Esmaspäev, 18. november 2024
Autotööstuse trendidele keskendunud rahvusvaheline uuringufirma JATO tegi kokkuvõtte Euroopa uute autode turu trendidest 2018. aastal. Mullu püstitati automüügirekord ja võeti suund alternatiivsetele jõuallikatele.

Euroopas müüdi 2018. aastal 15,6 miljonit uut autot, mis on parim tulemus pärast 2007. aastat. Veidi varjutas üldist optimismi NEDC asendumine WLTP mõõtmissüsteemiga. Oma mõju avaldasid ka diiselmootorite üldine vaenamine ning Brexit.

Seni alternatiivseteks loetud jõujaamadel läks aga superhästi: elektrisõidukite ja eri tüüpi hübriidide müük purustas kõik senised rekordid. 2018. aastal müüdi ligi miljon ehk 945 000 elektrimootoriga autot, millest suurema osa moodustasid elektriautod.

Diiselmootoriga autode käsi nii hästi ei käinud. Neid müüdi 5,59 miljonit, mida on ligi viiendiku (18%) vähem kui 2017. aastal.

Autotootjatest võib šampanjaklaase kõlistada Korea autohiid, Hyundai-Kia kontsern. Ja ehkki kõige müüdum mudel on endiselt Volkswagen Golf, on mudelitabeli esikümnes uus hittsõiduk, Toyota Yaris. Põhjus lihtne – kaksikajam, mida väikeautode segmendis vähesed pakuvad.

WLTP LÕI KAARDID SEGAMINI

Euroopa autoturg püsis 2018. aastal stabiilsena, arvele võeti 15,6 miljonit uut sõiduautot, mis on kõigest 346 võrra rohkem kui aastal 2017. Tegemist on parima tulemusega pärast aastat 2007, mil tehti eelmine rekord – 16,02 miljonit müüdud sõidukit.

Läbi aasta toimus toimus tõuse ja langusi, siiski suutsid esimese ja kolmanda kvartali tugevad tulemused tasandada neljanda nigelaid numbreid – turg langes viimases kvartalis 7,5% ja saavutas madalaima taseme pärast 2014. aastat.

JATO analüütik Felipe Munoz kinnitas, et neljanda kvartali tulemusi mõjutasid peamiselt WLTP ja probleemid paljude oluliste mudelite saadavusega. See ei tulnud sugugi üllatusena – novembri lõpu seisuga oli Euroopas WLTP kohaselt homologeeritud vähem kui kaks kolmandikku mudelitest.

Diiselsõidukite turuosa oli madalaim pärast aastat 2001. Nõudlus nende järele langes olulisel määral 20 riigis nendest 27st, mida JATO analüüs hõlmab. Suurim langus toimus Ühendkuningriigis (-30%), Skandinaavias (-22%) ja Beneluxi riikides (-22%).

Terve 2018. aasta oli mõjutatud diislikriisist, valitsuste poolt väljakuulutatud poliitikamuudatused tekitasid ostjates segadust ja paanikat, lisas Munoz.

SUURUSELT KOLMAS AUTOTURG

Üleilmses arvestuses oli Euroopa suuruselt kolmas turg peale Hiinat ja Ameerika Ühendriike. Head müüki tehti Hispaanias, Poolas ja Hollandis, senisest nõrgemalt esinesid aga Ühendkuningriik, Itaalia ja Rootsi.

Müügirekordeid püstitasid Poola, Slovakkia, Luxembourg ja Leedu. Eesti ja Hispaania jaoks oli tegemist parima tulemusega pärast 2007. aastat, Rumeenia, Ungari, Horvaatia ja Läti aga saavutasid parimad müüginumbrid pärast aastat 2008.

Hea aasta ei olnud aga kõikjal. Halvimad tulemused saavutati Šveitsis peale 2010., Ühendkuningriigis peale 2013. ja Norras peale 2014. aastat.

BENSIINIMOOTORITE OSAKAAL KASVAS

Enamik mullu arvele võetud uutest sõiduautodest olid bensiinimootoriga, moodustades 57% kogumüügist. Bensiinimootoriga auto kasuks otsustas mullu ligemale miljon autoostjat rohkem kui aasta varem.

See tähendab turuosa kasvu 7 protsendipunkti, võrreldes aastaga 2017 ja 12 protsendipunkti võrra 10 aasta jooksul. Niisiis toimub pidev diiselmootorite turult väljatõrjumine.

Diiselmootoriga sõiduautode müük moodustas vaid 36% koguturust. “Õlijoodikute” turuosa langes 2017. aastaga võrreldes 8%, ja 19%  2011. aastaga võrreldes – tol aastal nautisid diiselautod seni kõige kõrgemat turuosa.

ELEKTER RUULIB TÄIEGA

Möödunud aasta oli alternatiivkütusega sõidukite jaoks läbi aegade parim, saavutati rekordiline müügimaht 944 800 sõidukit ja turuosa 6.1%.

Alternatiivkütusega sõidukite müük kasvas aastataguse ajaga võrreldes peaaegu 200 000 ühiku võrra. Kümne aastaga on toimunud niisiis tohutu kasv – 2008. aastal oli turuosa vaid 0.5%.

Suurima panuse andsid siinjuures täiselektrilised sõidukit, mida müüdi rohkem kui pistikhübriide. Müügikasv 47% aastataguse ajaga võrreldes: 132 800 sõidukit 2017. aastal ning 195 300 aastal 2018.

Elektriautode suurim turg oli Norra, turuosaga 31%. Teisel kohal Saksamaa, kolmandal Prantsusmaa. Holland tõrjus aga Ühendkuningriigi neljandalt kohalt viiendaks.

