XC40 nutikas “nunnumaastur” on alles esimene pääsuke Volvo uue põlvkonna nooblite kompaktautode seas. Õige pea on oodata V40 universaali, mis asub konkureerima M-B ja Audiga. Tootja panustab uustulnuka puhul kuuldavasti algusest peale hübriid- ja elektriajamitele … ja Polestarile.
Võimalik, et juba sel aastal, kuid hiljemalt aastal 2019 tuleb ka uus Volvo V40, mis vahetab välja praeguse kuus aastat vana mudeli. Ajastus on hea, sest järgmisel aastal algab ka uue Mercedes-Benz A-klassi müük, mis on üks V40 selgematest konkurentidest.
Eesti oludes pruugib tulla üllatusi ning kui V40 hinna-varustuse suhe on mõistlik, võib uus tulija hakata turgu võtma hoopis suuremalt e-Golfilt või Audi A3 käest. Geely modulaarplatvorm võimaldab kiirelt juurutada nii pistikhübriidi kui täiselektrilise versiooni, seega läheb trügimine nunnude segmendis põnevaks.
Pöörseks kisub jutt juhul, kui V40 baasil tõepoolest tuleb ära esimene täiselektriline Polestar. Ajakava tundub sobivat, sest 2020 peaks Rootsi autotootja mõne uudismudeli särtsu peal liikvele lükkama, Lynk & Co, Geely ja Volvo ühiselt arendatav “noortebränd” on selleks hetkeks triki juba teinud.
CMA platvorm inseneride mõttelennule piire ei sea, seega kui kaks brändi ees lähevad, miks siis Polestaris nina nokkima peaks?! Polestar 1 esitleti möödunud aasta Shanghai autonäitusel. Polestar 2…? Kuulujuttudel võib olla tõepõhi all, jah!
CMA PAINDLIK PLATVORM
Volvo V40 on sama põhistruktuuriga nagu XC40 ehk selles kasutatakse Geely-kontserni uut modulaarse platvormi (Compact Modular Architecture). Üldilmelt jätkab uus V40 samas stiilis, millega XC40 alustas ja mida oli näha mudelis Concept 40.2.
Uustulnuk pruugib siiski ideeautost erineda, sest Concept 40.2 käis välja lisaks maasturile, mis tänaseks on XC40 kujul müügil, ka sedaani.
Sedaanist Volvo praegu aga ei räägi. Oodatakse hoopis V40 luukpära või universaali, ja kui see peaks olema luukpära, siis on see pigem piiripealne ineneri-ime, mille funktsionaalsus tabab universaali omadusi. Sedaan Volvo S40 võib, aga ei pruugigi tulevikus tulla, teostudes vaid Lynk & Co 03 mudelina.
Küsimärk sedaani kohal tuleneb üleilmsest maasturilaadsete toodete hullusest. Seega võib vabalt olla, et V40 saab kiiresti ka V40 Cross Country krossover-variandi ja platvormtaksod võivad vaid unistada kompaktsest ent funktsionaalsest ja ruumikast noobelsedaanikesest.
Hoopis olulisem kui auto kuju on selle kapotialune. Edaspidi on kõik “nunnuklassi” ehk 40-seeria Volvo mudelid saadaval lisaks “tavalisele” mootorile ka pistikhübriidina ja elektriautona.
Sisepõlemismootorite valik saab olema V40-l tõenäoliselt identne XC40 maasturiga: kolme- ja neljasilindrilised bensiinimootorid ja mõnel sihtturul jätkavad ka D3 ja D4 diiselajamid.
Volvo ise on lubanud diislile kiiret ja mitte üleliia piinarikast surma, seega võime üsna kindlalt panustada uute kolmesilindriliste põlvkonnale, mis sobivad imetoredasti ka tulevaste T8 hübriidautode alusmaterjaliks.
TULI ON TAKUS, TUPSUNUNNU PEAB TULEMA!
Geelyl on mõlema – Volvo ja Lynk & Co-ga – tuli takus. Autotööstus on viimastel aastatel võtnud üles enneolematud tuurid; järjest lubatakse (nüüd juba ka paisatakse) turule moodsalt ühenduvaid hübriide ja täiselektrilisi mudeleid.
Selles rongis kõige magusam koht on muidugi vedurijuhi oma. Seega jätkab Volvo tõusvas tempos mudelirivi uuendamist, esitledes aastas vähemalt ühte olulist mudelit. Kui 2017 läheb ajalikku Volvo maasturijuveelide-aastana, siis 2018 tõotab kujuneda nutikaks nutiaastaks.
Eestis on XC60 paar kuud potentsiaalseid ostjaid hullutanud ja tõusnud Eesti Aasta auto valikus superfinalistide sekka, XC40 just jõudis. Tänavu siis ootame silmad pikad peas S60/V60 sedaani ja universaali ning “tupsununnut” V40.
LYNK & CO JA POLESTAR EI LÄ’E MEIL MEELEST
Lynk & Co kaubamärki ei tasu vaateulatusest ära lasta, sest 2018. aastal alustavad Geely-Volvo ettevaatlikult Euroopas ja Ameerikas brändimist. Eesmärk on püüda uusi sihtgruppe, peamiselt noori, kelle jaoks auto omamine on vähetähtis, auto jagamine ja ühendamine nutiseadmetesse ja värkvõrku aga põnev.
Ja siis on muidugi Polestar, tulevikus täiselektriline hullumaja-auto, mis võtab põlvist nõrgaks kõik, kes näevad ja need, kes sõita saavad. Polestari kreisipöörade disain tuleb Rootsi parimatest stuudiotest ning ka insenertehnilised lahendused on neilt.
Küsimus, kus tegelikult mõeldakse välja ülivõimsad elektriajamid ning miksitakse need autonoomsusega, mis võimaldaks samal ajal lüüa nii särtsu kui SAE-ga?
Polestar on täna oma elektifitseerimise programmiga sammu konkurentidest maas, sest Porsche Mission-E tuleb tänavu ning Tesla Model S populaarsus ei näita omas segmendis raugemise märke. Samal ajal on VAG grupil olemas (Panamera Hybrid) ja tulemas võimsad hübriidajamiga supersportlased, mis päriselus on igal juhul särtsukatele konkurendid.
On üsna tõenäoline, et üks esimesi elektrišoki-Polestare tuleb just nimelt Volvo 40 seeriast ning ehitataksegi V40 põhjal. Meenutagem kasvõi V60 Polestari, mis lõi kõvematelgi õigeveo-meestel silmad imestusest kukla taha ja pani suu sosistama universaalile (!!!) armulubadusi (lugege Veli ja Ylle proovisõidulugu, et biiti tabada).
Polestar 1 on võimsa hübriidajamiga sedaan. Polestar 2 võib olla … mis iganes! Näiteks täieselektriline, nunnu ja nutikas V40, mis suudab korraga maha visata mitusada särtsukat kapja?! Unistada tuleb suurelt. Lähme siis samm-sammult, kõigepealt V40, siis Polestar ja edasi on puhas kosmos.
Tasub uuesti üle lugeda ka, kuidas Volvo ettevaatlikult isejuhtivust edendab.
Allikas ja meedia: Volvo. Materjale tõlkis: Kadi Rünkla, kirjutas Ylle Rajasaar