Taas võime tõdeda, et Eesti kuulub äravalitute sekka, vähemalt osas, mis puudutab uudismudeleid: veel enne maailma esmaesitlust Detroidis näeb Baieri autotehase uusima loomingu, kompaktse BMW X2 linnamaasturi ära Tallinna esinduses.
X2 on BMW SUV-perekonna kõige värskem liige, jäädes suuruselt X1 ja X3 džiibikeste vahele ent on nendega võrreldes oluliselt stiilsem ja elegantsem. Just välimus on see, mis X2 puhul pilku pikaks ajaks köidab. Tegu on esimese BMW maasturiga, mil saksa autotootja uue disaini pitser.
Moodsalt kujustatud pealispinna all jagab uustulnuk paljusid komponente ja mehaanikat X1-ga, aga ka värske MINI Countrymaniga.
Üleilmseks BMW hitiks mõeldud mudel põhineb UKL2 platvormil, mis tähendab, et hinnakirjast esialgu vastu vaatavatele neljasilindrilistele jõuallikatele lisandub lähitulevikus kindlasti pistikhübriid ning kunagi ehk ka elektriajam.
IDEEAUTOLE LÄHEDANE
Olgem ausad, 2016. aastal Pariisi autonäitusel esitletud Concept X2 tekitas häid tundeid ning küttis lootust, et ehk jätavad baierlased seeriatoote puhul alles parema osa nähtust. Nii ka läks!
Uustulnuka välimuses on päris palju ideeautolt pärinevaid vinkse ja vonkse, selles pole teragi kohmakust ja mõnetist igavust, mida kohtame X3 puhul ega ka rõhutatud sportlikkust nagu X1-l. X2 on tervik. Saluut inseneridele, kes ideeautot luues mõtlesid kohe alguses päris ostjale.
X2 teljevahe on sama nagu X1-l, kuid dünaamilise välimuse loovad lühemad ülendid ja pehmed voldid. Üheks märkimisväärsemaks eripäraks on X1-st 70mm madalam katusejoon.
Just see lauge joon muudab X2 sarnasemaks pigem luukpäraga, ning astub tänuväärse sammu kaugemale naljakast moodustisest nimega “kupeemaastur”. Samas, 470-liitrine pagasiruum on X1 omast 35 liitrit väiksem.
ÜHENDUV JA RUUMIKAS
BMW X2 linnamaastur mahutab vaevata neli sõitjat. Nende käsutuses on pea kogu lisade-abide arsenal, mida oleme juba näinud uuenenud X3-l või ka seitsmendal ja viiendal. Jah, juhi ja kaassõitjate reisikeskkond on muutunud ülioluliseks.
Tõenäoliselt saab ühel hetkel lisaks võtta ka “ma olen tegelikult pimekurt” viiplemispaketi, aga vähemalt esialgu hoiab tootja X2 puhul kabiinis asjad selged ja kasutajasõbralikud. 6,5-tolline leed-ekraan on hea graafikaga, kõik näidikud paiknevad loogiliselt armatuuril.
Auto saab vajadusel ühendada Wi-Fi võrku ning ühenduvusteenusi hakatakse pakkuma sedamööda, kuidas tootja neid edasi arendab. Kas X2-le tuleb ka viiendalt nähtud virtuaalpult, mis auto isemanööverdavaks muudab? Küllap seal kuskil varustustasemete kosmoses on ka see vidin valikus.
VAID KAHELIITRISED JÕUALLIKAD
X2 põhineb BMW UKL platvormil, mida see jagab BMW X1, teise seeria Active Toureri ja Gran Toureri ning kogu MINI mudelivalikuga. Põikmootoriga arhitektuuril on ka nelikveovõimalus.
Entry levelil on peal tuttav 2-liitrine turbo-bensiinimootor ning auto on esiveoline. Jõuallikaga koos tuleb 7-käiguline Steptronic automaatkäigukast. Käsikast tundub BMW jaoks olevat kauge ajalugu. Jumalale tänu, ütlevad praktikud.
Eestis pakutakse nelikvedu koos 2-liitrise 8-käigulise automaatkastiga üksnes diiselmootoritele. Võimsamas konfiguratsioonis paiskab jõuallikas teele korraga kuni 231 hobujõudu.
Nii kerge ja kompaktse auto puhul tagab see väga hea sõidudünaamika. Kiirendus “nullist sajani” antakse kätte 6,6 sekundiga.
Baasmudeli hind algab 39 100 eurost, võimsaima diiselmootoriga isendi eest tuleb välja käia vähemalt 46 000 eurot. Kui see hind esialgu tundubki krõbe, siis vaadake veelkord X2 poole. See on vaieldamatult kõige ilusam BMW linnamaastur.
VAATA BMW X2 HINNAKIRJA SIIT
[pdf-embedder url=”https://www.accelerista.com/wp-content/uploads/2018/01/bmw-x2-hinnakiri.pdf” title=”bmw x2 hinnakiri”]
GLOBAALNE MUDEL
X2 on esimene BMW uue (globaalse) disainikeele eindaja. BMW X2 kompaktmaastur siseneb väga konkurentsitihedasse segmenti. Selle lähimateks konkurentideks on M-B GLA, Audi Q3, Range Rover Evoque, tuttuus Volvo XC40.
Selleks, et siseneda Hiina turule, tuleb BMW UKL platvormile ehitatud X2-le üsna kiirelt peale panna hübriidajam. See saab olema tõenäoliselt sama, mis MINI Countryman S E-l, kus 3-potist bensiinimootorit toetab tagateljel särtsakas elektrimootor. Ka selles versioonis saab autol olema nelikvedu.
KUHU UUSTULNUK PAIGUTADA?
BMW X2 võiks olla vabalt tuletis X1-st või siis püüdlus klassikalise X3 suunal. Ent see pole kumbagi. Õnneks! Võimalik, et veidi vähem praktiline kui X1 (pakiruum) kui see-eest absoluutselt elegantne.
X2-l on madal katusejoon ja voolujooneline kuju, edaspidi võib olla tulekul ka kabriomudel. Erinevalt X4-st ja X6-st, mille esiosa sarnaneb suuresti nende kandilisemate sõsaratega, on BMW X2 täiesti eristuva disainiga.
X2 erineb oma paaritutest sõsaratest samavõrd kui omal ajal BMW-fännidel lõuad laksuga lauale virutanud X6 kupeemaastur X5-st. Nagu mäletame, said X6st ja selle pisemast muljast sõsarast, BMW X4st tõelised müügihitid.
BMW eeskuju järgis peagi ka M-B, siis juba Toyota ning nüüd on isegi VAG grupi rahvalikel brändidel tulemas omad muljad maasturilaadsed. X2 võib, aga ei pruugi olla teenäitaja täiesti uues segmendis, millele me täna nime anda veel ei mõista. SUV, SAV, SEV (vastavalt siis Sports Utility/Activity/Efectivity Vehicle näiteks)?
VAATA ISE ÜLE
10.-12. jaanuarini saavad huvilised tuttuut BMW X2 kompaktmaasturit uudistada Tallinna esinduses. Ühtlasi on võimalus auto ette tellida, et kevadel rõõmsalt kaasliiklejaile silmapai teha – auto värvipalett on mõnusalt erk.
Ja kes Õismäele ei jõua, eks see seab sammud siis Ühendriikide kuulsamale, Detroidi autonäitusele. Aega on – NAIAS toimub 13.-28. jaanuarini.
Vaata lähemalt ettetellimise kohta siit
Allikas ja pildid: tootja. Tõlkis: Lena Murd