Kolmapäev, 18. detsember 2024
Kolmanda generatsiooni Ford Kuga erineb oma eelkäijatest nagu öö ja päev. Teatav tahumatus on asendunud elegantse joonega ning igas detailis on tunda läbimõeldud lähenemist. Kuga on esimene Fordi linnamaastur, mis põhineb globaalsel C2 platvormil ja mis saab ka elektriajami.

https://youtu.be/FCCtMcfH_I4

Aprilli alguses Amsterdamis toimunud Fordi suuresitluse üks peakangelasi oli linnamaastur Kuga, mis on jõudnud oma kolmanda generatsioonini. 2008. aastast toodetav kompaktne kõikjalsõitja on olnud tootja mudelivaliku üks populaarsemaid mudeleid.

Kui kogu Fordi mudelinimistut vaadata, leiame Kuga Euroopas kolmandalt kohalt Fiesta ja Focuse kannul. Mullu müüdi Euroopas 153 800 Kugat, mis teeb sellest Fordi SUV-de seas müüduima. Ühtlasi tänu Kugale kasvas Fordi kõikjalsõitjate müük 2018. aastal koguni viiendiku.

Uustulnuk on suur samm edasi moodsa autonduse suunas: uus platvorm, senisest täiesti erinev ning eristuv kujustus, detailideni lihvitud, kvaliteetse materjalikasutusega ruumikas sõitjateruum ning käepärane juhikoht koos väga pika juhiabide loeteluga on vaid üks osa uue Kuga positiivsest muutumismängust.

Märksa põnevam on vaadata mootorikatte alla: esimesena Fordi linnadžiipidest saab Kuga peale kõik uued jõuallikad, mis on tootja elektrifitseerimisstrateegia aluseks. Sealhulgas jõuab järgmisel aastal müügile Kuga täiselektriline versioon, millele lubatakse korralikku sõiduraadiust ja kiiret akulaadimise lahendust.

Kuga on praeguses kontekstis kõige elektrifitseeritum Fordi mudel ning ühtlasi esimene, mis on saadaval mahe-, pistiku- ja täishübriidversioonina.

Kuga pistikhübriidi elektriline sõiduulatus on rohkem kui 50 km, eeldatav kütusekulu 1.2 l/100 km ja CO2 heitmetase 29 g/km.

UUS C2 PLATVORM

Kuga on esimene kõikjalsõitja, mis põhineb Fordi uuel C2 arhitektuuriplatvormil – sellel on varasema mudeliga võrreldes 10 protsenti suurem väändejäikus ja 90 kg väiksem mass.

Uus platvorm võimaldab ehitada parema aerodünaamikaga kütusesäästlikumaid sõidukeid, mis võimaldabki Kugal kaalust kuni 90 kg kaotada. Autotööstuses on see muljetavaldav tulemus.

C2 platvorm, millel põhineb ka uue Focuse mudelipesakond, pakub suuremat kaitset kokkupõrgete korral, 10 protsendi võrra suurem väändejäikus parandab sõidudünaamikat ning -omadusi.

Ja nagu tänapäeval tavaks saanud – uus platvorm võimaldab ehitada autosid, mis tunduvad väljast väiksed ent on seest ruumikamad kui senised.

HEAD PROPORTSIOONID, ILUS VÄLIMUS

Kolmanda põlvkonna Kuga näeb tõsiselt tore välja. Kadunud on senine tahumatus, mis küll ei mõjutanud auto mugavusomadusi – Kuga on olnud nagu sõõm õhku Ameerika autotallidest – aga võttis veidi vähemaks indu ärgata hommikul ja hõisata ” mul on maailma kõige ägedam linnadžiip!”.

Uus Kuga näeb eestvaates välja nagu Ford Focus – samad silmad, sama suujoon. Küljelt vaadates meenutab see aga Mazda kodo disaini parimaid päevi, ja ajalooliselt need kaks marki ju omavahel leibu vahetanud ongi.

