Volvo Car Group allkirjastas kahe suure akutootjaga pikaajalised koostöölepingud. Järneval kümnendil tarnivad Volvo elektriautodele vajalikud energiasalvestid CATL ja LG Chem. Nüüd on kindel, et Rootsi autotootja liigub kiirmarsil elektriajastusse. Mõni konkurent peab plaanidega aga tagasi tõmbama.
Norra Elektriautode Assotsiatsiooni peasekretäri Christina Bu sõnul toimus läbimurre elektriautode tootmises 2017 aastal:
“Siis said ühekorraga kõik suured tootjad aru, et peavad järgima Nissani eeskuju ja tooma turule taskukohase hinnaga elektriautod. Paraku seisavad nende ees nüüd mitmed põletavad probleemid, mille lahendamisega on hiljaks jäädud. Üks neist: kust saada akusid ja kust akude jaoks vajaminevaid metalle?“
Seda, mis elektriautoturul tegelikult toimub, saab Norra pealt vaadata. Ootamatult on maailma mõõtkavas väike autoriik (2,7 mln sõiduautot) osutunud kõige atraktiivsemaks uue ajastu autode tootjatele.
Metsikud müüginumbrid, kohe kolmandik kõigist autodest elektrilised, üksteisel kiirlaadijate pärast silmi peast kratsivad kompaniid, Oslo esimesed induktsioonlaadijad… Norra on maailma elektriautoriik number üks. Pole vist raske arvata, kus esimesi Volvo elektrikaid näha saab.
Akutootmine kui lotovõit
Nissan müüs hiljaaegu oma akutehase ja tarnib energiapakke Hiina AESC käest. Viimane avas äsja Hiinas uue tehase ja lubab toodangut kolmekordistada. Ametlikud andmed tootmisvõimsuse kohta on vasturääkivad.
Nissanis hoitakse näppe ristis, et AESC-le ressurssi jaguks, see on valdavalt koondunud teiste Hiina tootjate, sh CATLi kätte. Ka Šveitslased müüvad oma koobaltiressursi hiinlastele. Üks suur lotomäng!
Volvo, tundub, on saanud jackpoti. Kahe suurtootjaga allkirjastada järgmiseks kümnendiks tootmislepingud on muljetavaldav. Aastaks 2025 peaks rootslased aastas tootma pool miljonit elektriautot. Hullumeelsus!
Volvo edulugu on aga risuks silmas konkurentidele, sh VAGile, kel küll on olemas raamlepingud hiinlastega, aga ei midagi kindlat. Audi e-troni tootmismahte just kärbiti, VW ID.3 esitlus oli ehku peale minek… Euroopa ootab oma akutehase valmimist. Ja isegi kui see tuleb, ei pruugi ressurssi kõigile jaguda. Elu.
SPA2 ja CMA elektriks!
Kuniks liitium-ioonaku on tegija, tehased huugavad ja autod tulevad liinilt nagu soojad saiad, on võidus see, kel on akusid. Christina Bu sõnul edeneb elektriautondus sedamööda, mida rohkem on turul valikut.
“Oluline on, et autosid oleks ka saada – Norra EV-de müügitabelist on väga selgelt näha, millal kes on kännu tagant lahti saanud. Nissan Leaf on seni ainus elektriauto, mille tarned on ühtlased. Model 3 juhib tabeleid, sest täidetakse kahe aasta taguseid lubadusi. Jaguar on tänu I-Pace’ile kümnekordistanud, aga meie 3000 I-Pace’i on tulnud teiste turgude arvelt,” selgitab Bu.
Volvo on seni edukalt turustanud oma pistikhübriide, mida leidub igale (maasturitaoliseihaleja) maitsele ning näidanud üht täiselektrilist mudelit, muuhulgas veganautot Polestar2.
Leping CATLi ja LG Chemiga toob Volvo suure sammu võrra lähemale uuele reaalsusele: kõik SPA2 ja CMA moodulplatvormidele ehitatavad autod saavad edaspidi vabalt olla ka täiselektrilised. XC40st Polestarini välja.
