Toyota Corolla on maailma populaarseim automudel
150 riigis on müüdud üle 44 miljoni auto
Pärast 50 aastat jääb Corolla mudeli algsele DNA-le truuks
2016 märgib Toyota Corolla jaoks järjekordset suurt teetähist – maailma populaarseim auto tähistab oma 50. sünnipäeva. Kõige esimest Toyota Corollat esitleti 1966. aastal Jaapanis. Kahe erineva kerega (kahe- ja neljaukseline sedaan ning kaheukseline universaal) Corolla oli loodud “rahvaautoks”, kuid sellegipoolest oli see ülihea koostekvaliteedi ja küllusliku varustusega, mis oli omasem pigem kõrgema klassi autodele.
Sellel oli põrandale paigutatud käigukang, mis tol ajal oli märkimisväärne. Eraldi korvistmed pakkusid tugevalt polsterdatud tuge kõrvalistujale, samas kui tagaiste oli nii ruumikas ja mugav, et seda võrreldi elutoadiivaniga. Kuigi auto klassifitseeriti kompaktautoks, jättis selle tõstetud katus salongist mulje kui erakordselt ruumikast.
Tuletatud ladinakeelsest väljendist “lilledest kroon” (eesti keeles mugavamalt “lillepärg”) valiti nimi “Corolla” lootuses, et auto õitseb sõidukiturul. Ja just seda see tegigi: kolme aasta jooksul sai esimese põlvkonna Corollast enimmüüdud auto Jaapanis, ja müük levis kiiresti teistesse riikidesse üle maailma.
Klientide tagasiside sügav analüüs ja sellega arvestamine on iga järgmise Corolla-põlvkonna arendamisel olulisel kohal. Selle tulemusel on Toyota esimese Corolla loomise taga olnud filosoofiat arendanud – ülimalt kvaliteetne, kestev ja usaldusväärne (QDR) auto – koos otsustavusega ületada klientide ootusi igas tagasisides väljatoodud võtmevaldkonnas.
Selle tulemuseks on uus Corolla – auto, mis oma pideva arenguga ja globaalse kliendibaasi mitmekülgsete vajaduse rahuldamiseks looduna on selgelt pärinud Corolla 50-aastase DNA. Sellel on mõjuv välisdisain, tugev fookus tunnetuslikul kvaliteedil, ruumikas salong ja kõrgema taseme tehnoloogiline- ja turvavarustus.
Ennekõike on uus Corolla rajatud mudeli legendaasele QDR-le – kvaliteeti on tunduvalt edendatud igas disaini ja ehituse aspektis, jäädes sealjuures igal turul üle maailma äärmiselt heasse hinna ja kvaliteedi suhtesse. Pidevalt areneva Corolla 50-aastane ajalugu, mis on täis näiteid tehnoloogia- ja kvaliteediparandusest, on sümboliks Toyota jätkuvatele pingutustele mõista klientide vajadusi ja ehitada veelgi paremaid autosid.
16 tehases üle maailma on toodetud üle 44 miljoni auto
1966. aasta novembris avas Toyota uue tehase Takaokas, Aichi maakonnas, mis oli mõeldud vaid Corolla tootmiseks. Kaks aastat hiljem algas regioonispetsiifilistele sõidukitele suunatud rõhuga tootmine Austraalias ja Malaisias.
Aastatel 1965-1968 suutis Toyota oma aastast tootmist rohkem kui kahekordistada – 480 000 pealt 1,1 miljoni sõidukini, mis andis tunnistust Corolla olulise panuse kohta ettevõtte kasvu.
Euroopas esitleti Corollat 1967. aasta aprillis. Tootmine Euroopas algas Toyota Motor Manufacturing Turkey nime kandvas tehases Sakaryas, Türgis seitsmenda mudelipõlvkonnaga 1994. aastal, jätkudes ka 8. ja 9 põlvkonna vältel ning naastes 2013. aastal Corolla 11. põlvkonnaga.
Corolla eksportimine Põhja-Ameerikasse algas 1968. aastal ja varajane müügiedu sel turul aitas ülemaailmse miljoni müüdud autoni jõuda kõigest neli aastat pärast lansseerimist.
1997. aastal sai Corollast maailma populaarseim auto, mille müük ületas ülemaailmselt 22,65 miljonit autot. 2013. aastaks oli Corollat üle maailma müüdud juba 40 miljonit.
