Eesti oma elektriauto Nobe – projekti eestvedaja Roman Muljar saatis paar päeva tagasi meile lühikese rõõmusõnumi, et esimesed sõidukatsetused on olnud edukad ning prototüübi esitlemine eeloleval Genfi autonäitusel on tõenäoline.
2017. aasta sügisel sai Eesti meedia Ühendriikide tehnikaväljaannete vahendusel teada üllatusest – Eestis ehitatakse elektriautot! Ajatu välimusega kolmerattaline Nobe lubab olla enneolematult uuenduslik ja keskkonnasõbralik ning tuua tulevikulinnade kergliikurite surina meie teadvusse.
2018. aasta kevadel andis projekti juht Roman Muljar Eesti Päevalehele eksklusiivselt intervjuu, milles kutsus inimesi üles Nobe elektriauto prototüübi arendamisele õlga alla panema.
FundedByMe ühisrahastusplatvormi kaudu kogutigi lõpuks 3 025 306 Rootsi krooni ehk umbes 294 526 eurot, ent 172st investorist lõviosa on siiski välismaalased. Nüüd on esimene prototüüp valmis ja sellega saab sõita. Esimene kiirusrekord – ligi 100 km/h sündis Hiiumaal.
ESIMENE KIIRUSREKORD
Asjatundmatud võivad ju imestada, miks presenteerib Roman Muljar nii suure uhkusega õnnestunud sõitu, kus Nobe saavutas kiiruse 96 km/h – mis see ikka on!
Aga mõelge: tegu on kolmerattalise L5e klassi kergsõidukiga, mille puhul kiirus 90+ km/h kõlab üsna edevalt.
Nobe esimene kiirusrekord sündis Pikarannas 640-meetrisel sirgel. “Genfi autonäitus 2019. aasta märtsis on tehtav,” kirjutab Muljar rõõmsalt.
* L5e kategooria(kolmratas) on sümmeetrilise rataste asetusega kolmerattaline mootorsõiduk, mille valmistajakiirus ületab 45 km/h või mille sisepõlemismootori töömaht ületab 50 cm3
NOBE EELISED TAVAAUTODE EES
Nobe elektriautoga võib sõita ka siis kui on A-kategooria juhiluba. Parkida on lihtne. Treilerile pakkida on lihtne – Muljarit ongi nähtud Nobe prototüübiga uljalt mööda Eestit vuramas.
Võrreldes mootorrattaga on Nobe vaikne ja mugav, seest kenasti viimistletud ning piisavalt kiire, et sellega punktist A punkti B jõuda. Nobe metallraam on kaetud mürasummutava värviga. Soovi järgi vahetatavad kerepaneelid on valmistatud kergkomposiidist, kuhu on integereeritud mürasummutus.
Autol on rummusisesed mootorid. Loojate eesmärk on, et inimene, kes astub välja Audist või Volvost, saab tunde, et kolmerattaline on sama kvaliteetne, sama mainstream, maitsekas. Ka on sõidukil nutikas lisa – taga vedades saab seda laadida.
Muljar ise on Nobe nimetanud linnasüstikuks: “Meil on see järgivedamise nipp ka, et kui sul on näiteks suur Volvo ja sa sõidad siit Narva, ja tahad seda väikest linnasüstikut kaasa võtta, siis sul on konks on taga ja sa tõstad ta peale ja siis on tagasilaadimine – vajutad telefonist “re-gen” ja kohale jõudes on NOBE laetud. Eriti kui Euroopas sõidad ühest linnast teise, siis tead, et suure autoga seal on hull, see on hea lahendus.”
MIDA ME NOBE KOHTA TEAME
Nimi NOBE pärineb eesti keelest ja tähendab “kiire”, “kärme”. Piiri taga on selle algupäraks arvatud ka jaapani keelt. Inglise keeles hääldub “nõu-be”, mida võib tõlgendada kui sõnamängu Tähtede Sõja ühe peategelase nimega, aga ka kui unistust mis kunagi tõeks ei saa.
Visionääri hingega Roman Muljar on varasemaltki välja tulnud vägevate algatustega: näiteks on ta suure hooga alustanud laevelamu ja ulmelise katamaraani projektidega, millest aga kumbki prototüübist kaugemale ei jõudnud.
Nobe on midagi uut, suure potentsiaaliga projekt, mis võiks minna massidesse. Seda, et asjal on jumet, näitab kasvõi seesama ühisrahastuskampaania – raha saadi kokku, esimene prototüüp on valmis ehitatud ja testimine käib.
Kolmerattaline kergsõiduk, kuhu mahub korraga 3 reisijat
Kõik osad on uuendatavad ja asendatavad
Maksimumkiirus 110 km/h
Ühe laadimisega suudab läbida 140 km
Võimsus 45 kW, akupakk 22 kWh
Lisaks kaasaskantav 5kWh aku, mis annab 40 km lisaraadiust
Laadimine juhtmest: 3-faasilise 24A elektriga aku täis 3 tunniga
Õigus sõita on ka A-kategooria juhiloaga
Hind: 29 000 eurot + 5000 eurot lisaaku eest.
Esmaesitlus: 2019. aasta Genfi autonäitusel
Pildid: Ylle Tampere, Roman Muljar