Pühapäev, 22. detsember 2024
Nagu oligi oodata, kukkus aprillis uute sõiduautode müük Eestis drastiliselt. Müüdi 824 uut autot, mida on 67,5% vähem kui naljakuus mullu. Nelja kuu kokkuvõttes jääb müük 2019-le alla veerandi võrra. 

Eestis müüdi aprillis 824 uut sõiduautot, mis jääb mullu aprilli tulemusele alla 67,5%. Jaanuarist aprillini kokku on müük langenud 25,7%. Vaadates Euroopa riikide üldisi tulemusi, on Eesti kriisist peaaegu kuiva jalaga siiani välja tulnud. 

„Aprilli uute autode müügitulemus kajastab selgelt viiruskriisi tagajärgi,“ kommenteerib AMTELi tegevjuht Arno Sillat.

„Kasutatud autode müük spetsialiseeritud ettevõtete kaudu on langenud veelgi rohkem. Mõnevõrra lihtsam on olukord ettevõtetel, kes teevad automüügi kõrval ka teenindust ja remonti.”

Langust on tunda selleski sektoris, kuid inimesed sõidavad: isiklikud autod on tunnistatud viiruspandeemia ajal turvalisimaks liikumise viisiks, ja neid hoitakse korras.

Lehekuu esimese kümmepäevaku lõpus võib aga näha tunneli lõpus valgust: kliendid on hakanud uute autode vastu taas huvi tundma ja eriolukorra lõpp kiirendab turu taastumist loodetavasti veelgi. 

Maasturitaolised jätkuvalt populaarsed

Olenemata kriisiajast, ei ole autoostjate maitse-eelistused muutunud: 29,7% kõigist uutest sõiduautodest olid keskklassi maasturitaolised.

22,6% ostjatest eelistasid väike-keskklassi sõiduautosid. Hübriidajamiga sõidukeid müüdi 133, GNG-ga 23 ja täiselektrilisi sõidukeid anti üle 11.

Toyota müüs üle 200 auto

Toyota oli aprillis kõige populaarsem automark ja neid müüdi 208. Esikolmikusse mahtusid veel Škoda 95 ja Renault 92 autoga.

Nelja kuu kokkuvõttes on ainsana üle tuhande sõiduauto müünud samuti Toyota, tema edumaa teiste markide ees on muljetavaldav: 1340 autot vs Škoda 853. Renault on müünud 722 sõiduautot.

Viiesajaste klubisse pääseb ilmselt juba mais Kia, mis on jaanuarist aprillini kokku müünud 478 sõiduautot, VW number on 451. 

Suurte korporatsioonide lõikes on PSA 647 autoga kolmandal kohal, Renault-Dacia on müünud 904 autot ning VAG VW – Škoda 1304 autot. Seda on peaaegu samapalju kui Toyotal üksinda.

Tipus RAV4, Corolla, Clio

Ka mudelitabeli esiotsas ei ole suuri muutusi. Kõige popim on ikka Toyota RAV4, järgneb Corolla ja kolmas Clio Renault autopajast. Numbrid on muidugi väiksemad kui varem – kolmandale kohale tõusis Clio 53 autoga.

Mudelitabeli esikümnest leiamegi 2 Toyotat, 2 Škodat, 2 Renault’d, 2 Kiat, Citroen Berlingo ja Dacia Dusteri. Kui üllatajatest rääkida, siis Renault Kadjari kümnes koht on vahva värskendus Clio kõrval.

Nelja kuu kokkuvõttes juhib mudelitabelit Toyota RAV4 ligi 600 müüdud ühikuga, Cliosid on 439 ja Corollasid 390 müüdud. Kümnendal kohal astub Honda CR-V kandadele Toyota C-HR. Näis, mis juhtub edaspidi.

Tarbesõidukite müük kukkus poole võrra

Tarbesõidukite müük langes aprillis 51,7% ja nelja kuu kokkuvõttes on müük langenud 26,7% võrreldes eelmise aasta sama perioodiga.

Automarkidest oli aprillis edukaim Peugeot 51 müüdud sõidukiga, järgnesid Citroen ja Toyota,  klientidele anti neid üle vastavalt 44 ja 25. Veokite segmendis olid edukaimaid Volvo ja Scania, milliseid müüdi vastavalt 16 ja 14.

Nelja kuu popim mudel on Citroen Berlingo 177 autoga, järgneb Toyota Hilux pikap 91 ning Citroen Jumper 77 isendiga. Kuigi Ford Ranger aprillis esikümnesse ei saanud, on see üldtabelis kümnes 50 müüdud autoga.

Esmaklassiautode seas on tugevaid tõusjaid

Tänavu on väga hea müügiga esmaklassiautode segmendis üllatanud Mercedes-Benz, pluss 16,7%. Porschel läheb jätkuvalt hästi: 8,9% kasv, kokku müüdud 49 autot. Eesti turu vaates ilus tulemus.

Kõvasti on tulemus kukkunud Jaguaril ja Jeep’il, Audi, mis vahepeal suurepäraseid müüginumbreid näitas, on 4 kuu kokkuvõttes veerandi langenud, BMW isegi veidi rohkem. 

Tabeli üldseis on siiski puha punane

Arusaadav, et kriisiaeg ei ole kellelegi kerge. Mulluse nelja kuu tulemusele jääb uute sõiduautode müük Eestis alla 2237 autoga. See tähendab 2237 ühikut vanemat ja viletsamat autoparki, tossavamaid mootoreid ning ka suuremaid remondiarveid. 

Mõni üksik pluss-roheline tabelis siiski on – noobelautodest sai kirjutatud, Toyota on kasvatanud tulemust 8,3 ja Suzuki koguni 44,4%. Viimase müüginumbrid on siiski marginaalsed, tänavu on käed löödud 65 korral.

Miinusest jõuavad aasta lõpuks välja vast Renault, Kia, Hyundai ja Seat. Noobelmarkidest võiks helgem tulevik koita Lamborghinile ja Volvole. Täiesti lootusetu on seis aga Opelil, mille müük on kukkunud ligi 80% ning mida ilmselt ei suuda päästa ka tublide edasimüüjate ennastsalgavad ponnistused

Ent tehased huugavad Euroopas taas ja uusi autosid veereb liinilt pea samal kiirusel nagu enne kriisi. Seega ei ole mõtet kauem nutma jääda vaid tulebki loota, et õnn pöördub ja Eesti autopark uueneb ka edaspidi jõudsalt.

Kaanepilt: Franz Malmsten. Allikas: AMTEL

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.