Reede, 8. november 2024
Läti uuringufirma SKDS ja ERGO uuringust selgub, et jalakäijad kõigis Baltimaades tajuvad elektrirõukse ja tasakaaluliikureid ohtlikena. Tallinna raad soovib liikurid suukorvistada ehk piirata nende kiirust, MKM-i laual on võimalik liiklusseaduse muudatus.

ERGO kindlustusseltsi ja Läti uuringufirma SKDS poolt koostatud uuringust selgub, et Eestis peab elektrilisi tõukerattaid ja tasakaaluliikureid jalakäijatele ja üldisele liiklusturvalisusele ohuks 67% uuringule vastanutest, Lätis oli vastav näitaja 73% ning Leedus koguni 85%.

Tänavu suvel jõudsid mujal maailmas juba varem kulutulena levinud elektrilised tõukerattad ka Tallinna ja Pärnu tänavatele.

Mida rohkem tõukerattad ning tasakaaluliikurid levivad, seda rohkem on küsijaid, kui turvaliselt neid liikureid on võimalik liiklusse lülitada.

Hall ala tõuksinduses

Liiklusõpikute autori Juri Essi hinnangul vajab elektrisõidukitega seonduv korrastamist: “Erinevalt tõukerattast on elektritõuks oma iseloomult sõiduk ning seda kasutav liikleja on juht, mitte jalakäija. Muuhulgas tähendab see, et sellise elektrilise ratta juhil ei ole eesõigust ülekäigurajal, ta peab andma suunamärguandeid ja olema kaine.”

PPA juhtivkorrakaitsespetsialist Sirle Loigo viitab “hallile alale” elektritõuksinduses: “Kuniks meie seadustes on selle koha peal hall ala ning me alles harjume uudsete liiklusvahenditega tänavatel, ei ole paremat soovitust kui teistega arvestamine.”

ERGO kahjukäsitlusvaldkonna juht Caterina Lepvalts lisab, et kuigi elektrilised tõukerattad aitavad teatud osas ummikuid vähendada sõiduteedel, võivad need ohtlikke olukordi tekitada juurde kõnniteedel.

“Jalakäijad on mures oma turvalisuse pärast, kuna elektrilised sõiduvahendid liiguvad sõidu- ja kõnnitee vahel kiiresti. Ka pargitud tõukerattad raskendavad kõnniteedel liikumist ja võivad jalakäijatele ette jääda,“ kirjeldas Lepvalts olukorda.

Statistika järgi on kõik okei

Nii politsei kui ka kindlustusseltside statistika elektriliste sõiduvahendite ohtlikkust siiski ei kinnita, sest Eesti seadus käsitleb elektritõukse kui jalakäija abivahendeid,

Seega pole elektritõuksiga või tasakaaluliikuriga teise jalakäija kõnniteel jalust maha niitmine liiklusõnnetus, vaid tavaline õnnetus. No juhtub ikka, et üks jalakäija tuulekiirul teise EMOsse…sõidab.

Kuivõrd tihti pole ka kokkupõrke tulemusel sündivad kahjud materiaalselt kuigi suured, siis lahendatakse need kohapeal ning märget juhtunust kusagile ei jäägi.

Märk jääb maha kui tõuksitaja juhtub sõiduteel kimama või kakerdama: siis on tegu liiklusõnnetusega. Tänavu on tõuksiõnnetusi olnud vähemalt kaks, ühel juhul sõitis purjakil tõuksitaja kolaki! vastu autot. Statistika kirjas.

Suukorvid, päitsed ja põllepaelad tulevad

Kui praegusel hetkel pole liiklusseaduses elektritõukeratastega liiklemist reguleeritud, siis tuleval aastal võivad tulla muutused, sest teema on majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi laual.

Politsei ja MKM on välja töötamas reegleid, mis järgmisel aastal võiksid kehtida. Muuhulgas määratakse, kus ja millise kiirusega elektritõuksiga võib sõita, tõuksi kasutamisele võib kehtima hakata vanusepiirang.

Lepvaltsi hinnangul võrdsustatakse elektritõukerattad üsna tõenäoliselt tasakaaluliikuritega, millega võib sõita nii jalgratta- kui ka kõnniteel.

„Igal juhul tuleks liikluses lähtuda alati talupojamõistusest ning mistahes sõiduvahendiga jalakäijate vahele minnes tuleb arvestada, et teisi liiklejaid ohustada ei tohi,“ kinnitas kindlustusseltsi esindaja.

Liikluskindlustuse Fond ei pea elektritõukside eraldi kindlustamist asjakohaseks: nende hinnangul ohtlikumad on tänaval rulluisutajad ja hoolimatud jalgratturid. 

Tallinna raad Tallinna transpordiameti juhataja asetäitja Talvo Rüütelmaa isikus leiab, et elektritõuksidele tuleks kehtestada kiirusepiirang 20 km/h ning lenksu ei tohiks lubada vastava kategooria juhiloata isikut.

“Liiklusseaduses on mootorratta definitsiooniks sõiduk, mis sõidab üle 45 km/h. Järelikult on kuni 65 km/h sõitev tõukeratas liiklusseaduse mõttes mootorsõiduk ehk ta ei tohikski sõita jalakäijatega ühel teel,” ütles Rüütelmaa linna transpordiseminaril.

Seminari videot saab vaadata siit

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.