Laupäev, 15. juuni 2024
Autoandmetega tegeleva ettevõtte carVerticali hiljutisest uuringust selgus, millised autod on Eestis ja mujal Euroopas kõige rohkem kannatada saanud. Uuringu metoodika on kirjas artikli lõpus.

BMW on paljudes maailma riikides kõige enam kahjustatud sõidukite nimekirja tipus. 67,4% kõigist kontrollitud Euroopa BMW-dest on kahjustada saanud. Dodge (67,2%), Tesla (65,15%), Hyundai (62,2%) ja Subaru (59,6%) saavad samuti sageli kahjustusi, mis viitab sellele, et ostjad peaksid nende autode soetamisel olema pigem ettevaatlikud.

Sõidukikahjud, carVertical

“BMW on väga ihaldusväärne automark, kuid hoolimata sellest, et tegemist on kõrgema klassi sõidukitootjaga, ostavad noored ja kogenematud autojuhid sageli vanemaid ja odavamaid mudeleid. Samuti kalduvad BMW juhid kindlustusseltside hinnangul sõites rohkem riske võtma. Seega pole imestada, miks just BMW on kõige sagedasemate kahjujuhtumitega automarkide nimekirjas esikohal,” selgitas autoekspert ja carVerticali kommunikatsioonijuht Matas Buzelis.

Varasemalt tõsiseid kahjustusi saanud autod võivad olla vastuvõtlikumad juhuslikele riketele ja vajavad ulatuslikku remonti. Rääkimata sellest, et mõnel juhul võib ka nende ohutus küsimärgi all olla. Internetist sõiduki tausta uurimine vähendab riski osta romu, mis võib kiiresti rahaauguks muutuda.

Uuring tuvastas, et kõige vähem saavad kahjustada Alfa Romeo autod – kõigest 30,6% kontrollitud sõidukitest olid osalenud õnnetuses. Fiat (30,8%), Land Rover (36%), Renault (39%) ja Peugeot (40%) ei jää väga kaugele maha.

Alfa Romeo klubi 2023

Uuring leidis ka, kui mitu korda erinevad automargid keskmiselt õnnetustesse on sattunud. Keskmisel kontrollitud BMW-l oli 2,34 kirjet kahjustuste kohta, millele järgnesid Lexus (2,27), Land Rover (2,16), Honda (2,12) ja Mitsubishi (2,09).

“On ootuspärane, et auto satub õnnetusse kord 5 aasta jooksul – loomulikult sõltub see ka läbisõidust. Sõidukid, millel on aga mitmeid tõsiseid kahjustusi, on sageli tülikad omada või hooldada. Üllataval kombel kuulub käesoleva aasta sõidukikahjude rekord hoopis ühele Volkswagen Passatile. Selle konkreetse sõiduki aruandes on registreeritud koguni 32 kahjujuhtumit,” ütles Buzelis.

Kõige vähem satuvad õnnetustesse Dodge’i sõidukid – keskmisel Dodge’i mudelil on registreeritud 1,43 kahjustust, Fiatil 1,61, Citroënil 1,64, Peugeot’l 1,64 ja Renault’l 1,65.

Põhjuseks võib olla see, et enamik neist tootjatest keskenduvad nö mõistlike autode tootmisele, mida kiire ja riskialti sõidu harrastajad tavaliselt väldivad.

Sõltuvalt sõiduki margist on samasuguse kahjustuse parandamine erineva hinnaga. Dodge’idel on kõige suurem keskmine kahjude väärtus – 5945 eurot, järgnevad Porsche (5236 eurot) ja Tesla (4896 eurot).

Sõidukikahjud, carVertical

Preemiumklassi markide keskmine kahjude väärtus on tavaliselt kõrgem kui säästuklassi autodel, mistõttu isegi väikeste vigastuste parandamine võib maksta tuhandeid eurosid.

Ehkki väike plekimõlkimine ei ole midagi, mille pärast auto otsimisel muretseda, tuleks suuremad kahjustused professionaalsete mehaanikutega läbi arutada, et tulevikus probleeme vältida.

Metoodika

carVerticali uuringus analüüsiti ettevõtte kasutajate poolt oktoobrist 2022 kuni oktoobrini 2023 soetatud autode ajaloo aruandeid. Neis loetletud kahjud koondati automarkide kaupa, analüüsiti, muudeti protsentideks ja reastati. Miljonite autode taustakontrollide töötlemine võimaldab ettevõttel näha trende, ülevaateid ja prognoose kasutatud autode turgude kohta.

Fotod: Nyst, Vladimir Niinimäki, carVertical

1 kommentaar

KOMMENTEERI SIIN