Laupäev, 23. november 2024
Kolmerattalise elektriauto NOBE loojad on asunud ühisrahastuse kaudu otsima oma ettevõtmisele toetajaid. Rootslaste FundedByMe investeerimisplatvormi kaudu saab auto arendamisele hoogu anda ning omandada auto eelisostuõiguse.

Kaks aastat tagasi alguse saanud NOBE – elektriauto projekt pälvis suurema meediatähelepanu 2017. aasta sügisel kui veebiväljaanne Jalopnik kirjutas eestlaste imedisainiga tulevikusõidukist. Üleöö sai NOBE kuulsaks ning tembeldati tulevikuklassikuks veel enne kui renderdatud piltidest prototüübini oli jõutud.

PETER VESTERBACKA USUB NOBE’SSE

Roman Muljar, NOBE kolmerattalise tiimi juht on öelnud, et soovib luua midagi võrdväärselt ajatut nagu Šveitsi kell või Volkswagen Beetle. Ideel on jumet, nagu kirjutasime möödunud sügisel, on NOBE insenertehnilisel ideetasandil põneva potentsiaaliga sõiduk.

Hiljaaaegu liitus NOBE tiimiga kunagine Angry Birds’i brändijuht, visionäär ja suure potentsiaaliga idufirmade “talendiotsija” Peter Vesterbacka, kelle eestvedamisel on projektile asutud otsima erainvestoreid. Vesterbacka on muuhulgas tuntud Talsingi liitlinna ja Tallinna-Helsingi vahelise tunneli eestkõnelejana.

Telefonivestluses ütleb Muljar, et on suur õnn Peter Vesterbacka usaldus võita: “Ta saab iga päev vähemalt 100 kirja eri idufirmadelt, kes tahaksid teda appi oma ideed arendama. See, et ta meid välja valis, oli nõus Tallinnas kohtuma ja NOBE üle vaatama, on suur vedamine.”

“Tema huvi – kui me selle auto valmis teeme ja see töötab – on tulla meie brändi saadikuks maailmas. Praegu on ta brändi nõustaja. Arvestades tema kolme põhisuunda – tehisintellekt, Kuu peale laagerdama minek ja Talsinki tunnel, siis NOBE haakub Vesterbacka sõnul kontseptsiooniga sõltumatutest tulevikulinnadest. See võiks olla uue linna isejuhtiv kergliikur.”

VÄHEM KUI 5000 EUROGA OSTUJÄRJEKORDA

Rootsi ühisrahastusplatvormil FundedByMe on eestlaste elektriauto projekt suutnud lühikese ajaga koguda juba ligi poole soovitud summast ent veidi üle kuu aja on veel aega oma panust anda.

Summad, mida küsitakse, ei ole hiiglasuured. Odavaim on end “sisse osta”, soetades ühe osaku, mille hind on 1228 rootsi krooni ehk 122 eurot.

10 000 rootsi krooni (veidi vähem kui 1000 euro) eest on võimalik saada endale nii roheline südametunnistus – NOBE on keskkonnasõbralik – kui ka kena mälestusese päikeseprillide või sõidukinnaste näol.

50 000 rootsi krooni ehk umbes 4985 euro eest saab osta endale koha esimese 100 noobli särtsuka saaja seas, kümne hulka jõudmiseks tuleb välja käia vähemalt 100 000 rootsi krooni.

EESTLASI ON VAJA!

Seitsme päevaga on ühisplatvormil kogutud küll ligi pool soovitud rahast ent Muljar pole sugugi rahul – eestlastest hooandjaid on vaid neli. Päris piinlik lugu…

“Paradoksaalsel kombel pole sellise projektiga mõtet minna Eesti Hooandjasse ja teha kohapeal meediakära. Mida rohkem meediat, seda rohkem neid, kes mõtlevad, et küll nad meieta teevad ka oma asja valmis. Rahvusvaheliselt on vastupidi – mida rohkem räägitakse, seda rohkem tuleb juurde toetajaid.”

Roman Muljar ütleb, et iga investor on tähtis: “Meil oleks vaja inimesi, kel on usku Eesti väikesesse sõltumatusse autovabrikusse. Selleks, et ehitada valmis esimene NOBE, läheb vaja umbes 900 000 eurot. 60 000 eest saame raami ja arendustööd edasi teha. Summa on just paras, et eestlased võiksid tulevikku vaatavale kodumaisele autotööstusele õla alla panna.”

Paljud, kes projekti tänaseks toetanud on, ongi ostnud vaid ühe osaku ehk siis käinud välja 122 eurot. Muljari sõnul ei ole see teab kui suur summa tükikese Eesti ajaloo eest.

PARIISI AUTONÄITUS 2019 OOTAB

Seda, kui kaugele NOBE tiim on kolmerattalise täiselektrilise disainiime arendamisega jõudnud, me täna päris täpselt ei tea. Ka peadisaineri nimi on hästi hoitud saladus. Muljar ütleb, et saladuseks see ka jääb, sest nii on lepingus kirjas.

“Just äsja saime kokku ja arutasime, kuidas panna autosse kohvimasin, et inimene ei peaks hommikul oma tassi kohvi pärast muretsema. See oleks siis maailma esimene kolmel rattal 110 km/h sõitev kohviautomaat,” muigab tiimi juht.

Muljari ja Vesterbacka juhitud meeskonna plaanid on aga suured – esimest ideeautot peaksime juba järgmise aasta Pariisi autonäitusel nägema. Tootmisse võiks NOBE jõuda aastal 2020.

Kolm sõitjat mahutav ning kuni 110 km/h kiirusel liikuma mõeldud NOBE peaks furoori tekitama küll, konkurente kolmerattaliste elektriautode segmendis üleliia mitu ei ole. Või siiski – Genfis nägime tänavu taaselustatud Isettat, küll mitte uudisloomingu vaid elektrimootoriga replika kujul.

Eesti elektriauto loojad tahavad algusest peale ehitada elektriauto, mis mitte ainult ei näiks keskkonnasõbralik vaid seda päriselt ka oleks: ühe laadimisega paarsada km läbida suutev ajatu disainiga auto on “kauamängiv”: sõiduki kõiki põhikomponente saab tulevikus kerge vaevaga uuendada.

  • Eestlaste elektriauto nimi on erakordselt toredasti õnnestunud – kui meie jaoks siin on auto üks vahva nobeliikur, siis inglise keeleruumis hääldub see kui “nõubi” või “N-Obi”, vihjega maailmakuulsale Star Wars filmile. Google Translate aga on arvamisel, et sõna on jaapani päritolu ning hääldab seda läbi peanaha inisedes. Nalja peab saama!

Loe eestlaste elektriauto kohta lähemalt siit

Allikas: MyNobe. Kaanepilt: Ylle Rajasaar

NOBE: kolmerattaline ideesärtsukas, mis näeb fantast välja, ja mida ehitavad… eestlased!

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.