Laupäev, 7. september 2024
Teadusillustratsioonidele spetsialiseerunud kujundaja Jaana Ratas tutvustab oma uut mänguasja. Graafikalaud Wacom Intuos Pro on suurepärane käepikendus neile, kes oma leivatöö või hobina otse arvutisse joonistavad.

Intuos Pro on kasutajasõbralik ja kiire, ja asendab kenasti pliiatsit-paberit. Graafikalauaga sõbrustavad tänapäeval kõikvõimalikud rakendused.

Kui sain ettepaneku kirjutada Wacom Intuos Pro L graafikalaua kohta arvustus, ei olnud mul plaanis uut graafikalauda soetada.

Aastad mind hästi teeninud Intuos 3 oli lõpetanud arvutiga suhtlemise pärast Win 10 installimist – draiveriprobleemi üle kurdavad Wacomi kasutajad erinevates keskkondades üle maailma.

Probleem on Windowsiga – Maci peal töötab nimetatud riist kenasti edasi. Asemele olin ostnud ühe odavapoolse Wacomi lauakese, mille oma pikaldase mõtlemisega tegi töötegemise pigem vaevalisemaks ja oli tõsine plaan paberi, pliiatsi ja akvarellide juurde tagasi pöörduda.

Taustaks niipalju, et ma ei ole pühendunud digikunstnik, vaid teen osana oma leivatööst teadusjooniseid ja -illustratsioone ning fototöötlust. Proovimiseks oli muidugi huvitav uus asi koju tuua.

VÕIMATU KAASAS KANDA

Poes oli ehmatus – kui suur karp! Raske ka. Esimene miinus läks selle eest kirja – ei mahu läpakakotti ja üldse on sellise kaasaskandmine võimatu. Ka töötegemiseks osutus L suurus minu jaoks veidi ebamugavaks – käega peab liiga palju „vehkima“.

Suurus jäigi asja ainsaks miinuseks ja õnneks oli tegemist testeksemplariga, mis läks poodi tagasi. Kõik muu osutus väga suurepäraseks, töö lausa lendas käes ja sain aru, et selle lauata ma enam edasi elada ei saa.

Selgus, et on olemas ka M suurus ja selle ma ostsingi – mahub kenasti läpaka- või muusse kotti ja laua taga on mugav põlvede peale võtta. Käe liigutamise ulatus on ka just paras. Tööpinna suurus on pisut üle A5 ja lisaks jääb veel käele parasjagu toetuspinda.

Kes soovib joonistades kätt rohkem lauale toetada, ja kellel pole vajadust tööd kaasa tassida, sellel ehk ongi mõistlik suurem valida – kellegi jaoks neid ju toodetakse. Igal juhul ei maksa netist pimesi tellida, vaid minna poodi, võtta asi karbist välja ja proovida, kumb on mugavam.

SEADED PAIKA

Olles proovinud nii Wacom Intuos Pro L kui M suurust, saan öelda, et muud erinevust neil ei ole. Nagu ikka värskelt soetatud tehnikavidinaga, tuleb kõigepealt seaded paika panna. Wacom Desktop Centeri installimise järel on võimalik kõik oma käe järgi sättida.

Alustuseks on vaja valida, ka ekspressnupud jäävad paremale või vasakule. Paremakäelisel on mõistlik jätta need vasakule ja vastupidi. Ekspressnuppude funktsioonid saab valida vastavalt soovile ja pakutavatele võimalustele.

Samuti saab oma käe järgi ära seadistada pliiatsiotsa tundlikkuse, samuti pliiatsi tagumises otsas ja küljel olevate nuppude ülesanded.

Pean küll ütlema, et kõiki neid nuppe kasutan harva, olen harjunud töötades kombineerima digipliiatsit, hiirt ja arvuti klaviatuuri. Amazoni kasutajate arvustusi vaadates sain aru, et ka teised ei pea neid just hädavajalikuks.

Aga tänapäeval on kellad ja viled iga seadme juures ju paratamatud. Küllap leidub ka neid, kellele meeldib nuppudega opereerida.

