Kolmapäev, 18. detsember 2024
Kuigi kasutatud autode turg on aastate jooksul muutunud läbipaistvamaks, on odomeetri tagasikerimine endiselt ülemaailmselt levinud. Ostjad kaotavad ebaausate müüjate tõttu miljoneid eurosid ja tundub, et olukord ei parane veel niipea.

Autoandmetega tegelev ettevõte carVertical viis Eestis läbi juba oma neljanda iga-aastase uuringu, et selgitada välja, milliste automudelite läbisõidu andmeid on kõige enam muudetud, ning suurendada ostjate teadlikkust. Uuringus analüüsiti carVerticali kasutajate poolt vahemikus november 2022 kuni november 2023 tellitud autoajaloo aruandeid.

Kõige rohkem kannatavad läbisõidupettuste all Saksa automargid

Volkswagen Phaeton on Eestis kõige sagedamini tagasikeritud odomeetriga auto – 19,35% kõigist carVerticali poolt kontrollitud mudelitest oli muudetud läbisõiduga. Need on märkimisväärsed numbrid, mis viitavad sellele, et iga viies Phaeton Eestis võib olla võltsitud läbisõiduga.

Tihedalt järel on Audi A8 (18,82%), Mercedes-Benz S-klass (15,56%), Jeep Grand Cherokee (12,55%) ja Volkswagen Touran (11,11%).

Keritud läbisõidud

Eesti kahekümnest kõige enam tagasikeritud läbisõiduga mudelist viis on Volkswageni toodetud. Turul on suur nõudlus heas seisukorras kasutatud Saksa sõidukite järele, mis põhjendab, miks Volkswagenid on petturite seas nii populaarsed.

“Eestis kontrollitud autodest esines läbisõidupettust 7,81% ning keskmine tagasikeritud odomeetri näit oli üle 92 000 kilomeetri. Tagasikeritud läbisõiduga kaasneb alati ettearvamatuid jooksvaid kulusid ja auto kiirem amortiseerumine,” selgitas carVerticali kommunikatsioonijuht ja autoekspert Matas Buzelis.

Luksusautode puhul veelgi suurem oht

Kaasaegsete sõidukite odomeetri näitu on sageli lihtsam tagasi kerida, kuna need nõuavad vähem füüsilist sekkumist. Kuna kõik osad on omavahel ühendatud, on kurjategijate jaoks vaid vahendite küsimus, et muuta odomeetri näitu ja tõsta kunstlikult auto turuväärtust. Eksperdid hoiatavad, et ilma kasutatud auto ajalugu uurimata võib olla odomeetri tagasikerimist raske tuvastada.

Kahekümnest enim tagasikeritud läbisõiduga autost Eestis kuuluvad luksusklassi 14, mis tähendab, et säästuklassi autode odomeetrinäite võltsitakse harvemini. Luksusmarkide odomeetrinäitude võltsimine võimaldab kurjategijatel rohkem raha teenida. Samuti ei taha nad riskida ametivõimudele vahelejäämisega, müües vaid mõnesajaeurose kasumiga autosid.

Kõige vähem riskantsed autod ostmiseks on Golf ja Passat

Volkswagen Golf on nimekirjas 6,08% osakaaluga kõige vähem tagasikeritud läbisõiduga auto, mis tähendab, et Phaetoni ostmine on kolm korda riskantsem kui Golfi ostmine. Volkswagen Passat (6,1%), BMW 6. seeria (6,19%), Mercedes-Benz C-klass (6,25%) ja Volvo V70 (6,6%) kuuluvad samuti kõige vähem tagasikeritud odomeetriga sõidukite hulka.

Kasutatud sõidukit otsides ei ole keegi petturite eest kaitstud, mistõttu on oluline kontrollida auto ajaloolist läbisõitu ja kahjustuste andmeid. Proovisõidu tegemine ja usaldusväärse esinduse külastamine ülevaatuseks vähendab samuti võimalust saada kehvas seisukorras sõiduk. Vastasel juhul riskivad ostjad raha kaotamisega ja oma turvalisuse ohustamisega.

Fotod: Volkswagen, carVertical

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.