Teisipäev, 26. november 2024
Hea disain lähtub kasutaja vajadustest. Tootedisainerite ülesanne on loominguliselt lahendada praktilised probleemid, millega tarbijad põrkuvad. Autotööstuses on kasutajakeskne disain võtmetähtsusega. Esseist Aidan Walsh arutleb, kas meil oleks aeg tulla tagasi puhta disaini lätetele ning võta autode disainimisel eeskujuks Nokia 3310 ikooniline telefon?

Autodisaineritel lasub suur vastutus, luua sõidukid, mis oleksid turvalised, mugavad, ja samal ajal äärmiselt kasutajasõbralikud. Väiksemgi eksimus võib kaasa tuua ohulukorra: näiteks liiga kaua õiget lülitit otsides või infolustis siblides keskendub juht kõrvalisele ja võib kaotada kontrolli sõiduki üle. Tulede ebaloogiline disain jätab sõitjad pimedusse jne.

Kõige enam süüdistavad kasutajad autodisainereid ja -insenere selles, et XXI sajandil on autod ehitatud liiga keerulised. Käsiraamatud kaaluvad rohkem kui telliskivi, nupud keskkonsoolis ajavad pea segamini, elektroonika on võtnud auto üle nii, et pisemagi vea parandamiseks tuleb kasutada hooldusmehaaniku abi. Neljarattaline, mis on loodud vähendama vahemaid, on muutunud nõudlikuks ajaraiskajaks. Absurd.

1999 Ford 021C kontseptsioon: Mark Newsoni disainerid näitasid, kuidas vähesega võib palju saavutada
NOKIA 3310, IKOONILINE “MUL PEAB SEE OLEMA” -TELEFON

Igaühele, kes mäletab varaseid kahetuhandendaid, on tõenäoliselt tuttav Nokia 3310, ikooniline mobiiltelefon, mis tuli turule aastal 2000, ja millest sai tarbijate seas kiiresti vältimatult vajalik, “peab-olema”- ese.

Selle (tol hetkel) värskelt mõjuv, kompaktne disain peidetud antenni, vahetatavate korpuste ja intuitiivsete funktsioonidega eristas seda konkurentidest, võimaldades toote elutsükli jooksul müüa hinnanguliselt 126 miljonit eksemplari Nokia 3310 telefoni.

Mobiilitehnoloogia ei oota siiski kedagi järele, nii ilmusid turule uued seadmed, mis uhkeldasid värviliste ekraanide, sisseehitatud kaamerate ja internetiühenduse võimalusega, ning Nokia klassikaks saanud mudel kadus vaateväljast, näiliselt ajalooraamatutesse.

See tähendab, kuni tänaseni. Aasta 2017 on toonud kaasa üllatava arengu uudiste-sõgedas telefonidemaailmas, ‘maailma kõige usaldusväärsem telefon’ on tagasi.

Mobiiliturul lööb hetkel laineid 3310 värskendatud versioon, seda oma suure mahutavusega aku, toeka konstruktsiooni ja lihtsa funktsionaalsusega, mis on teravas kontrastis tänaste habraste, täitmatult voolujanuste, techno-fest nutitelefonidega.

Samas kui nostalgial on selgelt oma osa, võib uuenenud huvi 3310 vastu signaliseerida ka millegi muu algust – tagasilööki liigsele keerukusele, õrnale konstruktisoonile ja vältimatult kaasnevale moraalsele kulumisele.

See kõlab lihtsa, pretensioonitu ja vastupidava taasleitu väärtustamisena. Igatsusena toote järele, mis lihtsalt ‘teeb seda, mis kaanel kirjas’.

nokia 3310
Nokia taasleiutatud 3310 võiks inspireerida looma lihtsamaid autosid
LIHTNE ON ILUS. TEE NAGU NOKIA

Kuidas võiks eelnev puudutada autodisainereid? Erinevalt tänapäeva telefonidest on paljud tänapäeva autod muutunud keerulisteks ja kergelt purunevateks, ning isegi lihtsamast lihtsamatele sõidukitele on külge poogitud kõrgklassi autode funktsioone, tehes need tarbetult kalliks omandada ja pidada, rääkimata sellest, et need on ka keerulised kasutada.