Praegu toodetakse autot 16 tehases üle maailma ning müüdud on üle 44 miljoni auto, tehes Corollast iga viienda Toyota 79-aastase ajaloo jooksul müüdud auto. Alates 2002. aastast on igal aastal müüdud üle miljoni auto. Eelmisel aastal müüdi rohkem kui 150 riigis iga päev kokku 3 670 Corollat.
[dropcap]1. põlvkonna Corolla (1966-1970)[/dropcap]
Corolla ehk “lilledest kroon” nägi ilmavalgust 1966. aastal. Arendusjuhi Tatsuo Hasegawa käe all soovisid Corolla disainerid võita laiema avalikkuse südant. Peamine põhimõte oli luua Corolla, mis on nii välimuselt kui tunnetuselt sportlik.
Seda revolutsioonilist uut autot pakuti erinevate keretüüpidega ja sellel oli palju uusi tehnoloogiaid, mida Jaapani turul veel nähtud ei oldud, nagu näiteks MacPhersoni vedrustus ja neljakäiguline käigukast. Mudelivalik koosnes kaheukselisest sedaanist, neljaukselisest sedaanist ja kaheukselisest universaalist.
[dropcap]2. põlvkonna Corolla (1970-1974)[/dropcap]
Kui esimese põlvkonna Corolla tootmine hakkas lõppema, pidid insenerid ja disainerid oma edukale eelkäijale väärilise järeltulija ehitama. Aastal, mil ehitati miljones Corolla, pidi see uus mudel olema “täiesti uus Corolla”.
Kui välisdisain arenes õrnalt kumerate pinnajoonteni, tegi kapoti all suurem lehtvedrustus paremaks sõidumugavuse ja vedrustuse. 1972. aastal laienes mudelivalik kupee esitlemisega nelja keretüübini. Oma tunnustatud 2T-G mootoriga sai Corolla Levin sportautolembeliste valikuks.
[dropcap]3. põlvkonna Corolla (1974-1979)[/dropcap]
1974, kuhu Corolla sündis, osutus keeruliseks aastaks. Ranged heitgaasinormid tähendasid, et mootorid ja väljalaskesüsteemid pidid saama täiendusi, et uus mudel saaks müügiloa. Selle tulemusel sai Toyotast tänaseni kasutatavate katalüüsmuundurite arenduse pioneer.
See puhtam, tõhusam Corolla sai kasu ka teisest moodsast eelisest – tuuletunnelist – ja sellest mõjutatud välisdisaini muudatused viisid parema aerodünaamikani. Sees paranesid salongi kvaliteet ja ergonoomika koos Corollaga, tekitades mulje kõrgema hinnaklassi sõidukist.
[dropcap]4. põlvkonna Corolla (1979-1983)[/dropcap]
1979. aastaks oli Jaapani majandus läbinud järjekordse naftakriisi ja taas tõusuteel. Selle uuenenud optimismiga tuli neljanda põlvkonna Corolla maailmalavale. See oli ümber kujundatud luksuslikuks, ent ökonoomseks pereautoks, mil üleüldiselt väga hea sooritusvõime kasutajate mitmekülgsetele vajadustele vastamiseks.
Kuna aerodünaamika sai sõidukite ehitamisel üha tähtsamaks, veetis uus Corolla üle 400 tunni tuuletunnelis. Et vältida radikaalset disaini ja tunnetuse muutust kasvavalt lojaalse austajaskonna jaoks, arenes Corolla sujuvalt kandilisema, teravamate joontega disaini suunas. Pinna all pakkus lisamugavust ja -stabiilsust uus neljahoovaline spiraalvedrustus ja keskkonnateemalisele survele vastuseks tutvustati uut 1,8-liitrist diiselmootorit.
[dropcap]5. põlvkonna Corolla (1983-1987)[/dropcap]
Arendusjuht Fumio Agetsuma seadis eesmärgiks teha viienda põlvkonna Corollast nii uuenduslik auto kui võimalik, väites, et see peaks tähendama läbimurdeid igas valdkonnas, nagu algne Corolla oli teinud. See uus mudel oli esimene, mille ehitusel kasutati arvuti abi, säästes aega ja ressursse mootori ja kere loomisel.
Oma kaldus ninaga ja ümara kiilukujuga oli see uus auto esimene, millel vedasid esirattad – tõeline väljakutse inseneridele. Tagaveolised kupeemudelid rõhutasid sportlikke sõiduomadusi, kasutades kas 1,5- või 1,6-liitriseid pikimootoreid. See viimane variant, mida tihti nimetati Hachi-Roku (ehk jaapani keeles “8-6”) viidates selle šassiikoodile AE86, oli viimane FR-käiguosaga Corolla.