Tagantvaates ja koguvaates tervikuna aga meenutab Kuga aegu, mil veel koos Aston Martiniga murul päikest võeti. Ühesõnaga, peadisainer Amko Leenartsi juhtimisel on valminud kõikjalsõitja, mis on kvintessents Fordi parimatest päevadest ja seda kroonib amkolik “seda te järele küll ei tee” – nüanss.

Praktilise poole pealt – uus Kuga on paremate proportsioonidega ja voolujoonelisem. Pikem teljevahe jätab kabiinis sõitjatele rohkem ruumi, parandades samas ka stabiilsust ja sõiduomadusi.

Auto mootoriruum on pikem (mis nad elektriajami puhul sinna paigutavad, pole teada), katusejoon madalam ja tagaakna kaldenurk suurem (aga sealt näeb välja ka laps!).

Uus Kuga on 44 mm laiem ja 89 mm pikem kui eelmine mudel, ka teljevahe on kasvanud 20 mm võrra. Tänu sellele on esiistmetel 43 mm rohkem õlaruumi ja 57 mm puusaruumi, tagaistmeil lisandus 20 mm õlaruumi ja 36 mm puusaruumi.

Kuigi sõiduk on 20 mm võrra eelkäijast madalam, on esiistmeil siiski 13 mm rohkem pearuumi, tagaistmeil aga lausa 35 mm võrra.

Nagu tavaks, ei ole ühte Kuga, millele saaks valida erinevaid ökomootoreid vaid on elegantne Kuga Titanium, sportlik Kuga ST‑Line ja noobel Kuga Vignale. See viimane kisub omaette brändiks ära või vähemalt on see olnud üks Fordi võimalikke noobelklassi pürgimise suundi.

Uus Kuga on saadaval 12 värvitoonis, sealhulgas uued metallikvärvid Diffused Silver ja Sedona Orange. Vaid Vignale mudelite jaoks on loodud uus toon Blue Panther, mis lisandub kolmekihilisele Lucid Red punasele ja Star White pärlvärvile.

SAAB VEDADA KA KÄRU!

Kuga pole miski linnavurle, ehkki linnaliikluses on kõrgem vaade alati abiks, sellega võib vedada ka suuremat käru: olenevalt mootorist on maksimaalne haagise mass kuni 2250 kg.

Pagasiruum on omas klassis üks paremaid, kui tagaistet nihutada veidi ettepoole, saab juurde veel 67 liitrit ning kui tagaistme seljatoed alla lappida, võib autos ka magada.

Kui suuri esemeid vedada pole vaja, võib tagaistujatele soovitada oma istmesoojenduse kasutamist või siis nihutada nad maksimaalselt taha, tekitades 1035 mm jalaruumi – ükski lennuk sellist luksust ei paku.

Fordi vabakäelahendus pagasiluugi avamiseks teeb elu mugavamaks, kui käed on kinni – vaja on vaid jalaga tagapõrkeraua all viibata.

Fordi insenerid on välja töötanud ka lahenduse olukorrale, kuhu panna eemaldatud pagasiruumi kate – sellel on nüüd oma koht reguleeritava pagasiruumi põranda all, samuti saab seda lihtsamini eemaldada vaid aasast tõmmates.

ÖKOJÕUALLIKAID IGALE MAITSELE

Mudelivalikusse kuuluvad Kuga pistikhübriid, Kuga EcoBlue hübriid (mahehübriid) ja Kuga täishübriid, lisaks 2.0- ja 1.5-liitrise EcoBlue diiselmootoriga ning 1.5‑liitrise EcoBoost bensiinimootoriga tavaversioonid, mis on varustatud uue “mõtleva” 8-käigulise automaatkäigukastiga.

Fordi pistikhübriid

Vaatame lähemalt uut pistikhübriidajamit: 2.5-liitrine nelja silindriga atkinsoni tsüklis töötav bensiinimootor, elektrimootor ja generaator ning 14.4 kWh liitium-ioonaku pakuvad koguvõimsust 225 hj.

