Fännid hoiavad pöidlaid higises pihus, et tänavusel Pariisi autonäitusel lõpuks ometi esitletaks ametlikult Toyota Supra uut genet. Et kannatus ei katkeks, toome alljärgnevalt legendaarse sportauto kohta peotäie ägedaid fakte ja killukese sõiduelamust Hispaaniast, kus Veli V. Rajasaar uue Supra kamuflaažis mudeliga ringrajal mõne ringi tegi
Veli V. Rajasaar käis paar nädalat tagasi Hispaanias veel hoolikalt kleepsudesse ja katetesse mähitud Toyota Supra uue generatsiooni autodega esimest tuvust tegemas.
Madridis toimunud ürituse pearõhk oli Toyota inseneridega kohtumisel ent üritusele kutsutud ajakirjanikel lubati Jarama ringrajal Supraga instruktorite valvsa silma all ka veidi lõbutseda.
Ühe tõelise autoajakirjaniku jaoks on kohtumine Legendide Legendiga hindamatu väärtusega, sest tõenäoliselt on Supra osa profi autohindaja kujunemisloos suur.
Veli V. põhjalikumaid muljeid Madridi kohtumiselt saab lugeda Eesti Päevalehe Laupäevalehest 20. oktoobril. Pariisi autonäituse eelõhtul teeme põneva sissevaate Supra saamisloosse ning vahendame esimesi hetki rajalt.
Tõenäosus, et just Pariisis tõmmatakse lõpuks oodatud unistuste autolt kate, on fifty-sixty, sest ametlikult on esitlusnimekirjas kaks teist Toyota uudismudelit. Imesid aga juhtub alati.
LEGENDIDE LEGEND
Toyota Supra on legendimõõtu sportauto. Tegemist on samavõrra legendaarse Toyota Celica järeltulijaga, mida toodeti ajavahemikus 1978 – 2002 neli generatsiooni.
Võimas ja võidukas Supra kogus hulgaliselt tiitleid erinevatelt võidusõitudelt ja oli müügiedult tänavalegaalsete sportautode hulgas populaarseim. Järgnevalt mõned huvitavad faktid ja seosed.
1. Sugulased
Toyota Supra on lähisuguluses Toyota Celicaga, disainilt sarnane, kuid mõõtmetelt pikem ja laiem. Ka nime poolest olid mudelid algselt seotud – Toyota Celica Supra ja Toyota Celica XX (Jaapani turul).
Alates 1986. aastast muutus Supra iseseisvaks mudeliks ja nimetusest kadus Celica, kuid paljude jaoks on asi segane tänini. Kollektsionäärid aga rõõmustavad, sest segadus nimedega vaid tõstab veel allesjäänud Suprate hinda.
2. Tehnoloogia ja mugavusvarustus
Toyota Supra tehnoloogia on läbi kõigi põlvkondade olnud alati oma aja tipptase. Elektriaknad, kesklukustus, püsikiirusehoidja, katuseluuk, reguleeritava kaldega roolisammas ja 4 kõlariga audiosüsteem – vaid nimetage, see on Supral olnud alati enne teisi.
Väheteada fakt on aga, et lisaks pikale nimekirjale ennenägematutest mugavustest sai Toyota Supra Celica XX variant 1981. aastal ka maailma esimese navigatsioonisüsteemi.
3. Mootorid
Supra esimese 3 põlvkonna jõuallikad olid inspireeritud Toyota Crowni ja Toyota 2000 GT mootoritest. Kõigi generatsioonide puhul on tegemist olnud 6-silindriliste ridamootoritega, mis on tuntud oma purunematuse poolest.
4. Ekraanikangelane
Legendaarne Supra on statistika kohaselt esinenud 78 filmis ja telesarjas. Lisaks sellele on Toyota Supra ka muusikavideote ja arvutimängude kangelane – tuntumad on Need for Speed, Tokyo Xtreme Racer ja muidugi Fast and the Furious ehk Kiired ja vihased.
5. Tootmise algus ja lõpp
1978 alustati legendaarse sportauto tootmisega Jaapani turule Toyota Celica XX nime all, esmakordselt jõudis see Jaapanist väljapoole aastal 1979.
