Krossovertite buum on saanud nii vägeva hoo, et ka lugupeetud sportautode tootjad on pidanud enesehinnangut korrigeerima ja valmistama midagi SUV segmenti sobilikku. 15 aastat tagasi tõi Porsche turule Cayenne’i, mille kolmandat põlvkonda peagi ootame. Järgnes klass väiksem Macan, mida on saatnud müügiedu. Nüüd peab tootja plaani, ehitada maastikukõlbulik masin ka 911 põhjale.
Neid, kes Porschele sportautodest ärapööramist andeks anda ei suuda, on üksjagu. Muuhulgas süüdistavad nad tootjat selles, et keiser on alasti – Cayenne on lähisuguluses VW Touareg maasturiga ning Macan on lihtsalt Audi Q5 porschelikumates rõivastes. Kui teha midagi, mis suudaks maastikul sõita, siis tehtagu see tõelise sportauto baasil, mitte ärgu laenatagu sugulastelt vanu asju – nii võiks Porsche-fännide halina kokku võtta.
Nõnda ongi Stuttgartis juba mõnda aega arutletud maastikukõlbuliku “tõelise” Porsche tootmise üle. Tegelikult poleks see midagi täiesti uut, kui meenutada 1984. aasta Paris-Dakar ralli võitu 911-l põhineva 953ga. Ja ehkki 953 omadusi on turunduses püütud Macanile ja Cayenne’ile külge pookida, ei ole tõsimeelsed Porsche-fännid seda muinasjuttu uskuma jäänud. Seega, on aeg päris autodeks.
Kui uskuda sakslaste AutoBildi, ei tule neid uudiseid enam kaua oodata. Peamajas on laual idee, ehitada järgmise 911 põlvkonna põhjale Dakari-nimeline maastikukõlbulik sõiduk. Sportautoklassiku järgmine, 992-numbriga tähistatud generatsioon jõuab müüki 2018. aastal. Maasturiga läheb siiski aega, sest eelisjärjekorras panustab Porsche 911 hübriidi turuletoomisse ja alles seejärel on võib-olla SUV kord. Kui turg peaks endiselt seda nõudma…
Dakari kõrval käivad Porsche inseneride mõtted ka klass suurema sportmaasturi ehitamise suunas. Järgmise generatsiooni Macani põhjale loodava, sportlikult eriti võimeka nelikveolise nimeks saab tõenäoliselt Sahara. Seda imet aga tuleb päris kaua oodata, sest Macani teine põlvkond jõuab plaanijärgselt müüki aastal 2021. Sealt edasi kulub veel aega, enne kui jõuab 5-ukseline, esiasetusega mootoriga sportkupeemaastur.
Porsche 911 põhjale loodava krossoveriga annab Macani SAV ( termini Sports Activity Vehicles võttis esimesena kasutusele BMW kupeemaastur X6 puhul) inseneridele vabamad käed, konstrueerida sõiduk, mis tõepoolest saaks hakkama kasvõi kõrberallil.
Saharast on teada, et selle välimus saab olema jõulisem ja ümaram kui praegusel Macanil – laiendatud rattakoopad, kumer ja madal katusejoon, suur tagaluuk ning külgede alaservani ulatuvad uksed – kõik autosse kergema sisenemise ja soorituse nimel!
Macanist lähtuv kontseptsioon annab ühtlasi võimaluse, võtta kasutusele kõik olemasolevad jõuallikad, neljasilindrilisest turbost alates. Tõenäoliselt lähevad sellise sõiduki puhul kaubaks ikkagi kõige võimsamad jõuallikad, sest eesmärk on “tõeline” Porsche-tunnetus ja sportlikkus, mis kedagi ükskõikseks ei jäta.
Vaata siit AutoBildi visiooni Sahara sportkupeemaasturist
[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Ükskord peab see pargimaasturite pealetung ju lõppema. Märke sellest on õhus mitmeid; ja me ei räägi siinkohal Brexitist. Ajalugu on näidanud, et inimesed tüdinevad ühesuguse asja söömisest, eriti kui sellele pole suuremat põhjendust. Linnamaasturi olemasolu ongi üsna keeruline põhjendada oludes, kus teed on siledad ja kesklinnas enamasti suured ummikud.
Samas, Porsche tõsivõimekad masinad võivad olla mistahes kujuga, sõidetavad ja ägedad on nad tõenäoliselt ikka. Kui nüüd juhtubki, et buum saab läbi enne, kui 911 Dakar või Macan Sahara jõuavad, siis võiks Porsche kaaluda ideed, luua üks sportpikap. Ilma Amaroki ümberrõivastamiseta muidugi.
Allikas: Porsche, AutoBild, meedia: Wikimedia, tootja