Teisipäev, 3. detsember 2024
Volvo, turvalisuse etalon, on oma valdusi jõuliselt avardamas. Uued moodulplatvormid ja elektrifitseerimine legendaarse Polestari iseseisvumine on vaid osa uuendustest, mis tootja positsiooni noobelsegmendis kindlustanud. Ameerikas valmiv S60 sedaan toob kaasa uue sõõmu värsket õhku ja šikki sportlikkust.

Kes veel ei tea, siis Polestar Engineered on uus, Volvo T8 hübriidajamiga autodele mõeldud tuuningpakett. Esimest korda tutvustataksegi seda koos uue sportsedaani S60-ga. S60 on märgiline mudel ka seetõttu, et on esimene Ameerika Ühendriikides toodetav Volvo.

https://www.youtube.com/watch?v=OBExUQXY91Y

Moodsalt turvaline kosmopoliit

Volvo on jätkuvalt turvalisuse sünonüüm, ent mida aeg edasi, seda rohkem räägitakse sellest kui kaasaegsete noobelautode pioneerist.

Kuidas sai raskepärasest ja kandilisest rootslasest kergelt ja über-stiilselt lendlev kosmopoliit? Üksiti on eduloo taga nutikad investorid Hiinast, kes Volvo inseneride potentsiaali ära tabasid, nad osavalt Geely hõlma alla veeretasid ja suuri tegusid tegema panid. Teisalt aga on aeg sealmaal, et rahvas nõuab taas ilusaid… jah, ka sedaane.

Viimase viie aastaga on Volvo meile näidatud tulevärki, kus pole hool ega hoobil vahet. SPA platvorm suurtele, CMA väiksematele, 4-silindrilised turbomootorid, elektriajamid; kaks nimetatut koos T8 ja T6 hübriidajamina, imetabane Sensus – infolust, mille saavad peale ka tilluautod, suurepärane koostekvaliteet; ja seda kõike kroonimas tore sõiduelamus…

Pole siis ime, et kõik tahavad oma mistahes auhinna ära anda mõnele Volvo-märgiga autole. Ja tegelikult poleks ka ime, kui uus kuuekümnenda seeria sedaan S60, mida tootja nimetab sportsedaaniks, pälviks arvatust rohkem tähelepanu. Eriti, kui valitud saavad seda tellida Polestar Engineered – versioonis…

Ühendriikide ja Hiina jaoks oluline mudel

Kevadisel Genfi autonäitusel oli Volvo peaesinejaks V60 universaal, mis mõne kuuga on tõusnud üleilmseks müügihitiks (ka eestlased nõuavad juurde!).

Sealsamas kõrval näitas Polestari divisjon märksa vaoshoitumalt oma esimest 600-hobujõulist pistikhübriidi Polestar 1, mis aga pälvis vähemalt samavõrra tähelepanu kui V60.

Polestar 1-ni läheb veel aega ning S60, mida neil päevil päikeselises Santa Monicas presenteeritakse, siinmail ilmselt nii popiks ei saa. Kuigi mine tea, rätsepaülikonnana valmiv T8 Polestar Engineered – erimudel ahvatleb lähemalt uudistama, sest elamust on selles autos kogu raha eest.

Nagu kõik ülejäänud 90- ja 60-seeria Volvod, põhineb ka S60 sportsedaan SPA-l. Eriliseks teeb selle mudeli asjaolu, et see on esimene Volvo, mis ehitatud valmis Ühendriikides, Lõuna-Carolina osariigis, Charlestoni tehases.

Lisaks USA turule sihitakse mudeliga ka Hiinat, kus Volvo on täna üks väheseid tootjaid, mille müüginumbrid vertikaalis tõusevad. Saab muidugi näha, mida suudab kaubandussõda Volvole teha – emake Geely peaks põlleesise vähemalt poliitilisel tasandil puhtana hoidma (koostöö).

 T8 kaksikajam, unistuse süda ja hing

Liinilt veereb S60 mitmes variandis, millest ükski ei ole diiselmootoriga. T5 ja T6 bensiinimootoritele lisaks jõuavad müügile 340-hobujõuline neljarattaveoga T6 pistikhübriid ja 400-hobujõuline T8 pistikhübriid.

See viimane on ka Polestar Engineered S60 süda (ja hing!, ikkagi kaksikajam), mida on küll selle eksemplari heaks pisut “peale keeratud”.

