X”! Jõulised 3D X-kujulised küljevoldid, X-kujuline “grill”, X-kujulised leed-esituled…
Kui ideeautost peaks kunagi saama pärisasi, siis võib see jõuda müügile nii 5- kui ka 3-ukselises versioonis. Ent üks on kindel, 21-tollised veljed ja kõrge kliirens ning sõitjateruumis troonivad 2 infoekraani jäävad või siis saavad veel vägevamaks.
Lada on Renault’ grupi toetusel tegemas jõulist comeback’i: aastaks 2026 peaks meie silmad olema ära näinud vähemalt kaheksa uudismudelit või siis röögatut värskendust. Venemaal on Lada jätkuvalt kõige popim automark üldse, selle osakaal kõigi uute autode müügist on napilt alla viiendiku.
Kõva konkurents aga paneb Lada surve alla – Kia on järjest vallutanud võtmepositsioone populaarsemates segmentides ning on ilmselt ainult aja küsimus, millal liider vahetub.
Sestap tuldi ka Moskva näitusele välja raskekahurväega: lisaks 4×4 ideeautole näidati uuesti Grantat, Vesta Crossi, X-Rayd ja spetsiaalselt MIASe ajaks rihitud Vesta Sport eriversiooni.
Miks me arvame, et me 4×4 Visionile käsi kunagi kulge ei saa? Esiteks on tegu Lada ideeautoga, neid on ennegi nähtud ent teoks saanud on ehk mõni üksik, X-Ray on siinkohal huvitav erand, sest umbes kümne aastaga suutsid venelased oma toreda idee vormida sõidetavaks autoks.
Teiseks, olenemata naabrusest, ei ole Eesti kuidagigi Venemaa autotööstuse huviorbiidis. AvtoVAZi plaanid on sootuks ambitsioonikamad: 20% omaturust ära võtta nüüd ja kohe, ja seejärel keskenduda välisturgudele. Aga “välisturg” on Hiina, Aafrika, … no võib-olla natuke ka Saksamaa. Mis me Eestist räägime, isegi Inglismaa ei ole venelaste plaanidesse sisse kirjutatud…
Pildid: Za Ruljom, MIAS. Kokkuvõtte tegi Ylle Tampere