Reede, 20. detsember 2024
Indrek Jakobson pani paariks nädalaks käe peale Garmin Vivoactive 3 Music GPS nutikella ja otsis üles selle head ja vead.

https://www.youtube.com/watch?v=oXZZ8dQC9G4

Kui Apple Watch mõned aastad tagasi saabus käekellade maailma ümber muutma, olid konkurendid alguses surmani ehmunud.

Ent Polar, Samsung, FitBit ja Garmin, kelle tooteportfellid on täis erinevaid vidinaid, otsustasid konkurendist mööda minna.

Testis vaatamegi, kuidas Garminil on see õnnestunud uue mudeliga Vivoactive 3 Music – on’s see nutiseade, spordikell või lihtsalt muusika kaasaskandja?

Kõigepealt muidugi hind – neis kõrgustes on Apple püüdmatu (ja kas peakski?). Testitava nutikella hinnaklass jääb 300 euro kanti, mis on klassi keskmine, sest samas suurusjärgus püüavad kliente ka eespool mainitud konkurendid.

Liiga odav? Liiga kallis? Pole probleem, Garminil on valikus ka oluliselt odavamaid ja kallimaid spordikellasid, lihtsalt neist me praegu juttu ei tee.

Mitte kõik funktsioonid pole hädavajalikud

Kuna Garmini kell tahab olla ennekõike nutiseade, on sinna peegeldatud osa telefoni funktsioonidest. Näiteks tulevad ekraanile sõnumid ja palju muudki, mida kasutaja on ise lubanud oma telefonist võtta.

Kui palju sellest praktilist kasu on, jääb iseküsimuseks. Ilmaennustuse funktsiooni kuvamine käekella peal ei osutunud kõige vajalikumaks – selle info hankimiseks on olemas ka mugavamaid meetodeid, kui pisike 1,2-tolline (umbes 3 cm) ekraan.

Aga kui see võimalus juba olemas on, siis las ta olla, ehkki aus ülestunnistus – kogu testi jooksul ei kasutanud ma seda kordagi. Õnneks saab selle soovi korral kinni keerata.

Tänapäevase nutikella kasutamine telefonirakenduseta tundub mõeldamatu. Esimese asjana tuleb laadida alla vastav äpp.

Kui olla varem Garmini nutiseadmete kasutaja, on see töö juba tehtud: Garmin Connectita on kella sihipärane kasutamine küll mitte täiesti võimatu, aga selgelt liiga väikese kasuteguriga.

Kella paaritamine nutitelefoniga käis üle ootuste kähku ning Vivoactive 3 Music suutis sidet hoida üsna pika maa tagant.

Kõige olulisemaks osutus hoopis seadme varustatus GPS-ga. Ajal, mil nuhvlid muutuvad järjest suuremateks ja raskemateks, on telefoni trenni tegemise ajaks koju jätmine tänuväärt võimalus. Tõsi, selles hinnaklassis teisiti ei kujutakski ette.

Muusikaline vahepala

Konkurentidest eristumiseks rõhutab tootja paljude muusikapalade kuulamise võimalust. Varem sundis soov trenni tehes või jooksurajal olles muusikat kuulata telefoni kaasa võtma, nüüd pole see enam vajalik. Seade ühendub Bluetoothi vahendusel kõrvaklappidega.

Digitaalse heli kvaliteet on arusaadavalt täpselt nii hea nagu on salvestus ja klappide võimekus, seadme ligi 4 GB mälu mahutab piisavalt muusikat või jutusaateid.

Siiski – podcastide kaustast vaatamata korduvatele katsetele heli välja võluda ei õnnestunudki. Aga muusika kuulamine striimides?

Teeme trenni, aga mitte igasugust

Kui tootja väidab, et 15 treeningrežiimist leiad kindlasti endale efektiivseima, siis päris nii see kahjuks ei ole. Kui golfaritele on mõeldud sedavõrd, et nad saavad endale ise raja kujundada, ent tennis kui spordiala lihtsalt puudub, siis see tekitab arusaadavalt sügava solvumistunde.

Tootja/edasimüüja võiks edaspidi kodulehel need „üle 15 eellaetud sise- ja välistreeningut“ ära nimetada, muidu võib tekkida olukord, et tahad oma meelistegevusi monitoorida, aga neid polegi valikus.