T8 kaksikajam koosneb 313 hobujõulisest turbo-bensiinimootorist (tõmbab edasi), ja 87-hobujõulisest elektrimootorist (lükkab tagant). Sealt ka see neljarattavedu, sest kummalegi teljele on ju oma jõuallikas.

T8ga käib komplektis 10.4 kWh aku, tootja andmetel suudab S60 puhta elektri jõul sõita umbes 32 km. Polestar Engineered võlub kaksikajamist välja lisaks veel 16 hobust ja 670 Nm.

Varustustasemeid on kolm: Momentum, Inscription ja R-Design. S60 lihtrahvamudeli kõrval on väga valituil võimalik maja ees eksponeerida ekstraägedat Polestar Engineered – versiooni, mida toodetakse Ameerika turule esialgu vaid 20 eksemplari. Sealmail ei ole seda mudelit võimalik niisama osta, autot saab rentidaCare by Volvo kaudu.

39 minutit, 20 Polestar’i

Volvo S60 T8 Polestar Engineered on ilmselt ägedaim noobel kompaktne sportsedaan, mida parkettide pääl kõndima panna ja endale ihaldada. Volvo tootmisplaani on sisse kirjutatud mudeli leviku sordiini all hoidmine – näiteks USA turule ette nähtud 20 esimest PE-d on ammu “mehele pandud” ja tänavune tootmisplaan sellega joone alla saanud.

Esimese väikepartii müük läheb ajalukku ühe naljaka numbriga – 39. Just nii mitu minutit võttis aega, et kõik 20 Polestari leiaksid omaniku, s.t. rentniku, sest Care by Volvo kaudu saab autod võtta täisliisingusse ning need kahe aasta pärast soovi korral uue generatsiooni samasuguse isendi vastu vahetada.

Edaspidi jääb Polestar Engineered eritellimusel autoks nagu rätsepaülikond ning seda valmistatakse täpselt nii palju kui on nõudlust. Mis selle auto hind on? Polestar auto hinda ei ütle, sest Ameerikas saab seda üksnes Care by Volvo kaudu tellida – täisteenusrendi kuumakse on sealmail umbes 1200 eurot.

Kollased, kättesaamatud turvavööd

Autotootjad ei ole kitsid oma eriti sportlikke mudeleid detailsuseni lihvima – ühena esimestest meenub Mégane RS, kus turvavööd ilmestas pikk peenike punane joon.

Nii R-Design paketiga kui Polestar Engineered S60-s on “õige tunde” saamiseks tepitud kookonistmed, mis haaravad kindlalt endasse, PE-s ka tibukollased turvavööd. Ja muidugi hulgaliselt peenelt väljapeetud Polestari – sümboolikat.

Okei, sel on ka 20-tollised kergveljed ja tulikollased pidurisadulad, aga seda me ometi oskame sportautolt oodata ju? Nagu ka Brembo pidureid, Öhlinsi amorte ning alumiiniumist strut bar‘i.

Ehkki Polestar ei avalda üleliia palju tehnilisi andmeid (see saab olema nende poliitika nüüd ja edaspidi), saabub autotaeva nirvaana 4.4 sekundiga – just nii kiiresti lendab S60 PE nullist sajani. Ülalnimetatud S ja C jäävad maha. Sekundite mäng, adumatu rõõm.

Aga et tegu on hübriidajamiga, siis saab sõita muidugi ka täiesti roheliselt. “B”-režiimil toimub rekuperatsioon ja võite vaid ette kujutada, kui võimsalt kiirusel… no näiteks alustades 200 km/h pidurdamist, energiat tagasi laetakse.

https://www.youtube.com/watch?v=2mbLJ-A5xWE

Parem tehakse veel paremaks

Polestar Engineered Volvo S60 on üle võlli nagu MB Brabus, AMG ja BMW M-division. Nende kõigi ühine nimetaja on see, et võetakse midagi väga head ja tehakse see veelgi paremaks, ainult esimest korda Volvo ajaloos on see, millest tehakse, juba eos kaksikajamiga.

S60 T8 PE veereb spetsiaalselt selle jaoks välja töötatud 20 tollistel kergsulamist velgedel. Parema peatumise eest hoolitsevad Brembo pidurid. Kiiremaks ja paremaks timmimise lahutamatu osa on ka vedrustus.

Öhlinsi poolt välja töötatud Dual Flow Valve technology amortisaatorid tagavad selle, et vedrustus reageeriks tee ebatasasustele kiiremini ja annaks rattale parema kontakti teepinnaga.