Loomulikult tuleb tunnustada suuri edusamme turvalisuses ja tõhususes, kuid kas 18-tollised rattad (ja kaasnevad 35 profiilrehvid) on ikka pereuniversaalile tarvilikud? Kas igal autol on vaja ‘infolustisüsteemi’? Ja mis juhtus kaitseraudadaga?

Paistab, et meil on praegusel ajal palju neljarattalisi nuhvleid, mis koos inimesega roolis istuvad ja liiklejaid ohustavad, aga kuidas oleks neljarattalise 3310-ga? Sellest võiks saada tõeliselt pilkupüüdev ‘tagasi-algusesse’ auto.

ÜKS FUNKTSIOON KORRAGA: LAS OLLA LIHTSALT AUTO

Millest võiksid autodisainerid Nokia ikooni juures inspiratsiooni ammutada? Selle telefoni ilmselge ja väga hea omadus on, et ta ei püüa olla kõik kõiges, vaid on meister ühel alal: helistamises. Telefon on tuletatud kreekakeelsetest sõnadest τῆλε, tēle, “kauge” ja φωνή, phōnē, “hääl”, kokku tuleb “hääl kaugelt”. Nokia 3310 on telefon. Hääl kaugelt.

Kuigi selle täiendatud variandile lisati kaamera, jääb ta ikka ennekõike lihtsalt telefoniks, mitte ei püüdle superarvutiks. Lisafunktsioonide puudumine tähendab, et on vähem akut tühjendavaid energiaröövleid ( Nokia 3310 peab ühe laadimise järel vastu kuni kuu aega ) ja telefoni saab kasutada intuitsioonist lähtudes.

“Tagasi-algusesse” auto peaks samuti olema ühemõtteline, sisedisainis esikohal põhiline juhtimiseks vajalik. Milleks pommitada juhti informatsiooniga, kui enamasti piisab lihtsast spidomeetrist ja kütusemõõdikust?

Kliimafunktsioone saab kontrollida ainult kolme lihtsa keeratava lülitiga, mitme ebamugavalt käsitsetava nupu ja/või puutetundliku ekraanimenüü asemel. Igasugused lisafunktsioonid nagu satelliitnavigatsiooniseade, peaksid olema peidetud kui neid parajasti ei kasutata.

Veel enam, võimalikult suured klaasist pinnad aitaksid saavutada head nähtavust, muutes seega sensorid ja kaamerad ebavajalikeks. Kõik see võimaldaks sõidukil keskenduda oma põhitegevusele: transportida inimesi ja asju liigselt segadust tekitamata.

Lihtsuse teine ilmne eelis tähendab, et vähem asju saab valesti minna, mis toob meid Nokia teise tugevuse juurde: see on vastupidavus. 3310 tugevus on legendaarne (vaata paljusid 3310 internetimeeme) ja see oleks vältimatu iga autost vaste puhul.

smart forfour
smart forfour kasutab eemaldatavaid paneele nagu Nokia 3310

Kaasaegsel lihtsal autol oleksid küllaldased kere turvaelemendid, loomulikult stiilselt integreerituna. Lihtsalt vahetatavad, eemaldatavad kerepaneelid, nagu paljudel Nokia vanematel telefonidel, oleks autogi puhul eriline väärtuselisa.

Sõitjateruumi tekstiilid võiksid olla eemaldatavad, et neid oleks lihtne puhastada ja soovi korral asendada. See võimaldaks autot ka isikupärastada–veel üks Nokia 3310 hinnatud mügieelis.

Lisaks vähendaks gigantsetest ratastest ja täna nii tavalistest ‘kummipaela’ rehvidest eemaldumine hirmu suurde auku sattumise või esiletungiva kõnniteeääre ees, vähendades ühtlasi ka kaasnevaid ülalpidamiskulusid.

FUNKTSIONAALSUS ON UUS LUKSUS

3310 veetlus ei ole siiski ainuüksi funktsionaalse iseloomuga, tuttav ‘U’-kujuline graafika ja ellipsoidvõtmed loovad äratuntava esteetika, ilma karjumata ‘vaata mind’.