Kuga pistikhübriid suudab vaid elektri jõul läbida enam kui 50 km, selle eeldatav kütusekulu on alates 1.2 l/100 km ja CO2 heitmetase 29 g/km.*

Akut saab näiteks kodusest elektrivõrgust laadida esitiivas paikneva laadimispordi kaudu, sõidu ajal laetakse seda automaatselt rekuperatsiooniga, mis salvestab pidurdamisel tekkivat kineetilist energiat. Kodulaadijas võtab Kuga aku täislaadimine aega umbes 4 tundi.

Juht saab valida, millal ja kuidas akujõudu kasutada, selleks on valikus režiimid EV Auto, EV Now, EV Later ja EV Charge.

Kui aku laetuse tase langeb madalaimale tasemele, lülitub Kuga automaatselt EV Auto režiimile – toetades sisepõlemismootorit elektrimootoriga ja kasutades regeneratiivset energiat optimaalse kütusesäästlikkuse saavutamiseks.

EcoBlue mahehübriid

Kuga EcoBlue mahehübriid käib paaris Fordi 150-hobujõulise 2-liitrise diiselmootoriga ja toetab kütusesäästu ning heitmevabadust.

Mahehübriidsüsteemi kuuluvad integreeritud starter/generaator (BISG), mis kogub ja salvestab aeglustamisel tekkivat energiat ning laeb 48-voldist õhkjahutusega liitium-ioon akuplokki. BISG kasutab salvestatut ühtlasi sisepõlemismootori töö toetamiseks.

48-voldine süsteem käib koos automaatse start-stopp tehnoloogiaga, mis ühiselt suudavad saavutada CO2 heitmetaseme alates 132 g/km ning 5.0 l/100 km kütusekulu.

Iselaadiv hübriid

Täishübriidajam ehk iselaadiv hübriid on kaksikajam, kus töötavad koos elektrimootor ja 2.5-liitrine atkinsoni tsükliga bensiinimootor. Kaksikajam tuleb koos automaatkastiga.

Kuga iselaadiv hübriid lisandub mudelivalikusse 2020. aastal nii esi- kui ka intelligentse nelikveoga. Nende mudelite CO2 heitmetase on eeldatavalt alates 130 g/km ja kütusekulu 5.6 l/100 km.

Tavamootorid ei kao kuhugi

Valikus on ka edasiarendatud EcoBoost bensiini- ja EcoBlue diiselmootorid, mis on optimeeritud jõudlusega ning vastavuses uusimate Euro 6 heitmenõuetega (WLTP).

Jõuallikad on varustatud Start-Stop süsteemiga ja käigukastide valikus on täpne 6-käiguline käsi- ja uus 8-käiguline automaatkäigukast. 2-liitrist EcoBlue’d saab ka koos intelligentse nelikveoga.

180 hj 2.0‑liitrise EcoBlue mootori eeldatav kütusekulu on alates 5.7 l/100 km ja CO2 heitmetase 150 g/km. Kütusesäästlikkust lisab integreeritud sisselaskekollektor, mis tagab optimaalse mootori hingamise, aga ka madala inertsiga turbolaadimine.

Kõrgsurve otsesissepritsesüsteem on täpsem ja vaiksem. Standardne selektiivne katalüüsil põhinev heitmete järeltöötlus aitab vähendada NOX heitmeid.

Samuti aitavad 2.0-liitrise EcoBlue mootori tööle kaasa hõõrdumist vähendavad lahendused nagu uuendatud väntvõlli disain, mis vähendab külgsuunalist survet kolvile ja vähendab hõõrdumist.

Insenertehniliste lahenduste seast leiab ka teraskolvid, mida Fordi diiselajamitel esmakordselt kasutatakse, vähendatud läbimõõduga väntvõlli laagrid ja nukkvõlli ja õlipumba hammasrihma belt-in-oli tüüpi lahenduse.

1.5-liitrise EcoBlue mootori võimsus on 120 hj ning eeldatavalt on selle kütusekulu alates 4.8 l/100 km ning CO2 heitmetase 127 g/km.

Seda võimaldavad innovatiivsed tehnoloogilised lahendused, nagu madalsurve heitgaaside retsirkulatsioon koos vesi-õhk-jahutusega tagab tõhusama kütuse põlemise ja vähendab heitmeid.

