Soome Autoklinikka tellitud uuringust selgub, et vaid veerand autoomanikest viitsib enne esimest sõitu tutvuda auto käsiraamatuga. Üle poole vastanutest võtab kasutusjuhendi ette juhul kui on tekkinud mingi jama. Veerand autoomanikest aga ei loe juhiseid kunagi.
[socialpoll id=”2545807″]
Autod muutuvad järjest tehnoloogilisemaks ja mugavusvarustust lisandub suure hooga. Kas autoomanikud tegelikult oskavad kõiki neid vidinaid kasutada?
Juhised on omaniku käsiraamatus küll kenasti kirjas ja pildid ka juures, aga kes seda käsiraamatut siis avada viitsib? Soomes tehtud uuringust selgus, et viitsib ainult veerand autoomanikest.
Autoklinikka tellitud küsitluse tulemused näitavad, et 24 protsenti uue auto ostjaist kindlasti käsiraamatut kätte ei võta.
51 protsenti tunnistas, et teeb seda juhul, kui mingi väga spetsiifilise probleemiga ise hakkama ei saa. Enne käsiraamatut vaadatakse näiteks Youtube’i videosid, küsitakse foorumist või sõbralt abi.
Ja siis on need 25 protsenti, kes vähemalt küsitusele vastates kinnitasid, et nad loevad käsiraamatut kui on uue auto soetanud ning teevad seda vabatahtlikult, enne kui mõni probleem seda tegema sunnib. Ehk siis üks neljast Soome autoomanikust vaevub juhendiga tutvuma.
“Sõidukid meenutavad järjest enam nutiseadmeid ja sageli pakub autotootja lisaks ka mobiilirakendusi, mille abil saab distantsilt kontrollida auto erinevate sõlmede seisundit, panna tööle eelsoojendust või leida oma sõidukit suurest ostukeskuse parklast üles,” kommenteeris uuringu tulemusi Autoklinikka esindaja Marko Tuokko.
Kui tavalise bensiini – või diiselmootoriga auto puhul on enam-vähem teada, kust valada kütust ja kontrollida aku täituvust, siis uute elektriautode puhul on nüansse, millega tuleks põhjalikumalt tutvuda. Lihtne näide – kui sa ei tea, kuidas ühendada autot kiirlaadijaga, siis võidki arvama ja proovima jääda.
Aga ka vanematel autodel on mitmeid kasulikke omadusi, mida omanikud enamasti ei tea. Näiteks on paljudel mudelitel kütusetaseme näidiku juures nool, mis osutab, kummal pool paikneb kütusepaagi luuk.
Igal juhul oleks kasulik ka vanema auto puhul käsiraamatuga tutvuda. Kaasas olevast juhendmaterjalist on abi nii uue, vähekasutatud kui ka vanema sõiduki hingeelu tundmaõppimisel.
[socialpoll id=”2545807″]
Tõlkis: Lena Murd. Kaanepilt: Ylle Tampere