Esmaspäev, 3. veebruar 2025
Sportsedaan Alfa Romeo Giulia on omas klassis olnud aastakümneid üks kaunimaid ning võimekamaid. 2007. aastal FCA omandusse läinud bränd säilitas oma eripärad, 2021. aastal võttis FCA üle Stellantis ja sealtpeale on toimunud osav optimeerimine. Nüüd on järg kunagise sedaanide lipulaeva, Giulia käes. Sellisena saab see ajalooks. Giulia uus põlvkond on kõige tõenäolisemalt libajas kõikjalsõitja. Mõtle mida tahad, alfafänn.
Alfa Giulia ja Stelvio 2023/Stellantis pressimaterjal

Alfa Romeo Giulia on olnud maailma kaunimate sportlike sedaanide seas juba aastakümneid, kuid ostjad pole seda kas piisavalt märganud või puudub otsene vajadus nii ägeda sõiduvahendi järele – Itaalias ja USA-s, mis on ajalooliselt olnud Alfa parimad turud, pole Giuliat kuigi palju müüdud.

Mudeli suurimateks konkurentideks tuleb pidada saksa preemiummarkide sõidukeid: Mercedes-Benz C-Class, BMW kolmas seeria, Audi A4 –nendele ei saa Giulia müüginumbrid ligilähedalegi. Kui 2021. aastal müüdi kokku 7635 Giuliat, siis 2023. aastal vaid 3461 ning mullu 2323.

Suuremas pildis ei olnudki 2024. aasta Alfa Romeole sugugi hea, isegi koduturul itaalias kukkus brändi müük 14%, USA-s 18%. Ainsana tuldi plussi Prantsusmaal, kuid müüginumbrid on naeruväärsed, jäädes alla 5000 Alfa.

Brändi allakäigu põhjusi on mitmeid: senine müügivõrgustik on lammutatud, Alfa jääb Stellantise suurte brändide varju. Brändi turundustugi on kehvake, uutele mudelitele ei püütagi anda erilist väärtust ja muuta neid fännide jaoks ihaldusväärseks.

Tehnoloogiliselt sörgib Alfa Stellantise perekonna sabas, ajaloooline “iseloom” ehk pisivead, mis elu Alfaga seikluseks muudavad, on alles ja jube tüütud. Omapärase disaini asemel pakutakse nuditud tasapaksu ning eristuvad mudelid on lõplikult möödanikuks saamas – nii Stelvio, Tonale kui Junior on kõrgendatud isteasendiga kastid ja selle riviga liitub nüüd ka Giulia. 

Veel üks libajas krossover

2026. aastal debüteeriv uus Giulia vahetab nii kuju kui ka klassi. Kui varasemalt liikusid kuuldused, et Giulia tuleb fastback-ina, siis nüüd on selgunud, et valmimas on “midagi märksa tähelepanuväärsemat”.

 Alfa Romeo ja Maserati uus tegevjuht Santo Ficili andis Prantsuse väljaandele L’Argus intervjuu, kus ta vihjas, et Giulia liigub uude autoklassi. Kuigi Ficili ei täpsustanud detaile, võib jutust järeldada, et uue põlvkonna Giulia ehitatakse samale platvormile kui Stelvio maastur.

Tegelikult on ka praegune Giulia ehitatud samale platvormile kui Stelvio, kuid Ficili sõnad viitavad selgelt sellele, et Itaalia sportauto muutub kupee-krossoveriks.

See tähendab, et Giulia hakkab konkureerima selliste mudelitega nagu Mercedes GLC Coupé ja Audi Q5 Sportback. Seda oletust tugevdab ka asjaolu, et Giulia aluseks olevat uut Stelviot esitletakse juba sel aastal.

Uus Giulia võib oma krossoveri staatusest hoolimata olla madalam kui traditsioonilised maasturid, sarnanedes mõneti Stellantise mudelitele nagu DS No8, Peugeot 408, Citroën C5 X ja tulevane Lancia Gamma. DS No8 ja Lancia Gamma ehitatakse STLA Medium platvormile, samas kui Giulia kasutab STLA Large platvormi, mida kasutab näiteks ka uus Dodge Charger.

Elektrit saab, aga bensiini joome (isukalt) edasi

Alfa on teatanud, et jätkab sisepõlemismootoritega autode tootmist. See tähendab, et uus Giulia võib tulla ka elektriajamiga, kuid ennekõike jääb see truuks bensiinile. Tõenäoliselt jätkab Giulia tagaveolisena ja pikiasetusega mootoriga ning hüpakat esiveolist, mille põikiasetusega jõuallikas auto raskuskeskme paigast kallutab (Tonale), me loodetavasti ei saa. Hea seegi.

Võimalik, et tulevikus jagab Giulia jõuallikat Stelvioga, mida algselt lubati täiselektrilisena. Nõudluse puudumine sundis kaarte ümber jagama ja nii on uuele Stelviole tulemas lisaks ka bensiiniga töötav kaksikajam. Kas see saab olema mahehübriid, täis- või pistikkaksik, ei tea. Kõike saab, sest Stellantisel on riiulist võtta pea kõiki jõuallikavariante. Ja kui Stelvio saab särtsu ja kaksikut, ju jagatakse seda Giulialegi.

Giulia üldine ilme hakkab sarnanema pigem Junioriga, see saab kindlasti uue, taustaga ühte sulava reljeefse logo ning lakooniliselt sportliku sisustuse (Juniori “koorikistmed”). Üldiselt tuleb disainereid uute mudelite kujustamisel kiita, tabatud on ajatult moodsat joont. Jääb loota, et Alfale jäetakse tema disain ning ülejäänud kontserni brändid ei hakka seda maha kopima.

Alfa sörgib oma lustikasti-loogikaga piinlikult Stellantise ülejäänud brändide sabas. See on koht, kus tuleks läbi mõelda, mida teha ning mida ei. Praegune ekraanisüsteem ei ole kuigi kasutajasõbralik, ei Tonales, ei Junioris. Menüüdes surfamine ning iga pisiasja pärast ringi nokkimine võtavad tuju täitsa ära.

mõtle mida tahad
Alfa Romeo Junior/Stellantis pressimaterjal
Kokkuvõtteks

Mõtle mida tahad seesinasest Alfa uuenemisest. Giulia oleks võinud jätkata klassikalise sedaanina, aga kui majanduslikult kõrbetakse, siis ei ole “oleksitel” kohta.

Kuigi Giulia klassi muutumine ja Dodge`iga jagatav ning selle vajadustel põhinev platvorm võivad Alfa fännid murelikuks teha, tuleks lõpetada positiivsel noodil: Alfa ei kao ning Giuliat toodetakse ka tulevikus edasi Itaalias, Cassino tehases.

Jälgi ajakohast infot siit: Alfa Romeo Giulia ametlik veebileht

Kaanepilt: Tui Tuul Sikk

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.