Integreeritud sisselaskekollektor, mis tagab optimaalse mootori hingamise ja madala inertsiga turbolaadimine tagab kiirema ja kontrollitavama turbolaaduri töö.

Mootori ehitamisel on kasutatud raketitööstusest pärit materjale, mis on loodud vastu pidama kõrgematele temperatuuridele. Kõrgsurve kütusesissepritsesüsteem on kiirema reaktsiooniga, vaiksem ja täpsem.

1.5-liitrine EcoBoost mootor on saadaval võimsusega 120 hj ja 150 hj, selle eeldatav kütusekulu on alates 6.5 l/100 km ning CO2 heitmetase 149 g/km.

Heitmetaseme vähendamisel tuleb appi esmakordselt autotööstuses kasutatav kolmesilindriliste mootorite silindri deaktiveerimissüsteem.

See tehnoloogia peatab ühe silindri töö, kui täisvõimsust ei vajata, nagu näiteks ühtlase kiirusega sõidul või aeglustamisel.

Süsteem suudab silindri töö peatada ja taasalustada 14 millisekundiga – silmapilgutusest 20 korda kiiremini – ilma sooritusvõime osas kompromisse tegemata.

Kasutusel on kõik peamised EcoBoost tehnoloogiad nagu edasiarendatud turboülelaadimine, kõrgsurve-otsesissepritse ja muutuv klapiajastus.

Peenosakeste heitmeid vähendatakse standardse gaasikübemefiltri tehnoloogia abil. Lisaks on kasutusel uus sissepritselahenduste kombinatsioon, mis aitab saavutada suuremat võimsust ja paremat kütusesäästlikkust, eriti väiksema mootorikoormuse korral.

Fordi uus kiire käiguvahetusega 8-käiguline automaatkäigukast on loodud optimaalsema kütusesäästu ja erksa sõiduelamuse nimel. Käigukast on saadaval koos 120 hj 1.5-liitrise EcoBlue ja 180 hj 2.0-liitrise EcoBlue mootoriga.

Tegu on “õppiva” kastiga, mis analüüsib juhi sõidustiili ja sellele vastavalt optimeerib käiguvahetusi. Süsteem suudab tuvastada üles- ja allamäge sõidu ja järsemad kurvid ning nendele adekvaatselt reageerida.

Esmakordselt on Kuga varustuses ka valikulised sõidurežiimid, mis võimaldavad autojuhil valida sobivaima kombinatsiooni gaasipedaali tundlikkusest, roolisüsteemi tagasisidest ja haardejõust, automaatkäigukastiga mudelitel ka käiguvahetuse kiiruse osas.

Lisaks sõidurežiimidele Normal, Sport ja Eco on olemas ka seade Slippery, mis aitab libedates talveoludes. Režiim Deep Snow/Sand aitab sõidukit juhtida pehmel pinnasel, lumes ja liivas sõites.

METSIK HULK JUHIABISID

Enne kui laskume detailidesse, vaatame üle SAE isejuhtimise tasemed. Ford Kuga peaks kõigi eelduste järgi olema nüüdseks arenenud tasemele 2 või isegi 2,5.

Edasiarendatud Ford Co-Pilot360 tehnoloogia suurendab turvalisust, aitab juhtida ning parkida, muutes sõitmise mugavamaks, pingevabamaks ja ohutumaks.

Esmakordselt kasutatav sõidurajahoidja koos pimenurgaabiga ühendab endas pimenurga-infosüsteemi (BLIS) ja sõidurajal püsimise abisüsteemi, monitoorimaks mitmerealisel teel juhi jaoks pimedasse nurka jäävaid sõidukeid.

Kui juht lülitab sisse suunatule või kui süsteem tuvastab rajalt kõrvalekaldumise ja samal ajal on kõrvalrajal lähenemas teine sõiduk, rakendab süsteem roolisüsteemile kerge impulsi õnnetuse vältimiseks.

Samuti edasiarendatud kokkupõrke-ennetussüsteem koos jalakäijate ja jalgratturite tuvastusega on nüüd varustatud ka uue ristmikul liiklemise abiga, mis õnnetuse vältimiseks rakendab automaatselt pidurid, kui juht on sooritamas pööret, kuid süsteem tuvastab kokkupõrkeohu.