Geely on CATLi suurim tööandja
Volvo platvormi kasutavad hirmedukalt kõik teised Geely tütrekesed ja neid on viimasel ajal juurde sündinud nagu seeni pärast vihma, kõik muidugi elektrilised.
Geely tutvustas tänavu kevadel uut üleilma-elektribrändi Geometry ja selle esimest mudelit ning Geely G11 elektrilist kupeemaasturit, mis samuti peab Hiina müüri taha murdma. Geely akupakke toodab CATL.
Volvo suur uudis ei ole seega midagi muud kui õigel ajal pressile sobiva info ettesöötmine. CATL akupakid on kenasti rootsi brändi sõsarmudelitel end tõestanud, tarne on käima läinud ja kiirmarsil maailma vallutama nii Volvo kui ka Polestar nüüd asuvad.
“Volvo Car’i tulevik on elektriline ning oleme võtmas täit vastutust sisepõlemismootoritejärgse ajastu künnise ületamisel. CATLi ja LG Chemi lepingud olgu selle kinnituseks,” rääkis Volvo peadirektor Håkan Samuelsson.
Täiselektriline Volvo tuleb tänavu
Eks me oleme seda uudist, et Lynk&Co No 1 sõsarmudel Volvo XC40 täiselektriliseks läheb, juba vähemalt 1 aasta oodanud.
Nüüd see siis tuleb: Ghenti tehases Belgias peab veel selle aasta (2019) lõpuks valmis ehitatama XC40 nunnumaasturi täiselektriline versioon. Sealsamas tehakse autost ka pistikhübriidset versiooni.
XC40 järel peaksid sabad külge saama kõik CMA platvormil valmivad uudismudelid: kõigepealt Polestar 2 ja seejärel Volvo ja Geely ühistööna sündinud arvukad teist marki autod, sealhulgas Lynk&Co, Geometry, veel mõni, mille nime me täna ei tea.
Teada on, et sõsarbrändide elektriautosid ehitatakse Lyqiao tehases Hiinas. Teada on ka, et nende kvaliteedi osas ei ole hinnaalandust tehtud, sest tegu on üleilmsete mudelitega.
Uus SPA2 modulaarplatvorm on populaarse SPA järgmine edasiarendus ja see võetakse kasutusele alates 2020. aastast. SPA on juba üks võimalusterohkeim autoehitamise põhi, mille arhitektuur on aluseks Volvo 90. ja 60. seeria mudelitele.
SPA2 esimeseks uustulnukaks on järgmise põlvkonna XC90, mis siis veel! Ja selle järel siis tulevad juba uued 90. ja 60. seeria sõidukid, mille tootmisaeg kattub kenasti tootja plaanidega aastasse 2025 – päris kindlasti saame näha elektrit.
Kogu seda ilu ja kellamängu on Volvo usinasti ette valmistanud mitmeid aastaid: selle aasta alguses tutvustas tootja rida jõuallikaid, mille seas on nii pistikuid kui ka täiselektrilisi, ei ole aga ühtegi “õlijoodikut”. T8 ja T6 kaksikajamid saavad edaspidi olema mudelivaliku baasjõuallikateks.
Christina Bu sõnul ootavad norralased (ja nende tuules ülejäänud edumeelne inimkonnakilluke) silmad pikad peas elektriautode valiku kasvamist. Volvosid on Norra tänavapildis praegugi päris palju, kõigil kaksikajamid mootoriruumis surisemas. Oleks justkui asjade normaalne käik!?
“Norra, siit me varsti tuleme, sest meil on jackpot!” võiks Volvo öelda. Jah, neil on akud ja müügirekordid, mis konkurentidel tuju ära ajavad. Võimalik, et rootslaste esimese elektrika põhivarustuses sisaldub ka keskmine sõrm…
Allikas: Volvo pressiruum