Veel puudustest. Kui väidetakse, et tegu on intuitiivselt kasutatava seadmega, siis sellega paraku nõustuda ei saa.

Kella mitmed olulised põhifunktsioonid on sedavõrd osavalt peidetud, et juhendi lugemisest pole kasu, vaid on tarvis kogenud kasutajatelt nõu küsida.

Ühekordne toiming? Jah. Tüütu? Kindlasti. Ostuotsust mõjutav? Natuke ikka. Ka kasutusjuhendis võiksid käsklused olla samuti eestikeelsed.

Mõnikord on päris keeruline nuputada, mida tõlkija on mõelnud, ehkki see lõpptulemusena siiski õnnestus. Seega tüütu pisiasi, aga ikkagi tüütu.

Aku kestab, aga natuke vähem kui lubatud

Aku kestvuseks lubatakse kuni 7 päeva kellareziimis. Testi põhjal võib öelda, et koonerdades tuleb see täis, kuid muidugi oleks mõistlikum arvestada umbes viiepäevase laadimisvahega. Vähem riske.

Ilmselt poleks keeruline lasta muusikamängijal näidata taustal mängivat lugu ning samaaegselt kella vaadata. Ometigi Garmin seda ei võimalda, pakkudes just seda vaadet, mis parajasti on aktiveeritud. Kas tundub uskumatu, et ma tahan muusikat kuulates ka kella vaadata? Tahan küll!

Garmin on uhke ka viipemakse toe üle, kuid seda praktikas testida ei õnnestunud. Reklaam ütleb küll, et ühilduvate pankadega võid rahakoti koju jätta, aga kuna hetkel Eesti kommertspangad Garmin Pay’d ei toeta, siis tuleb vanamoodsalt tengelpunga kaasas kanda. Aga mobiilsete maksetega ongi nii, et nende laiem levik võtab lihtsalt aega.

Nalja peab saama!

Kindlasti kõige humoorikam on stressitaseme mõõtmine ning selle leevendamine. Kas ja miks peaks olema tegu üldse stressiga (Selye keerab hauas ilmselt teise külje) ning kui suurega, jääb arusaadavalt vaid konstruktorite teada.

Siiski on tänapäeva üha abitumatele nuti-inimestele ilmselt suureks toeks, kui nende eest ka stress ära mõõdetakse.

Tõenäoliselt ei ole kaugel hetk, kui kell näitab ka armunud oleku määra – seda muidugi juhul, kui oled enne sisestanud oma sünniaasta ning Suure Venna poolt valideeritud. Aga jäägu see praegu fantaasialennuks…

Kokkuvõtteks

Tundub, et Garmin on õppinud kasutajate vajadusi tundma oma Vivosmart-seeria monitoride pealt ning teinud nüüd sammu sinna, kuhu kõik aktiivsusmonitoride/nutikellade tootjad oleks ammu pidanud tegema.

Jääme ootama, millal lisandub spordialade hulka ka tennis ning tekib rohkem võimalusi kella funktsioone ka äpi kaudu aktiivselt juhtida, mitte ainult neid peegeldada.

Kokkuvõtte asemel tähtsaim küsimus: kas ma selle kella endale ostaksin? Vivoactive 3 tekitas algul soovi sellega kauemgi koos aega veeta, kuid puudujäägid kasutusmugavuses ning pisut liiga sportlik disain jätavad mind hetkel veel ootele.

Kuna käekella olulisim roll tänapäeval on olla aksessuaar, siis hea disain on kahtlemata kasuks ning ka GPS olemasolu on selles hinnaklassis elementaarne.

Resümee – tegu on väga hea kellaga, mis saab minult küll ostusoovituse, kuid et ma endale selle soetaksin, vajab see veel pisut peenlihvimist. Loodetavasti ei võta see kaua aega.

Head:

Disain
Selge ja suure kirjaga ekraan
GPS olemasolu

Vead:

Raskelt töötav nupp
Puuduvad olulised spordialad
Keerulisevõitu seadistamine

Garmin Vivoactive 3 Music GPS nutikella saad osta endale näiteks siit

Pildid: Indrek Jakobson

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.