Kohanduv kiirushoidik (ACC) koos Stop & Go funktsiooni, liiklusmärgituvastuse ja sõidurajahoidjaga aitab hoida ohutut pikivahet.

Samuti aitab see vähendada pinget pikkadel sõitudel, hoides auto turvaliselt oma sõidureas, ja sõidukiiruse ületamist, monitoorides teeäärseid liiklusmärke. Täiendavalt kasutatakse selleks ka navigatsioonisüsteemis olevat infot.

Sõidurajal püsimise tehnoloogia monitoorib teekattemärgistust ning annab kerge impulsi roolisüsteemile, kui märkab sõidurajalt kõrvalekaldumist.

Eelduseks on sisselülitatud ACC. See lahendus on juhil abiks sõidukiirustel kuni 200 km/h. Kui tehnoloogia tuvastab, et juht ei tegele roolimisega, annab see helisignaali ning kuvab hoiatust ka näidikupaneelil.

BLIS koos ristuva liikluse hoiatusega teavitab parkimiskohalt välja manööverdavat juhti sõidukitest, mis neist peatselt mööduvad ning suudab kokkupõrke vältimiseks ka pidurdada, kui juht hoiatusele ei reageeri.

Stop & Go võimaldab ACC süsteemil pidevalt kiirendavas ja pidurdavas liiklusvoos peatada sõiduk täielikult, kasutades kuni 50 protsenti kogu pidurdusjõust, ning see deaktiveerub automaatselt, kui peatus kestab enam kui 3 sekundit.

Süsteemi taasaktiveerimiseks üle 3 sekundi kestnud peatumise järgselt peab juht vajutama roolil olevat nuppu või puudutama õrnalt gaasipedaali.

Parkimisabi Active Park Assist 2 nupuvajutusega rakenduv täisautomaatne abiline suudab manööverdada paralleelselt ja ristsuunas paiknevatele parkimiskohtadele ja sealt välja.

Süsteem suudab tuvastada sobiva parkimiskoha ja juhil jääb vaid üle valida käigukasti neutraalasend ning hoida all näidikupaneelil paiknevat nuppu.

Sõiduk valib automaatselt sobiva käigu, reguleerib gaasi ja pidurit ning keerab rooli. Nii saab manööverdada parkimiskohtadesse, mis on vaid 92 cm sõiduki pikkusest suuremad ning seda ka 12% kaldpinnal, kiirusega kuni 4 km/h.

Süsteem aitab juhil ka paralleelsetest parkimiskohtadest välja manööverdada täisautomaatse Park-out Assist lahenduse abil.

Evasive Steering Assist juhiabisüsteem, mis töötab nii linnasõidu- kui ka maanteekiirustel kasutab radarit ja kaamerat eespool aeglaselt liikuvate ja seisvate sõidukite tuvastamiseks ja aitab autojuhil sõidukist mööda manööverdada, et vältida kokkupõrget.

Eesmised ja tagumised lainurkkaamerad, mis pakuvad 180-kraadist vaadet sõidukist ette- ja tahapoole, võimaldades paremat nähtavust nii tagurdades kui ka parkides ning manööverdades.

Vastassuunda sõitmise hoiatus Wrong Way Alert kasutab esiklaasikaamerat ning navigatsioonisüsteemi infot, et hoiatada autojuhti nii visuaalse kui ka helisignaaliga, kui auto sõidab sissesõitu keelavate märkide alt läbi.

Süsteem kasutab esikaamerat, mis monitoorib teekattemärgistust kuni 65 meetrit ettepoole, ning reguleerib tulede kaldenurka, tagades parema nähtavuse enne kurvi.

Fordi patenteeritud liiklusmärgituvastussüsteem muudab valgusvihu laiemaks enne ring- ja tavaristmikke, et muuta nähtavaks ka need potentsiaalsed ohutegurid, mis ei paikne otseselt sõidusuunas.

