Jaapani autohiid Toyota on elektrifitseerimises olnud pigem “ootame-vaatame” seisukohal ning esimesed elektriautod lubanud müügile tuua uue kümnendi lõpul. Konkurents sunnib aga vunki lisama: aastaks 2025 lubatakse arvestatavat elektrisõidukite müüki, koostööd mitme autotootjaga ning uudset akutehnoloogiat.
https://www.youtube.com/watch?v=gfh3DfelW0E
Toyota puhul on “ootame-vaatame” saanud nende kaubamärgi lahutamatuks ja tervitatavaks osaks: ühtegi sammu ei astuta kiirustades, kõiki uudseid tehnoloogiad testitakse kuniks nende töökindlus on 100% ning eesmärgile jõudmine tagatud.
Toyota on fookusesse võtnud n-ö võrdse kohtlemise autos ehk arendab sõidukeid, millega liikuma pääsevad ka need, kes tavaautoga ise sõita ei saaks: puuetega inimesed, seeniorid, seni reisijana liikunud. See on suur samm autotööstuse paradigma muutmisel.
Teine oluline arengusuund on turvalisus: isejuhtivate sõidukite arendamisel on jaapanlased jõudnud tasemele kus täna on vähesed tootjad ent laborivaikusest ei tulda välja enne kui tehnoloogia sobib võimalikult paljude sõidukite jaoks.
Hiljaaegu lasi Toyota vabaks 24 000 hübriid- ja elektriautode patenti, et valdkonna arendamisele hoogu anda. Samal ajal jagas Volvo omi kogutud andmeid turvalisuse kohta: nii see koostöö sünnib.
Patentide avamine oli üks märke Toyota püüdlusest kiirendada elektrisõidukite turuletoomist. Kui algselt oli plaanis täiselektriliste autode müügiga massidesse jõuda aastal 2030, siis nüüd on Jaapani autohiid toonud eesmärgi 5 aastat varasemaks.
Tõenäoliselt võimaldab tähtaega 2025. aastale nihutada teadmine, et uudse akutehnoloogia läbimurdega on jõutud tõsisemate testimiste faasi ning tootmiseni jääb teha veel mõni (küll üsna pikk) samm.
Aga tahkisaku, mis muudab elektriautode sõiduulatusega tavaautodega võrreldavaks ja laadimise kiiremaks, tuleb (2022).
Tõenäoliselt esitleb Toyota uudset tehnoloogiat vahetult Tokyo olümpiamängude eel. Uus aku on kergem, tihedam ja turvalisem kui senised. Elektriautod võivad tulla!
5,5 miljonit elektrifitseeritud sõidukit aastaks 2025
Toyota arendusüksuse juht Shigeki Terashi esitles tootja uusi teetähiseid möödunud nädalal avalikkusele: 2025 peaks olema jõutud tootmismahtudeni, mis võimaldab müüa 5,5 mln elektriautot aastas.
Elektrifitseerimine hõlmab jätkuvalt nii hübriide, pistikhübriide kui ka vesinik- ja elektriautosid. Toyota kõrval saab kõikidest mudelitest moel või teisel elektrilise variandi ka esmaklassimark Lexus.
Toyota võib suurejoonelisi plaane teha, sest lisaks Euroopale on neil korralikult peos ka Hiina turg. Seal on esimeste elektriautodega juba kanda kinnitatud, 2020 kümnendi algupoolel jõuab müügile vähemalt 10 uut täiselektrilist mudelit.
Ent kõige olulisemat, oma koduturgu Jaapanit ei ole Toyota loomulikult unustanud. Järgmisel aastal jõuab seal müügile kahekohaline täiselektriline supermini, mis suudab ühe laadimisega läbida 100 kilomeetrit. Seda on piisavalt linnas üks-kaks päeva ringivuramiseks.
Koostöö mitme autotootjaga
Paar nädalat tagasi tuli ametlik uudis, et Toyota ja Subaru võtavad ühise elektriautode arendamise teekonna ette.
Nüüd teame, et osapooli, kes loodavad Jaapani suurtootja uuele, ainult elektriautodele ehitatud e-TNGA platvormile, on rohkemgi.
EV C.A. Spirit Corporation koondab mitmed Jaapani autotootjaid, kelle huviks on elektriautode ja nende komponentide tootmine. Lisaks Toyotale on selles korporatsioonis Subaru, Mazda, Suzuki ja Daihatsu.
e-TNGA platvormile lisaks soovitakse tulevikus ühiselt panustada akutehnoloogiasse ja akude jahutamisse, tarkvarasse, turvalisusse jpm.
Toyota ja Subaru on seni teinud koostööd GT86/Subaru BRZ tagaveolise sportautoga. Uue kümnendi lävel on neilt kahelt oodata täiselektrilisi krossovereid, mis ka välisturgudele müügile peaksid jõudma.
Daihatsu ja Suzukiga koos panustatakse kompaktsetesse elektrisõidukitesse. Autodele lisaks on tootmisplaanis jätkuvalt täiselektrilised abivahendid puuetega inimestele, näiteks uudse elektrimootoriga ratastoolid ja isegi elektritõuksid. Ka Toyota koduroboti ideed pole maha maetud.
Sõnadest savimudeliteni
Esitlusel jõudis Toyota sõnadest ka sammukese kaugemale ja näitas rida savist modelleeritud elektriautode mudeleid. Need nägid ühtlaselt aerodünaamilised välja ning elektrikatele kohaselt puudusid neil jahutusavad.
Kõigil uustulnukatel on pikk teljevahe ja küljepeeglite asemel kaamerad. Leed-tuled on moodsate viirgudena ning paljuski meenutavad tootja ideekavandid… kõiki teisi tulevikuautosid kõigilt teistelt tootjatelt.
Nüüdsest tegeleb Toyota elektrifitseerimisprogrammiga eraldi üksus ZEV Factory ehk Zero Emission Vehicle Division (nullheitmesõidukite divisjon).
Nende ülesanne on arendada EV C.A. Spiritiga koostöös innovaatilisi tooteid ning teiste poolt pakutust valida välja just Toyotale sobivad, et tulemuseks oleks… Jaapani parimad elektriautod!
ZEV Factorys töötab juba 290 inimest, kes muuhulgas on tõsiselt võtnud Terashi hoiatust, et elektriautode arendamisel võib ette tulla ootamatuid väljakutseid ja ajakadu, mis tähendab, et äriplaan peab all olema nii tugev, et saaks rahulikult töösse võtta ka “plaan B”.
Tulevikutrendide seas on ka Toyota nägemuses lisaks sõiduautodele kogu ühistranspordisektori elektrile ja vesinikule üleviimine, autojagamisteenused, paindlikumad renditeenused, akude taaskasutamislahenduste leidmine ning uuskasutus.
“Kui neis sektorites suuame näidata kasumit, on kogu elektriautode tootmine tulevikus kasumis, isegi akude kõrge hinna juures,” ütles Terashi.
Allikas ja pildid: Toyota pressiruum