Kindlasti oled märganud, et mõnikord aktiveerub sinu virtuaalne abiline – Alexa, Bixby, Siri – täiesti ootamatult, ilma et oleksid abi küsinud. Põhjus on teada: meie nutiseadmete kõrvad on kogu aeg lahti. Nüüd selgub, et telfad on saanud nii targaks, et suudavad kuulda ja aru saada, mida sa parasjagu arvutis teed.
USA teadlased kinnitavad, et nutitelefoni mikrofon suudab klahvivajutuste hääle põhjal tuvastada, mida sa oma arvutis kirjutad.
Southern Methodist University teadurid Eric Larson ja Mitch Thornton suutsid sel moel saavutada hämmastavalt täpseid tulemusi – testi keskmisene täpsus oli 41%. Teadlaste kinnitusel on see vaid algus ja täpsust annab veel märkimisväärselt paremaks lihvida.
Teadurite sõnutsi on nutitelefonidel erinevaid andureid, mis tuvastavad telefoni asendi ja suuna. Sisuliselt teeb telefon vahet ka sellel, kas see lebab parasjagu laual või kulgeb kusagil ringi kellelgi taskus.
Paljud andurid on aktiveeritud kogu aeg. Teadurid töötasid välja äpi, mis töötleb andurite poolt kogutud hääli ning tuvastab, missugust klahvi arvutikasutaja parasjagu vajutab.
Testi käigus sooviti simuleerida igapäevaelu olukordi ja selleks kasutati konverentsiruumi, mille häälte-sahinate keskel suutis nutitelefoni mikrofon salvestada klahvivajutuste helid isegi ühe meetri kauguselt. See tähendab, et nuhkimiseks piisab, kui “unustada” telefon arvutiga samale lauale.
Liiga lihtne selline salakuulamine muidugi ei ole, sest häkkimiseks on vaja teada ka seda, mis materjalist on laud – puidust laual kõlavad klahvid teisiti kui näiteks metallist alusel. Ilmselt kõlab asi teisiti ka siis, kui arvuti on süles.
Kuid üsna hirmutav on teada, et niisugust spioonitelefoni ei oska pahaaimamatu arvutikasutaja kahtlustadagi. Ja miks peakski: oma on ju “oma”. Või siiski mitte!? Ja kellele need andmed saadetakse?
Tõlkis: Lena Murd