Oma arvukate võidusõidu- ja ralliõnnestumistega, rääkimata juhtrollist drifrispordi populariseerimisel, on see mudel saanud üheks moodsa Toyota ajaloo hinnatumaks ja ikoonilisemaks sõidukiks.
[dropcap]6. põlvkonna Corolla (1987-1991)[/dropcap]
Aasta oli 1987 ja võtmesõna uue Corolla arendamisel oli kvaliteet – nii auto tunnetuse juures kui selles, milliseks see omanike enesetunde teeb. Inseneridele oli kriitilise tähtsusega, et see uus auto mitte ainult ei rahuldaks omanikke, vaid rõõmustaks neid veelgi parema kvaliteediga.
Auto täiustamiseks pakuti välja üle 2000 muudatuse, alates müra vähendamisest lõpetades armatuurlaua ja lülitite materjali vahetusega. See pidi olema sinnamaani kõige kvaliteetsem Corolla.
[dropcap]7. põlvkonna Corolla (1991-1995)[/dropcap]
1991. aastal jõudis kätte aeg seitsmenda põlvkonna Corolla jaoks. See arendati välja, rõhutades karismat ja personaalsust kolme põhiteema ümber – stiilsus disainis, sõidutunnetus ning turvalisus ja usaldusväärsus. Keskendudes olulistele pisidetailidele ja rikkalikule ruumile pere jaoks, proovisid insenerid samal ajal luua autot, mis pakuks suuremat omanikurahulolu ja rohkem mälestusi kvaliteetsest ajast koos Corolla ja perega.
[dropcap]8. põlvkonna Corolla (1995-2000)[/dropcap]
1995. aasta oli keskkonna- ja majandusteemaliste kaalutluste aeg, ja seda eriti kaheksanda põlvkonna Corolla loojatele. Kodumaa loiu majanduse taustal asus arendusmeeskond looma autot, mida tarbijad nõudsid – sellist, mis vähendas mõju planeedile ja oli tõhusam ja odavam omada ja üleval pidada.
Ja just seda nad said – auto, mis ületas põlvkondi ja rahvusi, saades müüduimaks autoks Jaapanis ning vähendades sellega auto ülalpidamiskulusid ja pakkudes omanikele turvalisemat, vaiksemat ja kvaliteetsemat kompaktautot.
[dropcap]9. põlvkonna Corolla (2000-2006)[/dropcap]
2000. aasta tõi endaga kaasa Corolla üheksanda põlvkonna ja esmakordselt Euroopas tehtud disaini. Ülesandeks minevikuga lõpparve tegemine ja 21. sajandiks standardite seadmine, loodi see uus mudel otsast peale, mõeldes taskukohasusele.
Koos kasutuslihtsuse ja usaldusväärsusega olid selle iseloomulikeks joonteks kõrgema hinnaklassi vääriline kõrgetasemeline iseviimistlus ja mugavus.
[dropcap]10. põlvkonna Corolla (2006-2013)[/dropcap]
2006. aastal möödus Corolla loos oluline teetähis – auto tähistas Jaapanis müügiletuleku 40. aastapäeva. Kümnenda põlvkonnaga kaasnes uus disainisuund. Selle mudeli arendusjuht Soichiro Okudaira võttis sihiks teha uuest mudelist tõepoolest ülemaailmse perspektiivi ja ulatusega auto.
Dünaamilise jõudluse osas võeti aluseks Euroopa parimad, samas kui kasutuslihtsus ja ruumikus pidi vastama Põhja-Ameerika turule. Arenduse ajal töötasid insenerid nö viie minuti mulje reegli järgi, mille kohaselt kliendid peaksid uue mudeli kvaliteeti tunnetama oma esimese sõidu viie minuti jooksul.
[dropcap]11. põlvkonna Corolla (alates 2013)[/dropcap]
2013. aasta tõi pauguga kaasa üheteistkümnenda põlvkonna Corolla – Toyota mudel tähistas “maailma enimmüüduima auto” tiitli saamist. Rohkem kui 50 aasta jooksul on müüdud üle 44 miljoni Corolla ning uusima mudeli lansseerimine tõi klientideni uue mõjuva välisdisaini, tugeva rõhuasetuse tunnetatavale kvaliteedile ja kõrgema taseme tehnoloogia- ja turvavarustuse. Ikoon kavatseb veel kaua elada.
Allikas ja meedia: Tootja