Teisipäev, 24. detsember 2024
Digitaalne reklaamimaailm on plinkiv ja lärmakas. Vaid trükiväljaannetes lebavad objektid vanamoodsalt läikpaberil, püüdes vaatajat ostma ahvatleda. Kui aga aega tagasi pöörata ning panna tänased kultusbrändid nagu Tesla ja Spotify möödunud sajandi 50ndatel end reklaamima!? See oleks pööraselt naljakas!

Reklaamimaailm käib tehnoloogia arenguga kaasas – trükireklaam tuli koos lugemisoskuse ja ajalehtede ning ajakirjade levikuga, laiemalt hakkasid paberil tootetutvustused levima juba 18. sajandil.

1843. aastal loodi esimene reklaamiagentuur. 1867. aastal aga sõlmiti esimene agentuuri ja meediaväljaannete vaheline leping reklaampindade hulgiostuks.

20. sajandil tõid raadio ja televisioon kaasa seninägematud võimalused toodete ja teenuste reklaamimiseks. Raadioreklaam hakkas laialdaselt levima juba möödunud sajandi kahekümnendatel aastatel, esimene teleklipp läks eetrisse aga 1941. aastal.

1950-aastatel oli sõjajärgne kaubapuudus asendumas taas küllusega ja see puhus lõkkele ka reklaamid, milles kujutati idealiseeritud maailmapilti – fookuses olid pereväärtused ja perenaisekohustused, millega haakusid loomulikud erinevad tarbekaubad. Populaarsust võitsid nii kodumasinad kui ka autod.

Loomulikult tegelevad tänapäeva reklaamidki endiselt tarbijates ostusoovi tekitamisega, kuid seda tehakse rafineeritumalt.

Ideesid ja emotsioone müüvad ka sotsiaalmeedia influencer’id, kes kujutavad oma postitustes idealiseeritud elustiili koos toodete ja teenustega, mida nad turundavad. Enam ei ole reklaam suunatud otseselt tootele.

Keerame aega 70 aastat tagasi

Aga kuidas näeksid tänapäevaste brändide reklaamid välja siis, kui need oleks endiselt tootekesksed? Invaluable.com on loonud tänapäeva tehnoloogiafirmadele vintage-stiilis reklaamid – nii võiksid need populaarsed tooted ja teenused välja näha vanaaegsel viisil reklaamituna.

Tulemuseks ei ole pelk paroodia – need reklaamid näitavad ühtlasi nii tehnoloogia kui ka ühiskonna, väärtuste ja prioriteetide arengut ajas ja ruumis.

Samas, olgem ausad – mõnel juhul mõjuks seesugune täiesti ajast ja arust lähenemine moodsatele toodetele ja teenustele päris värskena. Ja miks mitte teha mõnikord uhkeid reklaame “käsitsi”, joonistades ja maalides, nii, nagu seda tehti ajal, kui puudusid arvutid ja värviprinterid?

Tesla 50ndatel
Sõidujagaja Lyft
Air BnB
Endeldamine Snapchatis
Spotify
Tesla Model 3

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.