Toyota isejuhtivad intelligentsed sõidukid jõuavad juba lähiaastatel liiklusse. Tänavusel Tokyo autonäitusel esitleb Toyota Concept-i seeria ideeliikureid, mis suudavad juhiga suhelda ja olla abiks ohtlikes olukordades.
Toyota on oma aegade algusest pakkunud vabadust ja rõõmu liikumisest, mis rajaneb ideel, et autod kuuluvad nende inimese poolt disainitud ja kasutatavate asjade hulka, millele sobiv epiteet on “armastatud”.
ISEJUHTIMISEST EI PIISA
Auto ei ole üksnes viie rattaga (rool+rattad) kast. Toyota Motor’i presidendi Akio Toyoda nägemuses on ka tulevikusõidukid rõõmu ja sõiduelamust pakkuvad, olenemata sellest, et suur osa tegevustest juhipingil tehakse edaspidi masinate abiga.
Äsjasel Ateena tippkohtumisel tõdes Toyoda, et “mobiilsus” jääb sõnakõlksuks seni kuni sellele ei anta tegelikku sisu. “Kõigil inimestel on võrdne õigus liikuda ning teha seda nauditavas vormis,” sõnas Toyoda telesilla vahendusel antud intervjuus.
Toyota Concept-i seeria on ilmekas näide Jaapani suurima autotootja pürgimustest lähiajal. Auto peab endisest rohkem muutuma inimese kaaslaseks, abistama teda liikluses, suhtlema, andma märku ohtudest jms. – isejuhtimine intelligentse kaasamõtlemiseta ei ole edasiviiv jõud.
Lisaks Toyota Concept-i neljarattalisele mudelile, mida esmakordselt näidati 2017. aasta Rahvusvahelisel Elektroonikanäitusel International Consumer Electronics Show (CES), on Toyota Concept-i seerias tulnud välja veel universaalne väikesõiduk ning jalakäijateala liikur.
KÕIGE KESKMES ON TÄHELEPANELIK TEHISINTELLEKT
Jaanuaris CES-il nähtu oli vaid osa Toyota inseneride viimaste aastate tihedast tööst robotite arendamisel. Oktoobris korraldas Jaapani autohiid Euroopas kaks tipptasemel üritust, kus andis aru isejuhtivate sõidukite ja tehisintellekti edusammudest. Concept-i on kvintessents tänaseks saavutatust.
Toyota Concept-i seeria tuumiktehnoloogiaks on rakendused, mis suudavad inimest mõista (LEARN). Tehisintellekt registreerib ja analüüsib kasutaja tundeid ja eelistusi ning töötleb neid seejärel koos automaatsete juhtimistehnoloogiatega.
Tehnoloogia, mis mõistab inimesi (LEARN) ja automaatne juhtimistehnoloogia toimivad koos, juhtides turvaliselt ja andes meelerahu (PROTECT). Kombineerides selle tehnoloogia isejuhtiva tehnoloogiaga on võimalik arendada tehnoloogia selleni, et juhi tundeid on võimalik ette ennustada, mis viib uute Sõidulusti kogemusteni (INSPIRE).
INIMEST MÕISTEV JA PEEGELDAV LEARN
Concept-i mõõdab juhi emotsioone ja tähelepanu tema näoilmete, tegude ja hääletooni järgi tervikuna. See võrdleb üldkättesaadavat informatsiooni, nagu uudised internetis, konkreetseid indiviide puudutava teabega, nagu tegevus sotsiaalmeedias,
GPS-i info, ja autos toimunud vestluste salvestised, ning teeb järeldusi juhi eelististe kohta lähtuvalt vestlustes korduvatest teemadest.
Inimesi mõistva tehnoloogia (LEARN) loomiseks kasutatakse tehnoloogiaid nagu sügavõpe, mis mõõdab inimeste emotsioone ja hindab nende eelistusi. Seda tehnoloogiat kasutades annab Toyota Concept-i seeria hinnalist informatsiooni ohtuse ja turvalisuse kohta (PROTECT) ja uute Sõidulusti kogemuste kohta (INSPIRE).
AUTOMATISEERITUD OHUTU JUHTIMISE TEHNOLOOGIA PROTECT
Lisaks auto välistele näitajatele hindab Concept-i juhi seisundit kasutades inimesi mõistvat tehnoloogiat, ning jälgib juhi ja auto usaldatavust. Näiteks kui risk on suur ning autopoolset tuge peetakse vajalikuks; näiteks olukordades, kus juht satub ohtlikku pingeolukorda, lülitub Concept-i automaatsele juhtimisele.
Rajanedes Toyota automaatseks juhtimiseks mõeldud “mobiilse tiimiliikme kontseptsioonile”, mis püüab nii valvata kui abistada juhte vastavalt vajadusele, juhendab Concept-i ohutult ja turvaliselt oma sõitjaid.
