Uus Tesla Roadster ehk “Semi veoki kõrval on meil üks väike asi veel valmis saanud” – teade tuli isegi osale Tesla-fännidest üllatusena. Maailma popim elektriautotootja on naasmas oma lätetele ning toob aastal 2020 turule 2+2-kohalise sportauto, mis tõenäoliselt on üks kiiremini tootmisse jõudnud autosid ajaloos.
Eesti Tesla kogukonna esientusiast Mario Kadastik ütleb me omavahelises vestluses, et tal ei olnud aimu ka uuest Roadsterist: “Vaatasin nagu … mida? päriselt või?… kui see konteinerist välja veeres.” Ning lubab, et vähemalt üks Roadster jõuab esimesel võimalusel Eestisse ka.
Positiivsete üllatujate kõrval oli hulgaliselt neid, kes silmad kahtlustavalt vidukile tõmbasid ja leidsid, et tegu on Muski järjekordse turundustrikiga. Võtame allpool üle vaadata nii Tesla Roadsteri kui telgitagustes toimuva.
KAS ROADSTER, ROTSTER VÕI SPORTKUPEE?
Tesla Roadsteri nimi ja selle ümberütlemine eesti keelde on interneti kogukondades tekitanud parajat furoori. Sõna “rotster” ei pruugi tõepoolest kaunisti kõlada kuid on Margus-Hans Kuuse poolt juba rohkem 30 aastat tagasi kasutusele võetud ning iseloomustab kindlat autotüüpi.
Vaatame Tesla Roadsterit lähemalt. Silmapaitavalt disainitud autos on neli istekohta, mis tähendab et nime Roadster ei olegi ehk mõistlik emakeelseks rotsteriks tõlkida… esmapilgul. Nimelt on rotster Kuuse definitsioonis ja ka EKI soovitusel kaheistmeline lahtine auto.
Tesla Roadster mahutab sõitjaid nagu üks tavaline sportkupee ehk ette kaks inimest, taha 2 kääbikut. Siiski-siiski, vaidlused jätkuvad, sest Roadsteril on eemaldatav klaaskatus. Äkki ikka on rotster, sest need kaks tagaistet on ju pigem markeeritud?
No eks me otsusta siis, kui Roadster müügile jõuab! Aega on vaid napp 2 aastat. Mario Kadastik ütleb, et pole kindel, kas ta selle auto just renti võtaks, aga lisab kohe:”Vähemalt üks Tesla Roadster jõuab Eestisse kohe kindlasti!”
Tesla Roadsteri saab juba praegu iga soovija tootja kodulehelt omale 50 000 dollari eest broneerida ning eriseeria tulevikus omandamise eest võib välja käia ka 250 000 dollarit.
KOLM ELEKTRIMOOTORIT JA 1000 KILOMEETRIT KORRAGA
Tesla Roadster, mis 2020 teedele jõudma peaks, pakub silmapaistvat jõudlust: auto tippkiirus on 400 km/h ning 0-97 kilomeetrini tõmbab see vaid 1,9 sekundiga. Selle ajaga kui me loeme mõttes “üks koma üheksa sekundit” – on Roadster füüsilisest vaateväljast juba kadunud.
Kuigi rotster-Roadsterit on juba nimetatud maailma kiireimaks elektriautoks, ei tõtta Elon Musk seda väidet kinnitama. Seni kuni prototüüp pole tootmisse jõudnud, hoiab rekordit rootslaste Koenigsegg Agera RS, mis Nevada kiirteel Ühendriikides sõitis välja seeriaautode maailmarekordi 447 km/h. Seda, et tegu on maailma kõige ägedama kiirendusega elektriautoga, võib prototüübi soorituse põhjal täna vist siiski öelda.
Tesla Roadsteri akupaki suurus on 200 kWh. Autol on 3 elektrimootorit: kaks tagarataste juures, 1 esiteljel. Sel on neljarattavedu ja vektorjuhtimine (mootori pöördemomendi reguleerimine roolimise põhjal, et tagada parem kurvistabiilsus). Auto sõiduraadiuseks lubab Tesla ennenägematud 1000 kilomeetrit. Tesla Roadster jagab platvormi Model 3 ja tulevase Model Y-ga.
Ajalooliselt on tegu legendaarse sportauto uue generatsiooniga: Tesla tootis rotsterit aastatel 2008-2012, siis aga jäi see soiku, sest peale tuli Model S, mis ostjad lihtsalt ära hullutas.
KOGUKOND ON KURI: ANDKE OMETI AEGA TÖÖD TEHA!
Tesla Roadsteri ja Semi veoki esitlus tõmbas meedia üle maailma vingelt käima. Ning loomulikult tulid ära ka kommentaarid laadis “lubada nad oskavad, aga tehku midagi ka ära” jms. Esitlemise oskuse ehk lubaduste osa on tõsi, Elon Musk on maailma üks geniaalsemaid turundajaid, tema strateegia on invasiivne, terav, uputav.
