Kolmes Balti riigis esmakordselt läbi viidud e-kaubanduse uuringust selgus, et 43% Eesti elanikest ostleb internetis igakuiselt. Lätlased ja leedulased ostlevad internetis eestlastest siiski pisut rohkem.
E-ostlemise suurimaks motivaatoriks on kõigis Balti riikides mugavus ja ajasääst, kusjuures nooremaid motiveerib internetis ostlema eakamatest märksa enam ka suurem kaupade valik.
E-poodides ja -platvormidel ostetakse enim riideid, jalanõusid ja aksessuaare ning soetatakse kosmeetika-, ilu- või tervisetooteid.
Igakuiselt ostlevad internetis veidi aktiivsemalt Läti ja Leedu elanikud, mõlemad 46%. Eestis on igakuiste ostlejate protsent 43%. Kõige aktiivsemad igakuised e-ostlejad on Põlvamaa elanikud (61%), samuti Läänemaa, Hiiumaa ja Jõgevamaa elanikud (kõik 50%).
Noored eestlased on agaramad mobiilse rahakoti kasutajad
Eestis eelistab krediit- või deebetkaardiga maksta 70% veebipoodides ostlejatest. Muuhulgas eelistavad Eestis mobiilse rahakoti (Google Pay, Apple Pay jt.) teenuseid 25% vastajatest, mida on enam kui Lätis ja Leedus.
Mobiilse rahakoti kasutamine e-poodides on krediit- ja deebetkaartide kõrval kõige populaarsem kahekümnendates aastates eestlaste seas. Neist üle poole (57%) väidavad, et eelistavad e-poodides tasumisel kasutada nutiseadme rahakotti.
Vanemad internetiostlejad eelistavad krediit- ja deebetkaartide järel enam makseid pangalingiga ja ka näiteks PayPal makseplatvormi teenust.
Mobiilse rahakoti teenuste peamine täiendav eelis seisneb turvalisuses. Makse sooritamise protsessis edastatakse kaardi number krüpteeritud vormis, mis ei võimalda selle kasutamist rahakoti väliselt ehk varastamisel ei ole mõtet
Mobiilsesse rahakotti sisestatud kaardi kasutamiseks on lisaks vajalik omada kontrolli ka mobiilse seadme üle ning pääseda mööda sellele omastest kaitsemehhanismidest. Kõige turvalisem neist on biomeetria, mida on väga keerukas kopeerida.
Eelistatult tellitakse kaup pakiautomaati
Eelistatud on kauba tellimine pakiautomaati või mõne päeva jooksul kulleriga koju, noortele on meelepärased Wolt ja Bolt
Pakiautomaadid on 93% eestlaste eelistatuim kauba kättesaamiskoht, 36% eelistab ka kaupade koju tellimist tavalise kullerteenusega.
Uuringu tulemusi toetab ka Eesti E-kaubanduse Liidu pakituru statistika, mille põhjal tellivad eestlased pakiautomaatidesse iga kuu 1,3 kuni 1,5 miljonit pakki ning aastased kasvunumbrid on tihti kahekohalised.
Tõusuteel on ka äpikullerite kasutamine, mis on eelistatud kõige enam noorema vanusegrupi seas kõigis Balti riikides.
Wolt ja Bolt ei ole kaugeltki enam lihtsalt toidutellimise rakendused: nende platvormidelt saab tellida lisaks toidule veel lilli, kingitusi, parfüüme, raamatuid või kasvõi koduelektroonikat, mis kõik operatiivselt e-ostlejani tarnitakse. Pealekasvav põlvkond eelistab tarne kiirust ja mugavust.
Oktoobris 1,6 miljonit pakki
Oktoobrikuus tellisid eestlased ettevõtetest pakiautomaatidesse 1,6 miljonit pakki, mida on 283 000 pakki ja 21% rohkem, kui aasta tagasi oktoobris. Kasv oli korralik ka 2023. aasta oktoobris, mahud suurenesid 20%.
Kõige suuremat kasvu teeb Venipak. Turule sisenejana oli nende eelmise aasta maht olematu, kasvuprotsenti ei ole mõtet võrrelda. On märkimisväärne, et Venipaki turuosa oli oktoobris juba 2,3% ning üle on saadud 1%st.
Märkimisväärset kasvu tegi ka DPD, kasvatades mahte mullusega võrreldes 27%. Omniva on pakimahtu 24% kasvatanud, Smartpost kõigest 3,4% mullusega võrreldes.
Omniva hoiab selgelt turuliidri kohta 45% turuosaga. DPD on teisel kohal 29%ga, järgneb Smartpost 24%ga ning Venipak 2%ga.
SEB e-kaubanduse uuring viidi läbi 2024. aasta sügisel koostöös Norstatiga. Uuringus osales 1000 Eestis, Lätis ja Leedus elavat inimest vanuses 18-74 aastat.
Kaanepilt: Ylle Rajasaar