Veelgi enam, see toetab juhti ergutades tema viit meelt, sh. nägemist, puutetundlikkust ja lõhnataju, tehes seda vastavalt juhi emotsionaalsele seisundile, väsimuse ja tähelepanu astmele, et muuta juhid erksaks kui nad on unised, ja aidata juhte, kes on suurema pinge all, tunda end lõdvestunumana.
UUE SÕIDULUSTI KOGEMUS INSPIRE
Concept-i arendab vestlust lähtudes juhi emotsioonidest ja eelistustest. Toyota intelligentne sõiduk pakub huvipakkuvaid teemasid vastavalt juhi meeleolule, saavutades täiesti uuelaadse kahepoolse vaba vestluse.
Lisaks selle paneb see kokku “emotsioonide kaardi”, vaadates pidevalt üle juhi emotsionaalse seisundi ja GPS andmed. Kogudes andmeid üksikute emotsioonide kohta ja kasutades seda informatsiooni üldistamiseks, suudab Toyota Concept-i anda uusi kogemusi pakkudes väikeste kõrvalepõigetana välja uusi huvipakkuvaid marsruute.
SÕBRALIKUST KODUROBOTIST RATASTOOLINI
Et pakkuda uusi kogemusi ja põnevust enamatele inimestele lähtuvalt ideest “vabadus ja rõõm mobiilsusest kõigile”, on Toyota Concept-i seeriale lisatud universaalne väikesõiduk, nii et igaüks saab nautida liikumisvabadust, sealhulgas ratastoolikasutajad ja vanemad inimesed.
Lisaks sellele on Concept-i seerias loodud ka ulmelise väljanägemisega jalakäijate ala liikur, et võimaldada vaba liikumist jalakäijatega samal alal. Seda liikurit on mugav kasutada nii füüsilise puudega inimestel kui ka eakatel liiklejatel.
Tehisintellekt, mis mõistab inimesi, suudab juhist eralduda ja temaga uuesti ühenduda kõigil sama seeria sõidukitel, toetades nõnda sujuvat mobiilsust ja olles juhiga koos, et liikumine oleks turvaline ja lõbus.
Seega võib kasutaja endale soetada kõik Concept-i liikurid, teades, et neid kõiki haldab tema isiklik intelligentne tehisabiline. Lisaks liikuritele jätkab Toyota ka kodurobotite arendust, Kirobo mini on olnud Jaapanis mõni aeg müügil ning jõuab peagi ingliskeelses versioonis ka Euroopasse.
https://www.instagram.com/p/BaUb0enhLAM/?taken-by=accelerista
CONCEPT-I AUTO JÕUAB TEEDELE 2020
Vahva disainiga neljarattaline, mis esindab Toyota Concept-i seeriat. Sõiduk, mis kasutab tehisintellekti ja inimest mõistva partnerina soovib saada uue ajastu “armastatud autoks”.
See kombineerib tehnoloogia, mis mõistab inimesi (“LEARN”) automaatse juhtimisega ja tehisintellekti tehnoloogiaga, andes juhile turvalisuse ja meelerahu (“PROTECT”) ja uued Sõidulusti kogemused (“INSPIRE”), et rikastada liikumisrõõmu.
Futuristliku siluetiga ja liidesega inimene – masin (Human Machine Interface, meetodid, süsteemid ja tarkavara, mis on disainitud inimeste ja masinate vahelise suhtluse võimaldamiseks) varustatud sõiduk, nagu ka suhtlemine sõiduki tehisintellektiga pakub uut kasutajakogemust.
Sõiduki disain on futuristliku siluetiga ja lihtsa avatud inerjööriga ning alates Concept-i tehisintellekti asetusest armatuurlaua keskel, kandub disainiidee sisemuselt sujuvalt üle välimusele, nii et armatuurlaua disain jätkub väljaspool.
Lisaks sellele pakub liikur uue kasutajakogemuse läbi intuitiivse inimese-masina suhtluse Concept-i tehisintellektiga, kasutades 3D HUD-ekraani, mis asub juhi silmade kõrgusel.
Toyota planeerib katsetada mõnda sellelt ideeautolt pärinevate funktsioonidega sõidukeid Jaapani teedel 2020. aasta paiku. Samal aastal toimuvatel olümpiamängudel Jaapanis peaksid Concept-i-laadsed sõidukid olema sportlaste ja paraatleetide käsutuses.
TOYOTA CONCEPT-I RIDE
Laheda välimusega ja intuitiivse kasutusega väikesõiduk, mis rõhutab üldkasutatavust lähtuvalt kontseptsioonist “kasutajasõbralik linnamobiilsus”. Nagu Concept-i auto puhul, on ka selle liikuri puhul silmas peetud inimeste võrdset õigust vabalt ringi liikuda.