Alumiiniumist strut-bar ei ole sellel autol lihtsalt iludetail vaid see toob eesmärgistatult rohkem jäikust. Sedagi vaid selleks, et kiirel sõidul oleks auto juhitavus ettearvatavam.

Need on kõik detailid, mille kruviksid oma sõidukitele külge need entusiastid, kes ise autosid armastavad ehitada.

Polestari pole enam edasi vaja ehitada, tippinsenerid on vajaliku juba ise ära teinud ja tõenäoliselt tähendaks igasugune ise edasi arendamine hoopis halvemuse poole keeramist.

Polestari optimeerimispakett ei ole lihtsalt lisavarustus ja mõne lisajupi paigaldus, kuigi need üksigi on väga põnevad upgrade’d. Polestar on lisaks ka gaasipedaali tundlikkuse kalibreerimine ja timmitud käigukast – kõik ikka selleks, et auto käitumine oleks veelgi etteaimatavam ja kontrollitavam.

Loomulikult on kiiremad ka käiguvahetused ning auto oskab vajadusel hoida sees valitud käiku, kui peaks vaja olema suurte G-jõududega kiireid kurve läbida.

Mäletatavasti andis mitte-hübriidajamiga Volvode optimeeriminesõidugurmaanidele “Dynamic” sõidurežiimis kätte võimaluse, suunata rohkem veojõudu tagasillale. Kaksikajami puhul on “õigeveo”-tunde tekitamine veelgi lihtsam: Volvo pakub vastavat upgrade‘i kõigile AWD kaksikajamiga mudelitele.

Tulles tagasi S60 T8 baasil auto juurde, siis Polestari poolt näpitud mootor on küll seesama 2-liitrine Volvo mootor ja elektriajam, ent fännid teavad, et mootorisse puhuvad lisaõhku turbo JA kompressor. Komplekt arendab pärast kohendusi 305 kw võimsust ja 670 Nm pöördemomenti.
Polestar paneb rõhku just sooritusvõimele keskmistel pööretel (midrange) ning mõneti üllatuslikult  räägitakse selle kõige juures veel ka paranenud kütuseökonoomikast. Polestari versioon lippab nullist sajani umbes 4.4 sekundiga. Nii vähemalt loodetakse.
Konkurentide nimekiri on pikk

Ootused on kõrgele aetud: S60 läheb Ühendriikides ja Euroopas rinnakuti tegijatega nagu BMW kolmas seeria, Audi A4, Lexus IS, Jaguar XE, M-B C-klass. Ameeriklaste valikus on S60 kõrval ka meile tundmatud Infiniti Q50 ja Genesis G70, Cadillac ATS-ist rääkimata.

Põhjatähe kujutisega S60 konkureerib märksa kangemate isenditega – Audi S4 ja Mercedes-AMG C43 on vaid 2 suvalist näidet – ja samas ei konkureeri see mitte millegagi, sest võimsaid pistikhübriide toodab peale Volvo edukalt vaid Porsche. Lexus, mille valikust leiaks väärilist vastupanu, on iselaadivate hübriidide meister.

Ja ikkagi, mis juhtus diisliga?

Uus Volvo S60 sedaan, mille esmaesitlus toimus möödunud kevadel, on esimene Volvo mudel, millel ei ole valikus diiselmootorit.

Kõik uued Volvo mudelid alates 2019. aastast on saadaval kas bensiinimootoriga mahehübriidi, pistikuhübriidi või täiselektrilisena.

Tegemist on Rootsi autotootja ulatusliku “särtsutamise” strateegiaga: 2017. aasta juulis teatas Volvo, et läheb järk-järgult üle kõikide autode elektrifitseerimisele.

Sisepõlemismootoritest loobutakse sammhaaval, lõpetades kõigepealt diiselmootorite tootmise, tuues areenile bensiinimootoritel põhinevad kaksikajamid ning sealt edasi juba täiselektrilised ajamid.

Kava kohaselt on aastaks 2025 50 protsenti Volvodest särtsukad. Selle teatega esines Volvo tänavusel Pekingi autonäitusel, millega positsioneeriti end jõulise turuosalisena Hiinas, mis on juhtiv elektrisõidukite turg maailmas.

Uue S60 tootmine algas tänavu sügisel Charlestonis, Lõuna-Carolina osariigis. Charlestoni tehas on sportsedaani ainus tootmiskoht, mis tähendab seda, et USAs toodetud S60 hakatakse müüma kõikjal maailmas.

Pildid ja meedia: Volvo pressipakk

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.