Esmaspäev, 18. november 2024
Ütled “käigukast”, mõtled ZF. Võidusõiduautodest igapäevasõidukiteni, BMWst Peugeot’ni – sakslaste hammasrattaid leiab paljude tootjate sõidukitelt. Ent kas teadsite, et maailma suurimate käigukastide komponentide tootjate hulka kuuluv ZF on liider ka isejuhtimise valdkonnas?

Tõsise autoentusiasti peas tekitab tähekombinatsioon ZF ilmselt välkkiirelt mälupiltide jada, milles figureerivad tipptasemel sooritusvõimega, ülitäpselt töötavad ja vastupidavad käigukastid ja käiguosad.

ZF ülekanded on teeninud tunnustust laial rindel, võidusõidumasinatest igapäevaautodeni, aga neid leiab ka erinevatel tarbesõidukitel ja tööstusmasinatel.

Tehnoloogilise läbimurde üheks eredamaks näiteks on XX sajandi neljakümnendatel esmakordselt tootmisse jõudnud planetaar-automaatkäigukasti eellane, 4-käiguline Oldsmobile Hydra-matic

Ettevõte nimetusega Zahnradfabrik (otsetõlkes “hammasrattatehas”) asutati aastal 1915 Saksamaal, selle algne eesmärk oli ajastule kohaselt Zeppelini õhulaevade tarbeks käiguosade ja ülekannete tootmine.

Lakoonilise ZF nime sai ettevõte 1921. aastal. Tänaseks kuulub Saksa käigukastitootja viie suurima tarnija hulka maailmas, mis varustavad autotööstust laias valikus komponentide ja varuosadega.

Ent sootuks vähem teatakse seda, et sakslaste käigukastiguru on üks autonoomse juhtimise valdkonna liider, ettevõtte toodetavad sensorid ja muud intelligentsed seadmed võimaldavad sõidukitel näha, mõelda ja autonoomselt tegutseda.

Eesmärk ei ole isejuhtimise juurutamine mitte üksnes sõiduautodel vaid transpordisektoris tervikuna. Saksa insenerid panustavad universaalsetesse lahendustesse, mis oleksid kohandatavad mistahes liikuritele.

Näiteks tutvustati tänavusel tarbesõidukite messil Hannoveris “viimase miili” lahendust, mis tootmisküpsuseni jõuab lähema kahe aasta jooksul. Samas segmendis on palju tegijaid, ZF eeliseks on nende tuntus ja kvaliteet.

ZF-i isejuhtimise valdkonna tegemistest rääkis lähemalt Maailma Aasta Auto blogis Andrew Whydell, ZF North America Inc. asepresident tooteplaneerimise ja globaalsüsteemide alal.

ISEJUHTIMISE ÜLIKIIRE ARENG

Ettevõtte fookuses on neli peamist valdkonda, mis on hetkel ülikiires arengus ja muutumises: automatiseeritud juhtimine, integreeritud ohutussüsteemid, sõiduki liikumise haldamine ja elektromobiilsus. ZF tootevalikus on 13 erinevat tüüpi süsteemi, millel on sidusroll kõigis neis valdkondades.

Süsteemide funktsioonid jagunevad kolmeks: nägemine (sensorid), mõtlemine (andmetöötlus) ja tegutsemine (vajalike funktsioonide käivitamine).

Niisuguseid ZF-i toodetud lahendusi leidub loomulikult ka neis sõidukites, mis kandideerivad 2019 World Car tiitlile – näiteks Cadillaci ja Kia mudelite kaamera- ja ADAS-süsteemid või Fordi uus vedrustussüsteem.

ZF on aga eriliselt pühendunud automaatse juhtimise valdkonnale, selle toodetavad isejuhtibise abisüsteemid sobivad kasutamiseks kõikvõimalikel sõidukitel jalgrattast bussini – muuhulgas kasutatakse neid ka VW, Audi ja BMW pistikhübriidide ülekandesüsteemides.

KÄED TEKI PEALE!

Kuidas üldse teha vahet, mis on mis isejuhtimises? Mida õieti tähendavad SAE tasemed? Ning millal võib juht roolis magama jääda? Andrew Whydell kirjeldab autonoomsuse tasemeid lihtsalt ja vaimukalt, tavainimeselegi arusaadavalt:

1. tase: Assisted (auto aitab) ehk juhiabisüsteemid
2. tase: Feet Off (jalg maha) ehk juht võib jala pedaalilt ära tõsta
3. tase: Hands Off (käed teki peale) ehk käed roolilt ära
4. tase: Eyes Off (silma maha) ehk silmad tee jälgimiselt ära
5. tase: Brain Off (aju köögilauale) ehk isejuhtimine, kus inimene sekkuma ei pea

KUIDAS NAD SEDA TEEVAD?

Niinimetatud isejuhtimise baasiks on kümned erinevad agregaadid. “Nägemise” funktsiooniga on seotud ZF kaamera-, radari- ja LiDAR süsteemid, “mõtlemise” eest hoolitseb aga automaatjuhtimise funktsioonidega arvutisüsteem ZF ProAI Central Computer.

“Tegutsemist” võimaldavad aga integreeritud pidurisüsteem, elektriline roolisüsteem, aktiivroolisüsteem tagateljel, elektrimootorid, aktiivvedrustus ja -turvavöösüsteemid.

Nendes valdkondades saavutatud edusamme demonstreeris ZF 2018. aasta tehnoloogiamessil CES 2018 Las Vegases, kus oli tutvumiseks väljas neljanda taseme täisautomaatne testsõiduk, mis oli varustatud ulatusliku sensoritekogumi ja AI-võimekusega ProAI control box tehnoloogiaga.

See näitusesõiduk demonstreeris Saksa tootja võimekust isejuhtivate sõidukite süsteemiarhitektuuri loomisel ja nende automaatjuhtimisfunktsioonide arengutaset.

UNIVERSAALNE ISEJUHTIMINE

ZF on seadnud eesmärgiks luua niisugune süsteemiarhitektuur, mida saaks kasutada mistahes sõidukitel ja oleks kohandatav vastavalt soovitud automatiseerituse tasemele, kasutatavale riistvarale ja rakendustele.

CES-il esitletud lahenduse juhtmoodul suudab teha 30 triljonit operatsiooni sekundis, mis loob võimalused tehisintellekti kasutamiseks ja masinõppeks.

Üsna peatselt pärast möödunudtalvist CES-i teavitasid sakslased oma partnerlusest ettevõttega e.GO Mobile AG, mille eesmärgiks on alustada autonoomse sõiduki e.GO Mover seeriatootmist juba 2019. aastal.

ZF prognoosib, et 5 kuni 7 aasta jooksul peaks niisuguste automaatse juhtimise tehnoloogiaga varustatud sõidukite nõudlus ulatuma juba ühe miljonini. Need näited illustreerivad päris hästi, missuguse peadpööritava kiirusega see valdkond areneb.

Saksa tootja eesmärgiks on automaatjuhtimisfunktsioonide levik kõikidesse sõidukisegmentidesse, sest sel moel on võimalik saavutada läbimurret üldise liiklusohutuse suurendamise alal.

Materjale sirvis ja kirjutas Lena Murd. Aitäh WCOTY

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.