Concept-i Ride’l on kajakatiiva-uksed, elektriliselt juhitav liuglev iste ja juhtkang, millega saavutatakse kasutajasõbralikkus ratastoolikasutajate jaoks. Istme kuju ja automatiseeritud juhtimisfunktsioonid võimaldavad igaühel ohutult ja turvaliselt sõita.
Kajakatiiva-ukse disain ja avanemine toetavad ratastooliga autosse ja sellest välja liikumist. Istet on paari liigutusega võimalik nihutada nii, et ratastooli saab mugavalt hoida sõiduki tagaosas.
Jättes ära rooliratta, gaasi- ja piduripedaali ning kasutades vaid juhtkangi, on Toyota loonud sõiduki, mille kasutamine on jõukohane inimesele, kes seni pole saanud tavaauto juhtimisest unistadagi.
Juhiiste on sõiduasendis auto keskel (kui autos on üks inimene). Parkimisel ja peatumisel kasutatakse juhiabi funktsioone nagu automaatne parkimine ja parkimisteenus, mis võimaldab igaühel, sealhulgas mitte ainult ratastoolikasutajatel, vaid ka vanematel inimestel rahulikult manööverdada.
Tehisintellekt, mis on Toyota Concept-i seeria funktsioon, suhtleb inimesega armatuurlaual oleva suuremõõtmelise ekraani kaudu, abistades ning muutes väljumise lihtsamaks, ja andes aktiivselt infot näiteks piireteta alade kohta.
Concept-i Ride’i suurus võimaldab ratastoolikasutajatel parkida ja siseneda/väljuda tavalisel ühe sõiduki parkimiskohal, sealjuures on rõhk kasutamise lihtsusel nii sõitmisel, peatumisel kui parkimisel.
See sõiduk sobib hästi jagamisteenuse juurutamiseks. Suurema hulga sõitjatega jagamine teeb üldkasutatava mobiilsuse kasutamise lihtsamaks ning kahtlemata ka odavamaks. Toyota eesmärk on luua sõidukid, mis oleksid pidevas kasutuses.
Toyota Concept-i RIDE pakub ohutut, mugavat ja nauditavat liikumist ka kaugemal, kasutades Concept-i tehisintellekti, et selle seeria erinevates sõidukites juhist eralduda ja temaga ühenduda ja seeläbi juhti kõigil tema sõitudel saata.
CONCEPT-I WALK
Sobides oma kompaktsusega jalakäijate aladele ning olles varustatud automaatse juhtimise funktsiooniga, laiendab see sõiduk liikumisulatust ohutult ja turvaliselt.
Kolm ratast, teljevahe muutmise mehhanism, juhtimisfunktsioon ja madalal asuv põhi teevad selle kasutamise lihtsaks ega nõua eririietuse ega jalanõude kasutamist.
Kavandatakse kasutamist vaatamisväärsuste asukohtades ja mujal jagamisteenuste vahendusel, et pakkuda tuge linnakeskkonnast väljaspool.
Sõiduk vajab koha peal ringi pööramiseks vähem kui inimese sammu pikkuse ja õla laiuse jagu ruumi. Tegemist on liikuriga, mis võtab sama palju ruumi kui kõndiv jalakäija.
See mõistab sõitjat läbi sõitja vestluse liikuri Concept-i tehisintellektiga ning käepidemetes asuvate sensorite ning vastavalt olukorrale juhendab sõitjat turvalisuse saavutamisel.
Kui sõiduk tajub sõites ohtu, hoiatab see juhti ning rakendab automaatselt ohu vältimise vahendeid. Veelgi enam, kasutusel on kolm ratast ja teljevahe muutmise mehhanism, mis kohandub kiirusega, tagades nõnda stabiilsuse peatumisel ja sõitmisel.
Kasutades juhtimisfunktsiooni ei pea sõitjad Toyota Concept-i WALK’i juhtimisel oma keharaskust kallutama, mis teeb selle kasutamise igaühe jaoks lihtsaks.
Tänu sõiduki madalapõhjalisusele saavad inimesed lihtsalt peale ja maha astuda, nii et vanus, sugu või riietus ei sea piiranguid, mis teeb sõiduki hõlpsasti kasutatavaks vanemate inimeste või seelikut kandvate naiste jaoks.
Toyota Concept-i WALK’iga näeb Toyota ette jagamisteenuseid, mis kasutavad ära Concept-i tehisintellekti omadust seeria erinevates sõidukites juhiga ühenduda, temast eralduda ja temaga uuesti ühenduda, ning seeläbi juhiga kõigil tema sõitudel koos olla.
Eesmärgiks on mobiilsussõiduk, mida saab kasutada lühikeste vahemaade läbimiseks kooskõlas teiste transpordivahenditega, kasutamine väljapool linnakeskkonda ja vaatamisväärsustega tutvumisel.
Allikas ja meedia: Toyota