Mitmed autotootjad on öelnud, et neil on Muskilt palju õppida. Näiteks seda, kuidas publiku pinget kruvida. Või kuidas kriitikatulva alt rahulikult välja astuda, öeldes: “kullakesed, te olete kõigest valesti aru saanud.” Tesla paneb konkurendid mitmes mõttes kiiremini liigutama, ja see on hea.
Tesla Roadsteri kallal käib ka lausilkumine. No näiteks kirjutas tunnustatud tehnikaajakirja autor: “2020, mis te teete nalja või? Ja kui tulebki, siis millal kasumit teenima hakkab? 2022 kui viis autot on müüdud?” Või: “See on ju prototüüp, mitte päris auto…”
Eesti elektriautode kogukonnas on mitmed Tesla-omanikud ja poolehoidjad selliste avalduste peale natuke kurjaks saanud, ja aus olla, neil on õigus pahandada. Sest esiteks – Tesla Roadsteri puhul oligi tegu prototüübi esmaesitlusega. Sealjuures täiesti ootamatu esitlusega.
Teiseks – nii laval nähtud kui ka mitme sarnase prototüübiga on sõidetud ja neid testitud ja saadud tulemused kirja pandud ning Muskile ette kandmiseks kätte antud. Jah, ongi 4 sekundiga ligi 161 km/h-ni. Jah, saabki 200 kWh akupakiga 1000 km sõita. Mis siin arusaamatut on? Prototüübitud garantii!
“Võrreldes teiste autotootjatega on Tesla oma autod ikka välkkiirelt tootmisse ja tänavale saanud. Teised toodavad tonnide kaupa prototüüpe, nn Teslatapjaid, mis lähevad tootmisse 20xx aastal,” tõdeb üks kogukonna liikmeid, Toomas Pallo.
Kristjan Kriisa lisab: “Ausalt öeldes ma olen suht väsinud sellistest sapistest Tesla kajastamistest. Selles pole probleemi, et meie ise ei teaks ja aru ei saaks kuidas tegelikult on, aga üldsus ei tea seda ning nende arvamus kujuneb just niisuguste kahtlaste artiklite põhjal.”
Mario Kadastik, keda omakorda kogu Eesti meedia alati “läbi loputab” kui kuskilt kostub sõna “Tesla”, võtab teema tasakaalukalt kokku: “Elon ei ole jätnud midagi tegemata, see on lihtsalt võtnud veidi kauem kui ta algselt plaanib. Samas toimuvad asjad endiselt hullupöörase kiirusega, võrreldes sellega, mis antud valdkonnas tavaline on.”
SÕNUMITOOJAD LUMEHELBEKESTE LAVIINI ALL
Tesla Model 3 tootmisel on olnud palju tagasilööke ning see on meediale andnud võimaluse hambaid teritada. Värske Consumer Reports üllatas meid aga teatega, et Model X on üks tänavustest kõige kehvematest autodest.
Kirjutasime sellest Acceleristas ja saime kaela kohaliku Tesla-kogukonna väga suure pahameele. Pole parata, meie ju ei hinnanud, need olid need 1000+ autoomanikku, kes oma arvamuse kirjutasid. Aga sõnumitooja peab olema valmis mahalaskmiseks.
Sestap kaevusime CR hinnangutesse süvitsi ning oleme plaani võtnud lisaloo, et selgitada, mis see täpselt siis Model X omanikke pahandas. Esmapilgul tundub, et “lumehelbekesed” (generation Y) kel on raha, et endale osta moodne elektriauto, leiavad, et sama teed on nad ostnud õiguse kõva häälega vinguda.
Või mida arvata näiteks sellisest kurtmisest: “ma leidsin auto esiklaasilt täkke” ?! Või: “ma ei saanud ust kohe lahti, ja üldse kuulake, mis häält see sulgudes teeb”?! Tähendab, kallid helbed, proovige sõita LADAga ja siis räägime uuesti. Kahtlemata on Model X-l ka vigu, mis väärivad tähelepanu ja parandamist, kommentaaridest kostub siiski kõva kiun pisiasjade kallal. Ju see on inimlik, tahta oma raha eest kõike, ka õigust õiendada.
[dropcap]ACCELERISTA KOMM[/dropcap] Ühesõnaga, pekske sõnumitoojat, aga jätke talle natuke eluvaimu sisse, et ta saaks teemat edasi uurida ja välja selgitada ühe või teise nähtuse põhjused. Või siis ära oodata Tesla Roadsteri, sest praegu nähtu põhjal pole küll muud öelda kui “ja-ja, me väga ootame!”
Mario Kadastik, me võtame Sind kui Tesla esientusiasti sõnast – vähemalt üks Tesla Roadster Eestisse jõuab, ja me tahame oma silmaga näha ja käega kogeda nii metsikut kiirendust kui kõike muud, mida meile 17. novembril ootamatult näidati.
Allikas: Tesla, elektriautod Eestis kogukond. Pildid: Tesla