Esmaspäev, 25. november 2024
Päikesepaneelid on saamas osaks meie igapäevast: imeõhukesed paneelid võimaldavad elektrit toota mistahes suuremate pindadega, nagu näiteks auto katus. Kia ja Hyundai pakuvad esmakordselt seda lahendust ka sisepõlemismootoriga autodele.

2019. aastal alustavad Kia ja Hyundai poolläbipaistvate päikesepaneelkatuse paigaldamist kõigile tootmises olevatele sõidukitüüpidele. Seni oleme “päikesekatuseid” näinud vaid nn. rohelisel energial kulgevatel autodel nagu näiteks Toyota Priuse pistikhübriid.

Edaspidi saab taastuvenergiaga laadida nii pelgalt sisepõlemismootoriga, elektri- kui ka hübriidajamiga autode akusid.

Sõidukite katusele paigaldatud päikesepaneelide abil toodetav täiendav elekter aitab nii sisepõlemismootoriga kui ka hübriid- ja täiselektrilistel mudelitel saavutada suuremat kütusesäästlikkust ja sõiduulatust. Ka aitab see vähendada CO2 heitmeid.

Hyundai Motor Group on välja arendamas kolme tüüpi päikesepaneelidel tuginevaid laadimissüsteeme. I gene süsteem on mõeldud hübriidsõidukitele, teise generatsiooni tehnoloogia puhul on tegemist poolläbipaistvate päikesepaneelidega sisepõlemismootorite katusel. Kolmanda põlvkonna tehnoloogia aga toob täiselektrilistele sõidukitele kerged päikesepaneelkatused.

Esimese põlvkonna süsteem, mis on mõeldud hübriidide tarbeks, kujutab endast tavapärase autokatusega integreeritud päikesepaneele. Süsteem suudab päeva jooksul akut laadida 30-60 protsendi ulatuses, olenevalt ilmast ja keskkonnateguritest.

Teise põlvkonna poolläbipaistev päikesepaneelkatus sisepõlemismootoriga sõidukitele on esmakordselt autotööstuses kasutatav lahendus. Seda tehnoloogiat saab integreerida ka panoraamkatustega. Tulemuseks on katus, läbi mille tulvab kabiini valgust, kuid mis ühtaegu laeb ka sõiduki akusid.

Sisepõlemismootoriga sõidukitele päikeseenergial tugineva laadimissüsteemi lisamine võimaldab viia need vastavusse järjest karmimaks muutuvate CO2 heitmeid reguleerivate rahvusvaheliste normatiividega.

Kolmanda generatsiooni tehnoloogia on hetkel testimisjärgus. See süsteem on mõeldud ainult täiselektriliste sõidukite jaoks, et saavutada maksimaalset energiatõhusust.

KUIDAS SEE TÖÖTAB?

Laadimissüsteem koosneb päikesepaneelist, kontrollerist ja akust. Päikesepaneel absorbeerib footoneid ja genereerib neist elektrienergiat.

100W päikesepaneel suudab ideaaltingimustes toota kuni 100 Wh energiat. Kontroller on varustatud Maximum Power Point Tracking (MPPT) süsteemiga, mis kontrollib nii pinget kui ka voolutugevust, et suurendada päikesepaneeli poolt kogutud elektrienergia tõhusust.

Toodetud elektrienergia salvestatakse autoakusse või võetakse kohe kasutusele, et vähendada vahelduvvoolu generaatori koormust ning seeläbi suurendada sõiduulatust.

“Tulevikus võetakse meie sõidukitel kasutusele mitmeid eri tüüpi elektrienergiat genereerivaid tehnoloogiaid. Päikesepaneelkatused on neist esimene lahendus. Sõidukid ei ole tänu sellele enam pelgalt energiatarbijad, vaid hakkavad ise aktiivselt vajaminevat energiat tootma,” selgitas uudse tehnoloogia väljaarendaja Jeong-Gil Park, Hyundai Motor Group’i inseneritöö- ja disainidivisjoni asepresident.

“Meie jaoks on tegemist väga põneva arendustööga. Töötame ju välja niisugust tehnoloogiat, mis aitab autoomanikel muutuda energiatarbijaist energiatootjateks.”

Hyundai Motor võtab uudistehnoloogia esimese põlvkonna oma sõidukitel kasutusele alates 2019. aastast, et saavutada suuremat kütusesäästlikkust ning täita rahvusvahelisi keskkonnakaitsenormatiive. Kia Motors annab samuti lähiajal oma sellekohastest plaanidest täpsemalt teada.

Allikas: Kia, Hyundai

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.