Kui arvuti külge on ühendatud mitu monitori, tasub seadistada graafikalaud ainult ühele monitorile –nii on tööpind ja ekraan omavahel proportsioonis ja joonistamine mugavam.

KOLM OLULIST OMADUST

Kõnealuse laua saan lühidalt ära kirjeldada kolme punktina:

1) Mõtleb kiiresti, see omakorda võimaldab teha teatavaid liigutusi, mis aeglasema toimimise juures ei tööta (näiteks täpiliste, triibuliste tekstuuride joonistamine). Ühesõnaga – arvutisse ilmuv joonis ei tule tagantjärele nagu kehvemate laudade puhul, vaid nii, nagu käsi tõmbab.

2) Pind, mida mööda pliiats liigub, et ole enam ebamugavalt libe nagu varasematel mudelitel, ega ka häirivalt krobeline nagu odavama otsa toodetel.

Intous 3, mis muidu oli igati suurepärane, vajas paberiga katmist, et pliiats liiga kiirest ja valesse suunda ei lippaks. Intuos Pro mati kattega pinnal pliiatsit liigutades on mõnus paberile joonistamise tunne. See annab käele kindlust, ja algaja omandab kiiresti õiged võtted.

3) Pliiats on sama kujuga kui oli Intuos 3 oma. Tundub alguses harjumatult jäme, aga ilmselt on see paksus tehniliselt vajalik. Ja ka sellega harjub kiiresti.

Pliiatsiotsikud kuluvad kiiresti läbi (kaks kuud tehedat kasutust) ja vahel võib Eestis olla probleeme nende saadavusega – lauda ostes tasub ka neid varuda.

Selle kolme punktiga võikski piirduda, sest rohkem ei ole põhjust nõuda. Olulisim on, et saab takistusteta joonistada, ja kustutada, ja parandada – just nii palju kui vaja. Wacom Intuos Pro graafikalaud on väga kuulekas ja teeb täpselt seda, mida tema peremees tahab. Ja teeb seda kõike kiiresti.

MILLEKS GRAAFIKALAUD HEA ON?

Kes ei ole seda graafikalauaga varem kokku puutunud, siis neile väike ülevaade, mida sellega üldse teha saab. Mis siin keerulist – muidugi joonistada.

Kui uus asi kodus, siis kõigepealt proovisin ära muidugi Photoshopiga. Esimene mulje: väga hästi jookseb, suisa puhas rõõm. Graafikalaud võimaldab teha tundlikku joont ja ära kasutada kõik pintslite (brush) võimalused.

Joone saab panna sõltuma näiteks pliiatsi vajutustugevusest ja kaldest, ja oma isiklike joonte kujundamisel on tegijal vabad käed.

Samasuguseid võimalusi on ka vabavaralises Gimpis. Internet on muidugi täis kõikvõimalikke juhendeid. Photoshopi brush’ide seadistamisest Wacomi lauale saab vaadata näiteks siin:

Seoses ülesandega arvustus kirjutada hakkasin rohkem vaatama, millised joonistamise võimalused on erinevates programmides. Seni olen graafikalauda kasutanud põhiliselt Photoshopiga (ja eks nii jääb edaspidigi) ja vähesel määral kasutanud ka Illustraatoriga.

Ka Adobe Illustratori tööriistade hulgas on mitmesuguseid pintsleid, mida saab modifitseerida, ise juurde luua ja panna graafikalaua abil täpselt sõna kuulama.

Jooniseid ja infograafikat tehes kulub ka see ära, et programm korrigeerib vabakäejoone sujuvamaks, samas ei kaota ära isikupärast käekirja. Töö kiirus tõuseb sellise tehnikaga märgatavalt.

HIIREGA SAAB TEHA TRIKKE

Osavamad suudavad muidugi ka hiirega teha mitmesuguseid trikke (endalgi see kogemus), aga hiire võimalused on väga piiratud.

Arvuti võimaldab teha ära sellised tööd, kus on oluline kui kiirus ja korrektsus või tuleb töö käigus teha palju parandusi ja muudatusi – kustutada ja uuesti joonistada.