Üsna ootamatult lõpetati Supra müük Ameerika Ühendriikides aastal 1998. Vaid mõned aastad hiljem ehk 2002 lõpetati Supra tootmine Jaapanis, põhjuseks kulud, mis seoses kasvavte heitmenormidega liiga kõrgeks muutusid.
6. Uus algus
Toyota Supra on tagasi. Supra uuest tulemisest hakati julgemalt rääkima juba 2016. aasta alguses, mil lekkis info, et jaapanlased teevad mõnes mõttes uuesti “toyobarut” või “subotat” (Toyota GT86/Subaru BRZ koostootmine) ning Supra sõsarmudel saab kandma Baieri autotehase märki ja nime Z4.
SALADUSLIK VIIES GENERATSIOON
GR Supra Racing ideeauto debüteeris 2018. aasta Genfi autonäitusel ja oli kahtlemata kirss kogu sündmuse tordil ent seeriatoodangu isenditega on sel tõenäoliselt vähe ühist. Sealsamas, Genfi suure näitusesaali teises otsas, näidati ka BMW Z4 ideeautot, mille ümber tungeldi veidi vaoshoitumalt.
Kahe mudeli “sõsarus” ongi pigem siiski tunde küsimus. BMW Z4 rotster on mõeldud rohkem väljanäituseks, samal ajal kui Toyota Supra on taotluslikult puhtatõuline sportauto, see, milleks ta algusest peale sündinud. Kas viies generatsioon suudab legendi-staatuse välja teenida veel enne ametlikku esmaesitlust?
“Jaapanist kohale toodud inseneride sõnul alustati uue Supra loomist põhimõtetest, mis viimase põlvkonna nii edukaks ja legendaarseks tegid – esimootor, tagavedu, ridakuus, turbo. Sekka lisati ka šassiid puudutavad eesmärgid – võimalikult madal massikeskme ja teljevahe suhe ning täiuslik 50/50 kaalujaotus,” kirjeldab Veli V. Madridis toimunud kohtumist.
… ning hammustab järgnenud proovisõidul lahti need saladused, millest Kai-san ega teised Supra inseneride meeskonna liikmed sõnakestki rääkida ei või, aga millest 20. oktoobril EPL-ist lugeda saab. Seda, kas Legendi uus tulemine saab olema ajaloo vääriline, saame teada siis kui Supra on jõudnud ametlikult müügile.
Ennekõike ootame Pariisi autonäitust, kus võib-olla (!) tõmmatakse esimest korda ametlikult Supralt kate. Toyota ei anna ühtegi vihjet, näituse nimekirjas seisavad praegu vaid kaks esmaesitlust: Camry, mis aastaid Euroopast eemal tegusid on teinud ning nüüd uuesti tuleb ja Corolla Touring Sports, mis järgmisest aastast võtab Auriselt üle.
CAMRY EI ASENDA AVENSIST
Kuniks Supra ametlikku esitlust ootame, õpime natuke elu. Ajakirjanikele, kes tormavad ennatlikke järeldusi tegema: Camry ei asenda Avensist vaid on ikka seesama Camry, mida vahepealsetel aegadel on müüdud kõikjal, v.a. Euroopa Liidus nagu on kogu aeg olnud ka Corolla Aurise sedaanversioonina Euroopas.
Ülipopid Euroopa mudelid Avensis ja Auris tekitavad aga globaalses mudelirivis kenakese segaduse. Nüüd kus Toyota on loobunud diiselmootoritest ning panustab järjest enam mitte ainult toimivatesse hübriidajamitesse vaid ka elektrimootoritesse, on päris loogiline, et maailmarahu ja üleilmse selguse huvides võetakse vahelt välja nn. lokaalsed mudelid.
Supra on üleilmselt ihaldatud mudel, mille ametliku esitluse toimumisse ei saa me lokaalselt kuidagi sekkuda. Ent me saame mäletada ja unistada. Ning ükskord see juhtub nii kui nii.
Pildid: Toyota fototiim. Allikate põhjal Lena Murd, Ylle Tampere, Veli V. Rajasaar