Sellel on ka eristuv kahetooniline värvilahendus, millist tagasi-algusesse auto võiks jagada. Sel on potentsiaali luua huvitavaid graafilisi lahendusi ning selle võiks saavutada usutaval viisil kasutades kontrastseid materjale (võib-olla kummist kerekaitset ja plastikust eemaldatavaid paneele).

Enamgi veel, mudelil 3310 on teatav kvaliteedist kõnelev olek, mis aitab tal tagasihoidlikumate toodete seast esile tõusta, miski, mis ei tohiks tema autost vaste puhul kaotsi minna.

Oma lihtsusele vaatamata ei tohiks auto välja näha või tunduda ‘odav’, eriti tema sisemus, kasutada tuleks küllaldaselt ehtsat metalli ja tippkaliibri plastikut, kuid ei midagi nii ekstravagantset nagu nahk. Ilmsest sportlikkuse või luksuse taotlustest tuleks hoiduda, nagu ka kõigest liiga ‘hetkel olulisest’ nagu teemantlõikelised sulamist rattad.

Citroen C4 Cactus: vaieldavalt lähim vaste sõitvale 3310-le
LIHTSAD AUTOD ON OLEMAS. SIISKI… MITTE

Kas mõni olemasolev mudel vastab ülalkirjeldatule? Citroen C4 Cactus oma ‘õhumuhkude’, tagasihoidliku interjööri ja väiksemate ratastega, on tõenäoliselt lähim.

Ekstsentriline Citroen näitab loomulikult moodsate sõiduvahendite osas üles läbimõeldud ja ratsionaalset lähenemist, kuigi tema tahtlikult lahkarvamusi tekitav välimus tähendab, et tõenäoliselt temast automaailma 3310 ei saa.

Fiat’i Panda on samuti tagasi-algusesse auto moodi, kuid tema veetlust vähendavad veidrad mõõtmed, sama võib-öelda ka Smart’i ForTwo and ForFour kohta.

BMW mudelil i3 on vajalik kvaliteetse toote olek ja sirgjoonelised juhtimisseadmed, kuid see on kallis ja ebaselge esteetikaga.

Dacia mudelites on Sandero ja Duster, on olemas lihtsus ja ligipääsetavus, kuid neil toodetel on liiga ‘odava ja niru’ kuulsus, mida Nokia 3310 osavalt väldib. Sõidukid arengumaade turgudele – nagu näiteks Tata Nano – võib siinkohal samuti kõrvale jätta.

FORD 012C, AUTOMAAILMA NOKIA 3310, TEHKE ÄRA!

Ford oleks võinud 18 aastat tagasi oma ideeauto 021C siiski tootmisse anda. See kaunilt minimalistlik, Marc Newsoni disainitud sõiduk võiks olla automaailma Nokia 3310 täpseim kehastus, kui see vaid oleks tootmisse jõunud.

Ford esitles ideeautot 021C 1999. aasta Tokyo autonäitusel ning pälvis seal parima ideeauto auhinna. 021C esindab auto kui sellise olemust, nagu Nokia 3310 esindab telefoni oma. Auto juhtpaneel on eriti mõnus, sellel on vaid kaks suurepärast näidikut ja üks rida nuppe.

Kahjuks ei saa seda kuidagi liigitada tänase päeva autoks – avalikustatud aastal 1999, tuli ta tegelikult välja aasta varem kui algne 3310! Seda, kaua Nokia laual oli nüüdseks ikooni staatusse tõusnud telefoni idee enne kui seda esitleti, me ei tea.

Sellegipoolest on Ford 021C disain aastatega järjest atraktiivsemaks muutunud, ning paistab täna mitmes mõttes ajakohasemana kui iial varem. Ehk peaks Ford oma ideeautole uuesti pilgu peale viskama, just nüüd võib olla “tagasi-algusesse” auto aeg särada?

This slideshow requires JavaScript.

Kasutatud materjalid: Loov Eesti, Aidan Walshi essee. Meedia: Marc Newson, tootjad. Tõlge: Kadi Rünkla

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.