Neljapäev, 21. november 2024
Norwegian Air stjuardessid võivad edaspidi tööle tulla meikimata, seevastu meessoost lennusaatjad võivad end kergelt meikida. Meie Nordica panustab heale maitsele ja tervele mõistusele.
norwegian nordica
Norwegian Airi pardapersonal kaamerasse naeratamas

Lennufirma Norwegian Air on muutnud oma nõudmisi lennukimeeskonna väljanägemise osas – stjuardessid ei ole enam kohustatud kasutama meiki ega kandma kontsakingi, meessoost lennusaatjail on aga seevastu lubatud kergelt meikida. Esimesena tunnustas lennufirmat ajakiri USA Today.

Ripsmetušš ja meigikreem olgu olla!

Varasemate reeglite kohaselt oli stjuardessidel kohustuslik kanda kingi, millel kontsa vähemalt 2 cm, sellest nõudest vabastuse saamiseks tuli esitada arstitõend.

Meigi kohta käisid aga täiesti detailsed nõudmised: stjuardessil pidi tööl olema silmameik, kerge meigikreem, toonitud päevakreem või puuder. Meestel oli aga igasugune meik keelatud.

Need käsud-keelud said hiljaaegu teravalt negatiivset meediakajastust – üldiselt on Norwegian Air tuntud kui uuendusmeelne ja paindlik lennufirma (tasuta internet pardal, moodsad lennukid, kohanduv valgus jms) – mistõttu otsustas ettevõte reegleid kiiresti, vaid kaks nädalat pärast meediatormi algust muuta.

Lennufirma kõneisik Anders Lindström andis USA Today veergudel teada, et nüüdsest lubab Norwegian oma naissoost meeskonnaliikmetel olla soovi korral alati meikimata ja kanda madalaid kingi, aga nende meessoost kolleegidel on lubatud kerge meigi kasutamine.

Anders Lindström rõhutas, et lennukimeeskonnal oli ka varem lennukis töötades soovitatav kanda madalaid jalatseid, ohutuse ja mugavuse eesmärgil.

Sooneutraalsus on popp teema

Ka teised lennufirmad on muutnud oma nõudeid töötajate riietusele leebemaks – tänavu märtsikuus tegid seda näiteks Aer Lingus ja Virgin Atlantic.

Peamisteks muudatusteks on, et naissoost lennusaatjad ei ole enam kohustatud kandma seelikut ega meiki. Air New Zealand teatas äsja, et vaatab oma sellekohased reeglid üle.

Cathay Pacific tegi aga samuti lõpu 70 aastat kehtinud nõudmistele, mille kohaselt pidid stjuardessid pardal alati ainult seelikut kandma.

Muutuv ühiskond toob kaasa muudatused ka lennunduses. Kunagi olid karmid ettekirjutused riietuse kohta tavapärased.

Riietus ja religioon

Tänapäeval kantakse kõikjal vabamat riietust, see ei jäta mõju avaldamata ka lennundusele. Virgin Atlanticu asepresident Mark Anderson tõdes, et uued ja lõdvemad reeglid pakuvad töötajaile suuremat mugavust, aga ka eneseväljendusvabadust.

Teine põnev teema on tasakaal isikliku vabaduse ja erinevate religioonide austamise vahel. Air France’il oli 3 aastat tagasi probleemiks Iraani lennud – stjuardessidel nõuti pikkade pükste kandmist lennu ajal, samuti Teheranis lennukist väljudes laialõikelise jaki ja pearäti kandmist.

Probleemi lahendusena lubati reeglitega mittenõustuvatel naistöötajatel keelduda neil lendudel töötamast. Ja nii on see reegel püsinud tänaseni.

Nordica järgib keha proportsioone

Nordica, mis möödunud aastal vedas 19 lennukiga üle 2,2 miljoni reisija teeb nii otselende Tallinnast kui ka tütarfirma Regional Jet kaudu allhanget teistele lennufirmadele. SAS on oma Eesti koostööpartneriga rahul.

Nordica käsutuses on 12 CRJ-tüüpi lennumasinat ja 7 ATR72 lennukit. Nende pardal töötab 166 naissoost ja 32 meessoost lennusaatjat, kes kõik kannavad Mosaic/Montoni vormiriideid.

Meeste keskmine vanus on 29,8 aastat, naistel 33. Toomas Uibo, ettevõtte kommunikatsioonijuht ütleb, et teatud piirid see amet inimesele siiski seab:

Otsest piirangut lennusaatja ametisse astumiseks pole, aga keha peab olema proportsioonidelt tasakaalus, jälgime üldist pikkust ja sellele vastavat kehakaalu. On küll pikkuse piirang – 183 cm, kuna CRJ reisijateruumi kõrgus on 189 cm.”

Nais-lennusaatjad peavad Nordica pardal kandma kleiti, pintsakut ja siidisalli. Kinga kontsa kõrgus võib olla 5-7,5 cm, mitte kõrgem. Meik peab olema tagasihoidlik, naturaalne ja värske.

Soengu kohta on reegleid rohkem: “Pikad juuksed peavad olema üles pandud, õlgadeni kiharad võivad olla lahti, aga ei tohi õlgu puudutada. Pikk tukk ei tohi langeda näole. Juukse klambrite ja muu sarnase osas on ka omad nõuded, aga need  on ikka tagasihoidlikud,” selgitab Uibo.

Juuksed ei tohi olla rohelised, sinised ega kollased. Pikkade küüntega ja avatud kehaosadel väljapaistvate tätoveeringutega tööle tulla ei ole lubatud.

Lisaks riietusele ja juustele ning meigile on Nordical nõuded ka ehete osas: kõrvarõngad, sõrmused, võrud ja muud ehted peavad olema tagasihoidlikud ega tohi takistada lennusaatjal töötamist (ei tohi takerduda ega reisijatele näo vastu tilbendada).

Tõlkis ja kirjutas: Lena Murd. Allikas ja pildid: Norwegian, Nordica

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.