Võib öelda, et graafikalaud asendab vajadusel (teisisõnu jäljendab) ehtsat pliiatsit, pintslit või sulge ja paberit, või hoopis kääre.

Asendamatu tööriist fotode töötlemisel, kui on vaja suures kiiresti ja koguses elemente taustast välja lõigata. Joonistada vabakäelisi objekte vektorgraafikas, et neid oleks võimalik suurendada-vähendada. Proovida erinevat tüüp jooni ja tekstuure.

Aeg on kallis vara ja käsitsitöö puhul on selle ratsionaalsemaks kasutamiseks võimalik appi võtta tehnilised vahendid.

Olles aastaid teinud teadusjooniseid, hindan ma väga ka käsitsi joonistamise oskust, aga mul on hea meel, et paljusid asju ei pea enam „nii käsitsi“ tegema – paberisse auku kustutama või ootama, kuni tušš või värv kuivab.

Intuos Pro on arendatud juba selliseks, et pliiatsi all ongi paberi, mitte plastmassi tunne. Nii jääb väärtuslikuma käsitöö jaoks rohkem aega.

AVASTAMISVÄÄRT WORD

Kui hakkasin uut graafikalauda testima, avastasin, et ka näiteks Wordile on külge poogitud huvitavaid asju. Pean tunnistama, et õppisin Wordist mõndagi juurde.

Kõigepealt tuleb menüülindil joonistamise tööriistad nähtavalt tuua: File> Options> Customize Ribbon> Draw.

Wordis saab joonistada otse teksti vahele, valides selleks erinevaid pliiatsitüüpe. Jooned tulevad liigutatavad ja muudetava suurusega. Ehk läheb kellelgi tarvis.

Ink editor võimaldab teha teksti vahele justkui punaseid pastakaparandusi, kuigi ma ei ole kindel, kas keeletoimetajad või õpetajad seda tingimata vajavad.

Põhimõtteliselt samasugust joonistusfunktsooni pakub ka Powerpoint. Tore graafikalauaga sobiv funktsioon Wordis on Ink to math.

Kuna matemaatiliste sümbolite otsimine sümbolite galeriist võib olla tüütu ja mõni suisa puudugi, on Wordis olemas ink to math valemite kirjapanekuks (kreeka tähed, märgid jms).

Aga käekiri olgu korralik: masin ei tunne igasuguseid varesejalgu ära. Ka Eesti koolis kirjatehnika tunnis õpitud seotud kaldkirja ta ei tunnista. Lihtsalt Word teksti vahele kriipsujukude joonistamiseks pole mõtet kallist graafikalauda osta.

EKRAANIST SAAB TAHVEL

Ühe kasutusala avastasin enda jaoks veel. Teen tihti käsitöökoolitusi, kus lisaks slaidide näitamisele on sageli vaja ka jooksvalt tahvlile skeeme joonistada.

Nii on parem lahti seletada mõnd tehnilist võtet, mille puhul valmis lõppjoonis nii hästi ei tööta. Ka mõnele küsimusele on lihtsam joonistades vastata.

Tänapäeval on projektor ja ekraan juba igal pool, aga analoogtahvleid sugugi mitte. Graafikalaua abil saabki ekraanist tahvel.

KOKKUVÕTTEKS

Wacom Intuos Pro graafikalaud ei ole odav asjake ja niisama väiksele lapsele mänguasjaks ei ole tarvis seda osta. Tegemist on, nagu nimigi ütleb, profitööriistaga.

Lapsele andke ikka paber, pliiats ja värvid. Ei tasu ka loota, et arvuti koos lisavidinatega õpetab joonistama või joonistab sinu eest.

Pliiatsit on ikka pliiats – seda liigutab inimese käsi ja silm. Ei maksa ka karta, et graafikalauad tõrjuks maailmast kõrvale käsitsi joonistamise-maalimise, pigem võimaldavad planeerida tööde tegemise viisi vastavalt vajadusele.

Vaata Wacom Intuos Pro kohta lähemalt siit

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.