Pimestamisvastased kaugtuled aitavad juhil öösel paremini teed näha, kuid ei pimesta vastutulijaid. Neil on reguleeritav trummelkonfiguratsioon, mis pakub paindlikkust ja pehmemaid, vähem häirivaid tuledevahetusi.

Kui aga juhtub liiklusõnnetus, aitab uus Post-Collision Braking tehnoloogia vähendada ahelkokkupõrke riski, rakendades mõõdukat jõudu piduritele kohe, kui tuvastatakse esmane kokkupõrge.

VINGELT ÜHENDUV

Esmakordselt on Kuga varustatud FordPass Connect modemitehnoloogiaga, mis loob sõidukis mobiilse WiFi hotspoti, millega saab ühendada kuni 10 seadet.

See süsteem aitab planeerida ka kiiremat ja mugavamat kohalejõudmist, varustades navigatsioonisüsteemi reaalajas liiklusinfoga, samuti saavad autosviibijad sõidu ajal kasutada meelelahutuseks voogedastust.

FPC aitab muuhulgas tuvastada sõiduki asukohta parklas, annab infot kütuse- ja õlitasemest, võimaldab uksi avada mobiilirakenduse kaudu, teatud tasemel ka sõidukit kaugkäivitada. Loomulikult on Kugal eCall ja laes SOS nupp.

Juhtmevaba nutitelefoni laadimisalus armatuurlaua alaosas võimaldab mugavalt laadida ühilduvaid seadmeid ning vabastab salongi juhtmerägastikust. Alus tuvastab sobiva seadme ja alustab laadimist automaatselt.

SYNC 3 kommunikatsiooni- ja meelelahutussüsteemiga, mille 8-tollist puuteekraani saab juhtida viibates, saab laadiva nuhvli ühendada sinihamba kaudu.

SYNC 3 kaudu võib (heas inglise keeles) juhtida audio-, navigatsiooni- ja kliimasüsteemi ning ühilduvaid nutiseadmeid ka häälkäsklustega. Apple CarPlay ja Android Auto™ ühilduvus on samuti olemas.

Uus kaarduva ülaservaga 12.3-tolline LCD näidikupaneel põhineb autotööstuses esmakordselt kasutataval free-form tehnoloogial. 24‑bitine erksate värvidega digitaalne näidikupaneel kuvab infot selgemalt, seda on silmadel kergem ja pingevabam jälgida.

Uus B&O audiosüsteem võimaldab autosviibijail nautida oma lemmikmuusikat, mida saab striimida FordPass Connect süsteemi ja oma nutiseadmete kaudu.

KOKKUVÕTTEKS: HIND MÄÄRAB KÕIK

Suurepärane välimus, materjalivalik, tingel-tangel ja isejuhtimise tehnoloogiad ei tähenda tänapäeval kohest ja raugematut müügiedu: ka konkurendid on tuuninud oma uudistooteid mõtlevateks-laulvateks-keetvateks kodumasinateks.

Kuga müügiedu saab määrata üksnes hind. Eestis ei oska me uustulnukale ühtegi hinnalipikut külge panna vaid peame ära ootama ametlikud teadaanded. Vihjete põhjal pole kolmanda põlvkonna alghind eelkäijast kallim ning korraliku hübriidse linnadžiibi võiks koju veeretada nii umbes 30 000 euro eest.

Elektriajamiga Kuga, millel peaks sõiduraadiust jaguma 500 ja rohkem kilomeetrit ühe laadimisega, jõuab eeldatavasti järgmisel aastal müügile. Sõiduki hinnaklass peaks tulema Kia ja Hyundai elektriautodega samale tasemele, seega kusagile 40 000 euro piirimaile.

Neile, kelle jaoks hind pole esimene vaid alles teine või kolmas ostuargument, soovitaksin uue Kuga oma silma ja käega kindlasti üle katsuda, sest tegu on kvaliteetse sõidukiga, mis veel mitu aastat pärast ostmist teeb silmapai. Amko Leenarts on taas näidanud, et maasturitaoline ese võib ka päriselt välja näha.

Amko Leenarts, karismaatiline interjööridisainer

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.