MAASTURID MUUTUVAD TÜÜTUKS!?

Endiselt jätkus maasturite ja maasturilaadsete võidukäik, kuigi senisest aeglasemas tempos. Euroopas võeti aasta jooksul arvele 5,4 miljonit maasturit meenutavat autot, seda on 19% rohkem kui aasta varem. Turuosa kasvas 29,2 protsendilt 34,6 protsendini.

Maasturikujuliste sõidukite müügikasv oli varasematel aastatel järgmine: 20% (2016 – 2017), 21% (2015 – 2016) ja 24% (2014 – 2015), nende müük on viimase nelja aastaga enam kui kahekordistunud.

Erinevalt mitmetest lühiajalistest turutrendidest on pargimaasturite buum pika ja stabiilse iseloomuga. Näib, et autotööstus on aru saanud tarbijate soovidest ja pakub neile meelepäraseid sõidukeid.

Peamiselt mõjutas maasturilaadsete kasvu väikeste SUVde segment, mis kasvas aastaga 29% ja arvele võeti 2 miljonit sõidukit. Kompaktmaasturid on aga endiselt populaarseim 2,3 miljoni sõidukiga, aastane kasv 17%.

Ruumikad mahtuniversaalid tunnevad jätkuvalt maasturitaoliste sõidukite võidukäigu laastavat mõju. Müük langes tervenisti 27%, müüginumber 891 000 on aga läbi aegade viletsaim tulemus. Keskmise suurusega sõiduautode müügis toimus samuti tugev langus nii noobel- kui mainstream-klassis.

SÕLTUMATU VAG

Tootjate edetabeli tipus oli olukord muutusteta. VW Group esikohal, 3,72 miljonit sõidukit, turuosa stabiilselt 23.8%, PSA ja Renault-Nissan vastavalt teisel ja kolmandal kohal. BMW Group aga tõusis Euroopa suuruselt neljandaks autotootjaks.

Korea Hyundai-Kia suutis aga kõige rohkem turuosa kasvatada, müügikasv 5,2% ehk 1,03 miljonit arvele võetud sõidukit – edestades languses olevaid suurtootjaid nagu Ford (-3.3%), FCA (-2.4%) ja Daimler (-2.8%).

Automarkide osas kasvatas kõige rohkem oma turuosa Jeep ning esmakordselt saavutati Euroopas üle 1% turuosa. Turuosa suutsid kasvatada ka Dacia, Seat, Peugeot ja Volkswagen, kaotasid aga Audi, Nissan, Fiat, Opel/Vauxhall ja Renault.

GOLF, YARIS, QASHQAI

Volkswagen Golf oli taas enimostetav auto Euroopas. Siiski langes selle müük aastatagusega võrreldes 8%, peamiselt oli põhjuseks diiselmudelite ebaedu – seal kaotati müügis 30%.

Top 10 hulgas suuri muutusi ei toimunud. Erandiks on Toyota Yaris, mis platseerus edetabeli 9. kohale – vaid aasta varem oldi 15. kohal. Müügikasvu tõi kaasa edukas hübriidmudel.

Ebaedu saatis aga Opel/Vauxhall Astrat, mis jäi seekord top 10 hulgast sootuks välja. 18%-lise müügilanguse põhjuseks on kaks peamist turgu, Saksamaa ja Ühendkuningriik.

Volkswagen Polo oli top 10 autodest ainus, mille müügikasv ulatus üle 10 protsendi. Aga kõikide krossoverite vanaema, Nissan Qashqai on endiselt enimostetav SUV Euroopas. Suurt müügikasvu näitas ka edetabelis 4. kohale jõudnud Peugeot 3008 linnamaastur.

Top 10 hulgast jäi napilt välja Dacia Sandero, puudu jäi edetabeli tippu jõudmisest vaid 730 sõidukit. Dacia Duster oli B-SUV segmendis teisel kohal, edestades niisuguseid tugevaid tegijaid nagu Peugeot 2008 ja Opel/Vauxhall Mokka.

Noobelmudelite hulgas oli edukaim Mercedes-Benz A-klass, mis tõrjus esikohalt C-klassi. Noobelmaasturite hulgas nautis taas suurimat populaarsust BMW X1.

VOLVO, JAGUAR JA LEXUS

JATO analüüs põhineb Euroopa liidust ja EFTA riikidest saadud andmetel. Huvi pärast võib vaadata algtabelit – siit on näha, et 2018. aastal osteti meelsamini nn tavaautosid.

Kallimate autode kategoorias naudib pikemat aega tõusu Volvo Car Grupp, mis kasvatas müüki 6,1% ja müüs Euroopas rohkem kui 320 000 sõiduautot.

Jaguar on tänu maasturilaadsetele oma müüki kasvatanud viiendiku (20,6%) ja müünud üle 60 000 auto ent Jaguar-Land Roveri grupp tervikuna kaotas Euroopas turuosa 3,1%.

VAG tegi kõigi markide kokkuvõttes toreda plusstulemuse, aga tõusu veavad Seat (12,1%), Škoda ja VW. Audi kaotas 12,4% müügist, Porsche 3,9% ülemöödunud aastaga võrreldes.

Jaapani suurim autotootja Toyota kasvatas mullu oma turuosa Euroopas 4,4%ni, müük kasvas 3,8%. Plussi tulid mõlemad brändid, Lexuse müük tõusis 2,6%.

Kogu aruannet võib vaadata siit

[pdf-embedder url=”https://www.accelerista.com/wp-content/uploads/2019/02/2018-Euroopa-autoturg.pdf” title=”2018 Euroopa autoturg”]

JATO, ACEA materjale sirvis Lena Murd. Kaanepilt: Sten Ottep/Fifty Visual

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.