Volvo XC40 võitis üleilmselt nais-autoajakirjanike südamed ning pälvis Maailma Naiste Aasta auto 2018 tiitli. Unistuste Auto kategoorias tegi puhta töö Aston Martin Vantage. Esmakordselt välja antava WOW! ehk Väärt Naise auhinna pälvis Fiona Pargeter, Jaguar Land Roveri kliendikogemuse juht.
33 naisajakirjanikku 27 riigist on oma kaaluka sõna öelnud ning valinud WWCOTY 2018 tiitlivõitjaks Volvo XC40 nunnumaasturi. Volvo seljatas superfinaalis viis konkurenti ülitihedas võistluses: kui esikolmik oli teada juba siis kui vähem kui pool žürii liikmetest oli punktid andnud, jäi võitja viimase hetkeni lahtiseks.
Kuus tänavust Maailma Naiste Aasta auto superfinalisti tähestikulises järjekorras olid BMW X2, Jaguar E-PACE ja I-PACE, Peugeot 508, Porsche Cayenne ja Volvo XC40. Volvo järel tõusid esikolmikusse Jaguar E-PACE ja I-PACE.
Pingeline punktiheitlus
Volvo XC40 võitu ei saa siiski väga imeks panna, sest Rootsi autotootja hittmudel on korjanud järjepanu kõik saadaolevad auhinnad, sealhulgas Euroopa Aasta auto 2018 tiitli, mida peetakse automaailma iludusvõistluste kõrgeimaks tunnustuseks.
Ja ehkki “naised teavad, mida tahavad” kõlaks WWCOTY tänavusel auhindamisel asjakohasena, on XC40 just tänu arvukatele võitudele tõestanud end n-ö uniseks autona – sellega sõidavad meelsasti ka mehed, Eestis näiteks andekas dirigent Valter Soosalu. Seega ei vali naised naiste autot vaid väga head autot.
Grant Throntoni audiitorbüroo Uus-Meremaa haru, mis selgi korral maailma naiste punktid kokku luges, on seda teinud alates 2009. aastast, mil WWCOTY loodi.
Ettevõtte partne Paul Kane tõdes, et nii pingelist punktiheitlust kui tänavu näeb harva. Piltlikult öeldes spurtis Volvo viimase kohtuniku punktidega Jaguari E-PACE linnamaasturist mööda.
Holly Reichile pühendatud Unistuste Auto auhind
Igal aastal nimetavad kohtunikud oma Unistuste Auto. Alates ülemöödunud aastast on see auhind pühendatud ühele WWCOTY loojale, säravale ameerika autoajakirjanikule Holly Reichile, kes 2016. aasta sügisel vähile alla vandus.
Tänavune ülekaalukas võitja selles kategoorias oli Aston Martin Vantage. Selle 4-liitrise V8 kaksikturboga auto on loonud Marek Reichman, tunnustatud Briti tööstusdisainer, kes on ühtlasi Aston Martini peadisainer.
WWCOTY algataja, peakohtunik Sandy Myhre ütleb, et see kaheukseline ja kahekohaline kupee kummutab taas kord arusaama naistest, kes kardavad sportautosid – õrnem sugu ihaleb sarnaselt meestele ägedaid sõiduvahendeid ning sõidab nendega heal meelel.
WOW! ehk Väärt Naise auhind
Esmakordselt annavad maailma nais-autoajakirjanikud tänavu välja WOW! auhinna, mida eesti keeles võiks nimetada ka Väärt Naise auhinnaks. Selle tiitliga tunnustatakse naist, kes on panustanud autotööstuse võrdõiguslikumaks muutmisse.
Esimesena võidab selle auhinna Fiona Pargeter, Jaguar Land Roveri kliendikogemuse osakonna juht, kes on aastaid töötanud sama ettevõtte avalike suhete osakonna juhina ning koos disainer Ian Callumiga (kellega nad on elukaaslased), andnud inglaste legendaarsele autoettevõttele moodsa näo.
Sandy Myhre menutab, et aastal 2009 kui Maailma Naiste Aasta auto auhinna võitis Jaguar XK, saatis JLR tiitlit Londonis Knightsbridge’is toimunud tänuüritusele vastu võtma ühe ettevõtte naisjuhtidest. 2016. aastal aga andsid WWCOTY kohtunikud auhinna üle JLR peamajas Coventrys.
Kohtunike arv kasvab järjest
WWCOTY tänavuse hindamise esimeses voorus andis oma hääle 33 kohtunikku 27st riigist. Koos Sandy Myhre’ga on žüriis 34 liiget. Tänavu detsembris lisandub veel 2, 2019. aastal peaks naisi olema juba 30st riigist üle planeedi.
Alates 2014. aastast on WWCOTYs esindatud ka Eesti, Accelerista peatoimetaja Ylle Tampere näol. Tänavu ei ole Tampere üleliia rõõmus hindamisprotsessi üle: “2018. on olnud suurepärane autoaasta ent naiste aasta auto superfinaali jõudsid (ühe erandiga) vaid noobelklassi linnamaasturid. Euroopa kohtunikes tekitas see tõik imestust, sest neid, kes igapäevaautoks ostavad ülikalli maasturi on siiski vähe.”
Tema sõnul oli Volvo XC40 nunnumaasturi võit täiesti loogiline: “Hindasime autosid seitsmes kategoorias ja 10-palli süsteemis, XC40 võttis peaaegu maksimumi, sest see on ruumikas, ülimalt mugav, selle infolust on lihtsalt kasutatav ning sõita võib selle autoga põhimõtteliselt igal pool.”
Tampere pingereas tõusis XC40 järel teiseks Peugeot 508. Ent see auto superfinaali esikolmikusse ei jõudnud. Eesti kohtunik lisab, et kohtunikekogus on tänavuste hääletustulemuste järel alanud tõsine diskussioon autode hindamise üle:
“Midagi järgmisel aastal me muudame, et võimalus esile kerkida oleks ka n-ö tavaautodel. Sest kui me oma esimese vooru hindamislehed kõrvuti panime, siis oli sealt näha, et naisajakirjanikud ei unista ainult kallitest linnamaasturitest. Enamusel jooksid läbi ühed ja samad lemmikud.”
Tampere tänavune valik
“Kuna EAA tulemusi ei ole veel teatavaks tehtud ning arusaadavalt mu lemmikud kattuvad, ei saa ma veel oma hindamislehte tervikuna avalikuks teha. Aga luban, et teen seda, kui ka Eesti Aasta auto võitja on välja öeldud. Praegu saan katet kergitada niipalju, et tunnistada, minu üks favoriite oli tänavu Nissan Leaf, mis oli sees nii soomlaste kui ka leedukate aasta auto nimekirjades, ja Toyota Priuse pistikhübriid, mis pälvis maailma naistelt kõvasti kiitu oma elektrilise sõiduraadiusega, mis võimaldab seda autot kasutadagi linnas vaid särtsukana.”
Allikas: WWCOTY. Kaanepilt: Volvo